استاندار گیلان با اشاره به ورود مسافران و گردشگران به استان، بر لزوم انجام اقدامات ترویجی و اقناعی از سوی گروه‌های مورد اعتماد مردم و فعالان اجتماعی و فرهنگی برای جلوگیری از سفرهای غیرضروری تاکید کرد.

به گزارش ندای گیلان،ارسلان زارع  در نشست با نمایندگان هیات های مذهبی استان که فرمانداران نیز به صورت ارتباط تصویری حضور داشتند؛ اظهار داشت: همیاری اقشار مختلف مردم با تصمیمات ستاد ملی مدیریت کرونا، نشان داد که در سایه همدلی و انسجام می توانیم بر دشواری ها غلبه کرده و از سخت ترین تهدیدها و مشکلات، عبور کنیم.

وی تصریح کرد: در جریان مقابله با کرونا به دلیل آنکه همه مردم،‌ نخبگان، دانشگاهیان، روحانیون ، فرهنگیان، ائمه جمعه، هنرمندان و مسئولان در کنار یکدیگر بودند؛ موفق شدیم مشکلات را پشت سر بگذاریم به گونه ای که همراهی مردم برای رعایت پروتکل های بهداشتی و نقش آفرینی گروه های مردمی بویژه فعالان جهادی در تأمین اقلام مورد نیاز مردم و کمک به مدیریت بیماری، نمایشی ماندگار از همبستگی در تاریخ ایران است.

استاندار گیلان با بیان اینکه تدابیر دولت جمهوری اسلامی و نظام مردم سالار دینی ایران مورد توجه سازمان های جهانی از جمله سازمان بهداشت قرار گرفت؛ انسجام و همدلی را از مهمترین دستاوردهای کسب شده از همان روزهای آغازین شیوع کرونا در کشور ذکرکرد .

وی افزود: معتقدم این تجربه گرانبها و گرانسنگ، ما را مجدداً به ضرورت انسجام هدایت می کند؛ اینکه رو در روی یکدیگر بنشینیم و با احصاء چالش‎ها ، راه‌هایی بیابیم که با در نظر داشتن مصلحت ملی، تأمین کننده منافع ملی باشد.

دکتر زارع به موج نگرانی ها و اضطراب در جامعه به سبب شیوع کرونا اشاره و بیان کرد: در همین زمان گروه‌های مرجع به میدان آمدند و با الگوسازی از رفتارهایی مبتنی بر مواجهه عقلانی با کرونا ، افقی روشن پیش روی مردم گشودند که این تجربه یادآور دوران پر افتخار دفاع مقدس است.

نماینده عالی دولت در گیلان خاطرنشان کرد: امروز به این باور عمومی رسیده ایم که  برای عبور از مشکلات باید در کنار هم باشیم؛ در حالیکه دشمنان قسم خورده انقلاب و نظام اسلامی چنین می پنداشتند که شیوع کرونا بوجود آورنده گسست میان گروه های مختلف اجتماعی در ایران است.

دکتر زارع با بیان این مطلب که طی چند ماه اخیر و گسترش ویروس کرونا در کشور شاهد نزدیک ترین تعاملات برای رفع مشکلات ناشی از آن در جامعه بودیم، به حضور مردم در بقاع متبرکه، برگزاری نمازهای جمعه و جماعت یا برگزاری مراسم های مذهبی از جمله در ماه مبارک رمضان اشاره کرد و گفت: اطمینان دارم این همکاری ها مطابق با مصوبات ستاد ملی مدیریت کرونا، در ایام ماه محرم نیز استمرار خواهد داشت.

وی افزود: اینکه رهبر معظم انقلاب به تصریح بیان کردند به تصمیمات این ستاد عمل می کنند؛ نشان دهنده اهمیت بخشی به سلامت مردم است و با تبعیت از رویکرد معظم له؛ گروه های مرجع مذهبی نیز نشان داده اند که مسائل مردم برای آنان بسیار با اهمیت است و در عین حال به نظر متخصصان امر نیز اعتماد دارند.

دکتر زارع اظهار داشت: تأکید پیوسته این نکته که باید با برگزیدن سبک زندگی متناسب با شرایط کرونا، الگوهای جدید رفتاری در پیش گرفته شود؛ شامل همه شئون و سوق دادن مسیر زندگی برای تحول در الگوهای ثابت روزمره است.

