تیراندازی در شهر مهاجرنشین ال پاسو که 20 کشته و 26 زخمی به جا گذاشت، دوباره انگشت اتهام را به سوی سخنان نفرت پراکن رئیس جمهور آمریکا و مقابله با لابی بزرگ اسلحه برد .

به گزارش ندای گیلان،پاتریک کروشس 21 ساله، سفید پوستی نژاد پرست اهل ایالت مرزی تگزاس بود که گوش اش پر از سخنان نفرت انگیز و مهاجر ستیزانه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا بود. رئیس جمهوری که نه تنها علیه مکزیکی ها، مسلمانان و لاتین تبارها سخن می گوید، بلکه حتی علیه نمایندگان مهاجر تبار کنگره نیز توئیت های نژادپرستانه منتشر می کند؛ سخنانی الهام بخش برای پاتریک کروشس که دست به کشتار شهروندان مهاجر عمدتا مکزیکی زده است. او ساعت ۱۱ صبح روز شنبه (به وقت محلی) در حالی که گوشی صداگیر را روی سر گذاشته بود و اسلحه AK-47 در دست داشت، وارد فروشگاه زنجیره ای «وال مارت» شهر «ال پاسو» شد. او بلافاصله و همزمان با ورود به فروشگاه، خانواده هایی را که برای خرید آخر هفته به آن جا رفته بودند هدف قرار داد. به گفته جورج ابوت، فرماندار شهر ال‌پاسو در ایالت تگزاس، در این حمله ۲۰ نفر کشته و حدود ۲۶ تن زخمی شدند که دو تن از آن ها کودک بودند. شهر ال‌پاسو، در نزدیکی مرز آمریکا با مکزیک واقع شده و ۶۸۰ هزار نفر جمعیت دارد. بیش از ۶۰ درصد جمعیت این شهر را شهروندان مکزیکی‌تبار تشکیل می‌دهند. ال‌پاسو، طی پنج سال گذشته، به طور متوسط هر سال، شاهد ۱۸ حادثه مرگبار بوده است. اما هنوز این آمار بسیار کمتر از حوادث مشابه در دیگر شهرهای آمریکاست و باعث شده ال پاسو امن ترین شهر در جنوب آمریکا باشد.
پس از این واقعه، دونالد ترامپ در توئیتی نوشت: «تیراندازی دهشتناکی در ال پاسو در تگزاس روی داده است. گزارش های بسیار بد از کشته شدن افراد زیادی خبر می دهند. در حال همکاری با مقامات ایالتی و محلی و نیز نیروهای پلیس هستیم.» بر اساس گزارش‌های منتشر شده از این حمله، شدت تیراندازی به حدی بوده که در ابتدا نیروهای پلیس به دنبال بیش از یک مهاجم بوده‌اند. احتمالی که بعد تکذیب شد. رئیس پلیس ال پاسو این تیراندازی را در زمره جنایات ناشی از «تنفر» قرار داده است. پلیس گفته این مهاجم 21 ساله را بدون این که ماموران پلیس به سویش شلیک کنند، بازداشت کرده است.
مهاجمی حامی حملات تروریستی نیوزیلند
بر اساس گزارش پلیس، فرد مهاجم پیش از این در بیانیه‌ای که در اینترنت منتشر کرده، انگیزه خود را از این حمله «پاسخی به اشغال آمریکا از سوی مهاجمان لاتین تبار» اعلام کرده است. به گزارش رسانه‌های آمریکایی انتشار این بیانیه، مشابه مانیفست فرد مسلح استرالیایی عامل قتل عام «کرایست چرچ» نیوزیلند بوده است. در تیراندازی ماه مارس در شهر کرایست چرچ که توسط یک فرد «سفیدبرتر پندار» رخ داد، دو مسجد هدف قرار گرفت و ۵۰  کشته و ده ها زخمی به جا گذاشت.
10 کشته در تیراندازی دیتون 
۱۲ ساعت بعد از تیراندازی در ال پاسو، دومین حادثه پیاپی تیراندازی این بار در شهر دیتون‌، واقع در شرق ایالت اوهایو به وقوع پیوست. به گفته پلیس، در جریان تیراندازی در شهر دیتون‌ دستکم ۱۰ نفر، از جمله ضارب کشته و ۱۶ تن زخمی شده‌اند. با این حال بر خلاف حمله تگزاس انگیزه حمله شهر دیتون‌ مشخص نشده است. حادثه در منطقه اورگان شهر دیتون اتفاق افتاده که پر از بار، رستوران و کافه است. پلیس می‌گوید، تیراندازی در خارج از این اماکن رخ داده و تیرانداز از یک «سلاح بلند» استفاده کرده است.
واکنش دموکرات ها به قوانین سلاح و سخنان ترامپ
تیراندازی های مرگبار در آمریکا در حالی ادامه دارد که به گسترش نفرت نژادی در این کشور بیشتر از قبل از سوی مقامات و دولتمردان واشنگتن دامن زده می شود و مردم عادی این کشور با توجه به قانون حمل آزادانه سلاح در این کشور قربانی اصلی این سیاست ها هستند. با این حال، «کن پکستون»، دادستان کل ایالت تگزاس گفته است که از نظر او اصلاح قوانین مالکیت اسلحه کمکی به پیشگیری از این واقعه نمی‌کرده است. به گفته وی، وقتی آدم مسلح «دیوانه‌ای» تصمیم به چنین کاری می‌گیرد هیچ نیروی پلیسی جلودار او نخواهد بود. از نظر این مقام قضایی بهترین راه این است که افراد «آماده دفاع از خود» باشند. در سخنان دادستان حمایت از لابی بزرگ و ثروتمند اسلحه موج می زند. کامالا هریس، نامزد دموکرات در توئیتی نوشت: ترامپ باید «شجاعت آن را داشته  باشد تا در زمینه مقابله با خشونت ناشی از استفاده از سلاح اقدام کند.» برنی سندرز، نامزد مستقل انتخابات ریاست جمهوری 2020 نیز گفت که آمریکایی ها باید مخالفت خود را با «فرهنگ رو به رشد وخطرناک تعصبات که ترامپ و متحدانش در ترویج آن نقش داشته اند» ابراز کنند. اما موج انتقادها فراتر از این بود. «پیت بوتجیج» کاندیدای دموکرات ریاست جمهوری و شهردار «ساوث بند» ایالت «ایندیانا» ضمن اعلام انزجار از «ملی گرایی سفید»، گفت: «آمریکا در معرض حمله تروریست‌های ملی گرای سفیدپوست قرار دارد. » او افزود: «ملی گرایی سفید، شری که به مردم برای ارتکاب قتل الهام می‌دهد در بالاترین سطوح دولت آمریکا مورد تایید است. این موضوع باید پایان یابد[…] رئیس جمهور آمریکا از ملی گرایی سفید حمایت می‌کند … ترامپ و همه مقامات مسئول این فاجعه هستند».
خراسان نوشت:ایمی کلوبوچار، دیگر نامزد دموکرات ریاست جمهوری از ایالت «مینه سوتا» نیز ترامپ را عامل تشدید کننده نفرت در کشور خواند و گفت: «به رغم این که افرادی که تیراندازی‌ها را انجام می‌دهند، مسئول این جنایات هستند، باید ترامپ را به دلیل لفاظی‌های تشدید کننده نفرت، در این قتل عام‌ها مسئول دانست.»