استاندار گفت: گیلان ۱۱ هزار بهره بردار و توتونکار دارد و مسیر توسعه تولید محصولات در مجتمع دخانیات استان باید آسان ترشود.

به گزارش ندای گیلان از رشت،استاندار در دیدار مدیرعامل شرکت دخانیات کشور به پیشینه و ظرفیت مجتمع دخانیات گیلان در تولید محصول با کیفیت اشاره و تصریح کرد: وجود تجهیزات، نیروی انسانی، کشاورزان و بالغ بر ۱۱ هزار بهره‌بردار و توتون کار در سابقه این مجتمع و استان، ظرفیتی مستعد محسوب می‌شود.
ارسلان زارع با اشاره به اینکه بخش اعظمی از تولید انواع محصولات شرکت دخانیات از مجتمع گیلان است، گفت: این پتانسیل باید مورد توجه مدیران ارشد شرکت دخانیات باشد و در دو سال اخیر شاهد افزایش تولید محصولات هستیم که نشان‌دهنده اقدامات مؤثر است.
وی بر ضرورت تسهیل مسیر توسعه تولید محصولات در مجتمع دخانیات گیلان اشاره کرد و افزود: باتوجه به مستعد بودن زمین‌های گیلان در افزایش سطح کشت توتون باکیفیت، باید ازمشوق‌هایی همچون نهاده‌ها، کود، یارانه، تسهیلات و تضامین بانکی و خرید تضمینی محصول با قیمت مناسب استفاده شود.
وی بر لزوم احیاء بیمارستان توتونکاران رشت به عنوان جزئی از تاریخ این شهر و مجموعه دخانیات تأکید کرد و افزود: بهینه‌سازی سالن‌های متروکه شرکت دخانیات در گیلان علاوه بر افزایش میزان سرمایه، به سیما و منظر شهری نیز کمک می‌کند.
در این دیدار مدیرعامل شرکت دخانیات کشور نیز با بیان اینکه حدود ۵۵ درصد محصولات پرفروش و باکیفیت به ویژه در بخش استراتژیک شرکت دخانیات در مجتمع گیلان به عنوان بزرگترین مجموعه کشور تولید می‌شود، گفت: نگاه دولت و مجموعه وزارت صمت در سال‌های اخیر در حمایت از توسعه شرکت دخانیات است.
سیاوش افضلی به وجود زمینه افزایش سطح زیرکشت توتون در گیلان اشاره و اضافه کرد: تولید هر یک کیلو توتون از اراضی گیلان، حجم بالایی از میزان واردات کشوررا در این حوزه کاهش می‌دهد.
در این دیدار همچنین جبار کوچکی نژاد یکی از نمایندگان شهرستان‌های رشت و خمام و خلیل بهروزی فر نماینده فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی به بیان دیدگاه‌ها و در خصوص توسعه مجتمع دخانیات و تولید محصولات به ویژه سطح زیر کشت توتون و احیاء بیمارستان توتونکاران رشت پرداختند.