تا کنون نزدیک به 30 میلیون دلار علیه فدراسیون و تیم های استقلال و پرسپولیس حکم صادر شده است. که تیم پرسپولیس یا 13.65 میلیون دلار بیشترین محکومیت را به همراه داشته است.

ندای گیلان-رعیت نواز:  کابوس فاجعه بار  تعبیر شد و سنگین ترین حکم علیه فوتبال ایران در پرونده مربی بلژیکی سابق تیم ملی کشورمان صادر شد. قراردادی که به رغم وعده مدیران سابق فدراسیون، کارشناسان زیادی مطمئن بودند که بازهم مانند بسیاری از پرونده های فوتبالی در فیفا شکست خواهد خورد و پول هنگفتی از بیت المال به عنوان جریمه باید پرداخت شود. امروز در کنار بررسی این حکم صادر شده، به رای هایی که تا به حال علیه فدراسیون و تیم های استقلال و پرسپولیس در ۱۰ سال اخیر صادر شده پرداخته ایم که به رقم هنگفتی رسیده ایم.
       محکومیت سنگین فدراسیون در پرونده ویلموتس

عصر روز گذشته برخی خبرنگاران ورزشی خبر از محکومیت فدراسیون فوتبال کشورمان در پرونده مارک ویلموتس دادند که همان ابتدا فدراسیون این موضوع را تکذیب کرد و نوشت هنوز حکمی به دست فدراسیون نرسیده است اما چند ساعت بعد حکم فیفا تایید شد. به گزارش ورزش سه، در این حکم آمده که فدراسیون فوتبال ایران باید شش میلیون و ۱۳۷ هزار یورو بابت جدایی مارک ویلموتس به او بپردازد. همچنین علاوه بر آن هزینه دیرکرد و دادرسی نیز برعهده فدراسیون فوتبال ایران است که با نرخ فعلی دلار به ۱۶۶  میلیارد تومان می‌رسد. البته این رقم جدای از آن دو میلیون یورویی است که این مربی بلژیکی بابت تنها چند بازی  که روی نیمکت تیم ملی نشسته، از فدراسیون گرفته است. یعنی در نهایت حضور چند ماهه ویلموتس در تیم ملی کشورمان برای کشور بیش از هشت میلیون یورو هزینه داشته است که با توجه به قیمت دلار، این مبلغ بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان می شود. این در حالی است که بودجه همین فدراسیون فوتبال در سال ۹۸ کمتر از ۱۰۰ میلیارد تومان بوده است.

       محکومیت های پیشین فدراسیون

غیر  از محکومیت فدراسیون در ماجرای ویلموتس که تا کنون سنگین ترین رقم محکومیت فیفا در پرونده های ایران را داشته، پیش از این نیز فدراسیون با مربیان خارجی خود به خوبی تا نکرده و در بیشتر مواقع کار به فیفا و صدور حکم علیه فدراسیون کشورمان کشیده است. پیش از ویلموتس کارلوس کی روش هم که مدت زیادی مربی تیم ملی کشورمان بود، بعد از جدایی برای رسیدن به بخشی از مطالباتش از فدراسیون ما شکایت کرد و در انتها ۲۰۰ هزار یورو هم ایران را محکوم کرد. پیش از این برانکو ایوانکوویچ هم برای رسیدن به مطالباتش در زمانی که سرمربی تیم ملی بود، از فدرسیون فوتبال شکایت کرد و توانست ۴۵۰ هزار دلار از ایران بگیرد. هرچند بخشی از این مبالغی که در احکام فیفا آمده مربوط به مطالبات مربیان بوده اما بخشی از آن به دلیل جریمه های دیرکرد پرداخت، بندهای مالی اضافه در قرارداد و… بوده است.