استاندار گیلان اضافه کرد: معتقدم باید گروه های مرجع با زبان مردم، با آنان سخن بگویند و شرایط را به درستی و مبتنی بر حقیقت تبیین کنند تا با همراهی یکدیگر بتوانیم از این مرحله حساس و سخت عبور کنیم.

وی به تجربه ماه های گذشته و نیز برگزاری مناسبت های مذهبی در این ایام اشاره و بیان کرد: این تجربیات نشان می دهد چنانچه موضوعات و دغدغه ها را برای مردم تبیین کنیم، شاهد بالاترین سطح همکاری ها از سوی آنان خواهیم بود و این، یک نعمت است که مردمانی با سطح فرهنگ و درک بالا داریم.

دکتر زارع با اشاره به ورود مسافران و گردشگران به استان، بر لزوم انجام اقدامات ترویجی و اقناعی از سوی گروه‌های مورد اعتماد مردم و فعالان اجتماعی و فرهنگی برای جلوگیری از سفرهای غیرضروری تاکید کرد.

وی به درپیش بودن ایام سوگواری ماه محرم اشاره و اضافه کرد: در کنار رعایت دستورالعمل صادرشده توسط کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا درباره برگزاری مراسم عزاداری در ماه محرم بویژه تأکیداتی که در خصوص نذورات مردمی در این ایام مقدس و پرفضیلت انجام شده؛ پویش هایی همچون نذر ماسک در فضای مجازی راه اندازی شده که متناسب با نیازهای امروز در جامعه، می تواند راهگشا باشد.

دکتر زارع همچنین به برگزاری پویش ایران همدل که همزمان با عید غدیر خم برای کمک به خانواده های نیازمندان آغاز شده؛ اشاره و از آن بعنوان فرصت دیگری برای  نمایش انسجام ملی یاد و ابراز امیدواری کرد با تلاش جمعی در پویش “من ماسک می زنم ” نیز گیلان از استان های پیشتاز باشد.

وی افزود: دولت و ستاد ملی مقابله با کرونا، هم برای سلامتی مردم و هم عزاداری، اهمیت قائل هستند و به بیان امروز رئیس جمهوری؛ در این خصوص رویکرد اعتدالی در پیش گرفته به این معنا که عزاداری و سلامت مردم قابل جمع است و تنها باید اطلاع رسانی و اقناع سازی شود.

نماینده عالی دولت در گیلان بر لزوم آگاهی بخشی به مردم برای رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله اجتماعی تاکید کرد و گفت: لازم است از ظرفیت رسانه ها بویژه فضای مجازی، برای انجام این مهم استفاده کرده و نیز آگاه سازی های کافی انجام گیرد.

دکتر زارع فضاآرایی محیطی متناسب با ایام محرم را مورد تاکید قرار داد و به فرمانداران، شهرداران و بخشداران تاکید کرد نسبت به این مهم توجه جدی داشته باشند.

وی با تأکید بر پوشش رسانه ای مناسب عزاداری ها و نشان دادن جلوه های وحدت و انسجام مردم با وجود رعایت پروتکل های بهداشتی گفت: لازم است با ارائه محتوای مناسب و نشان دادن جلوه های زیبا از عزاداری به سبک و سیاقی متناسب با شرایط امروز کشور در رسانه ملی، مطبوعات و فضای مجازی؛ بار دیگر توطئه دشمنان را نابود کنیم.

استاندار گیلان همچنین گفت: انتظار دارم هیات های مذهبی و مداحان استان در حمایت از اجرای مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا، بیانیه ای تنظیم و در اولین نماز جمعه این هفته قرائت شود تا مشخص گردد که گیلان در تبعیت از منویات رهبر معظم انقلاب، پیش قراول است و می توان دستورات ستاد ملی را بومی سازی کرده و حسب شرایط موجود به مرله اجرایی گذاشت.

در این نشست فرمانده سپاه قدس استان، مدیران کل تبلیغات اسلامی، اوقاف و امور خیریه و صدا و سیمای مرکز گیلان، معاونان بهداشتی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی استان و نیز فرماندار شهرستان آستانه اشرفیه به بیان موضوعاتی مرتبط با ایام محرم و ضرورت توجه به دستورالعمل ستاد ملی مقابله با کرونا پرداختند.