       محکومیت قرمزهای پایتخت

سرخ پوشان پایتخت که به تازگی جشن قهرمانی گرفته اند هم وضعیت بسیار نا به سامانی دارند. در ۱۰ سال اخیر تقریبا با تمام مربی ها و بازیکن های خارجی خود در پرداخت ها به مشکل خورده اند و کار به فیفا کشیده و در نهایت هم با توجه به آن چه ما بررسی کرده ایم، بازنده تیم پرسپولیس بوده است. در همین یکی دو سال اخیر هم چندین پرونده حقوقی در جریان داشتند که یکی از پرونده ها مربوط به برانکویی بود که سه بار پیاپی پرسپولیس را قهرمان کرد. البته سرمربی کروات توانسته با شکایت در فیفا حکم محکومیت پرسپولیس را بگیرد و حالا پرسپولیس باید به او و چند دستیار خارجی اش مبلغی بیش از ۱٫۱ میلیون یورو بپردازد. ماجرای کالدرون هم همین است و فیفا پرسپولیس را ملزم کرده به این مربی هم ۷۶۰ هزار دلار بپردازد. پیش از این ها مانوئل ژوزه هم بوده که در برهه ای توانست ۳٫۱ میلیون دلار پرسپولیس را جریمه کند و ویناگادایی که ۳۸۰ دلار با حکم فیفا از ایران گرفت. البته در کنار این مربی ها بازیکن های زیادی هم بوده اند که برای گرفتن مطالباتشان به سراغ فیفا رفته اند که تعدادشان به بیش از ۲۰ نفر می رسد که می توان به اشپیتیم ارفی با ۲۷۰ دلار، گولچ با ۳۲۵ دلار، سوبل با ۲۰۰ دلار و … اشاره کرد. مجموع رای های صادر شده علیه پرسپولیس در دهه اخیر ۸٫۳ میلیون دلار بوده است.

       محکومیت های آبی پوشان پایتخت

شاید روی کاغذ وضعیت استقلال از پرسپولیس بهتر و آرای کمتری علیه این تیم صادر شده باشد اما استقلال هم وضعیت خوبی ندارد. استقلال در همین چند سال اخیر با دو مربی خارجی خود به مشکل خورد. این مربیان هم مانند دیگر خارجی های فوتبال کشورمان بعد از رفتن علیه تیم شان شکایت کردند و تیم استقلال هم درست شبیه دیگر پرونده ها شکست خورد و مجبور به پرداخت جریمه های سنگین شد. استراماچونی توانست با رای فیفا، استقلال را محکوم به پرداخت ۱٫۸ میلیون دلار کند و رقمی که شفر از فیفا علیه استقلال گرفت ۶۰۰ هزار دلار بود. در تیم استقلال هم بیشتر بازیکنان خارجی بعد از ترک تیم به سراغ فیفا رفتند و این تیم را محکوم به پرداخت مبالغ سنگینی کردند. مثلا جانواریو ۴۰۰ هزار دلار، پروپییچ ۵۰۰ هزار دلار، گومز ۴۵۰ هزار دلار و … . در این ۱۰ سال علیه تیم استقلال هم بیش از ۲۰ حکم صادر شد که در مجموع استقلال را مجبور به پرداخت بیش از ۶٫۱ میلیون دلار کرد. هرچند جریمه های استقلال نسبت به پرسپولیس کمتر است اما استقلال یک پرونده باز با پادوانی دارد که ممکن است وضع این باشگاه را بسیار اسفناک کند. پرونده ای که در رای اولیه آن جریمه ۹ میلیون دلاری برای استقلال صادر شده که می تواند ضربه سنگینی به فوتبال ایران بزند.
       جریمه های یک دهه اخیر در یک نگاه

به گزارش خراسان تا کنون نزدیک به ۳۰ میلیون دلار علیه فدراسیون و تیم های استقلال و پرسپولیس حکم صادر شده است. البته در صورتی که احکام علیه کل فوتبال کشور را بررسی کنیم، به مراتب به مبالغ بالاتری خواهیم رسید.

       دلیل این همه حکم سنگین
فجایع پیش آمده در فوتبال کشورمان که گوشه ای از آن را خواندید، نشان می دهد در این حوزه ضعف مدیریتی دیده می شود و فساد زیادی هم در این حوزه وجود دارد. به نظر می رسد در فوتبال حوزه های نظارتی بسیار ضعیف عمل کرده اند و در بحث حقوقی هم به عمد یا سهو در قراردادها ایرادهای فاحشی وجود دارد  و وقتش رسیده فکری  اساسی برای این فدراسیون پردردسر