در حالی که شکایت برانکو و شفر پرسپولیس و استقلال را در آستانه محرومیت های سنگین قرار داده است پرونده پروپیچ بازیکنی که در لیگ پانزدهم برای استقلال بازی می کرد تا 23 تیرماه به یک فاجعه غیرقابل جبران برای استقلال تبدیل خواهد شد.

به گزارش ندای گیلان ،توپ، گل، اوت، آفساید، کرنر، داور، بازیکن و مربی؛ شاید در همه جای دنیا این چند کلمه جزو دایره لغات اصلی دنیای فوتبال باشند اما در فوتبال ایران باید واژه‌هایی مثل شکایت، جریمه و محرومیت را هم به آن اضافه کنیم. در فوتبال ایران شکایت بازیکن‌ها و مربی‌های خارجی اتفاق جدیدی نیست و هر سال شاهد تکرار آن هستیم. عدم پرداخت مطالبات، محقق نشدن وعده‌ها و پایبند نبودن به بندهای قرارداد باعث شده تا پایان داستان اکثر خارجی‌های فوتبال ایران در فیفا و یا دادگاه بین‌المللی ورزش رقم بخورد؛ جایی که عدالت از مسیر درست آن وارد می‌شود و تهدیدهایش به فوتبال ایران اجازه بی‌قانونی نمی‌‌دهد. هرچند که این روزها همه نگاه‌ها به بازار نقل‌وانتقالات دوخته شده اما به نظر می‌رسد به زودی این اخبار نقل‌وانتقالاتی باید جای خود را به خبرهای تلخ همیشگی بدهند؛ خبرهایی که یک‌بار دیگر موید این نکته است که فوتبال ایران از یک درد دیرینه به نام سوءمدیریت رنج می‌برد. با این مقدمه کوتاه به سراغ جدیدترین پرونده‌های فوتبال ایران در فیفا خواهیم رفت.
 پروپیچ، 72 ساعت تا فاجعه!
استقلال تهران با 14 خروجی و 8 ورودی یکی از فعال‌ترین تیم‌های لیگ برتری در بازار نقل‌وانتقالات بوده و همین مسئله باعث شده تا این تیم در صدر اخبار نقل‌وانتقالاتی فوتبال ایران قرار بگیرد.

در روزهای اخیر خبرهای زیادی در خصوص بازیکنان جداشده و تازه‌واردهای استقلال خوانده و شنیده‌ایم اما بدون شک مهمترین اتفاق تابستانی آبی‌ها را باید خارج از بازار نقل‌وانتقالات دنبال کنیم.

استقلال در بحبوحه نقل‌وانتقالات درگیر پرونده‌های بسیار خطرناکی است که ممکن است در همین شروع لیگ همه امید هواداران آبی را به یاس تبدیل کند.

اولین و جدی‌ترین پرونده مربوط به پروپیچ است که از زمان مدیریت بهرام افشارزاده تا به امروز به عنوان یک معضل بزرگ بین مدیران استقلال دست به دست شده و با تبدیل شدن به یک فاجعه بزرگ فاصله چندانی ندارد. دردسر چند ساله و بزرگ استقلالی‌ها در ظاهر بسیار ساده است و استقلال تا 23 تیر یعنی 3 روز دیگر فرصت دارد تا 364 هزار دلار به پروپیچ بدهد؛ بازیکنی که در لیگ پانزدهم به استقلال آمد و فقط 615 دقیقه بازی کرد.
 شکایت رسمی شفر به فیفا رسید
چند روز پیش وینفرد شفر، سرمربی پیشین استقلال در گفت‌وگویی اعلام کرد که به خاطر بی‌توجهی مدیران استقلال تصمیم گرفته که به مراجع قضایی فیفا برای وصول مطالباتش از آبی‌های پایتخت شکایت کند.

همچنین او در همان تاریخ قراردادش را به صورت یک‌طرفه با استقلال فسخ کرد. پس از این قضایا و خروج شفر از ایران، این سرمربی آلمانی تیم جدیدش را هم انتخاب کرد و به بن‌یاس امارات پیوست اما خبری از شکایت رسمی شفر به فیفا نشد. با این حال او درنهایت تهدید خودش را عملی کرد و پرونده‌اش را برای رسیدگی به فیفا فرستاد تا رسما از استقلالی‌ها شکایت کرده باشد.

طبق قانون جدید فیفا اگر سرمربی با وجود داشتن قرارداد اخراج شود حتی در صورت امضای قرارداد با یک تیم جدید هم می‌تواند از تیم قبلی تقاضای غرامت کرده و البته فقط نصف رقم قراردادش را مطالبه و دریافت کند. بر این اساس استقلالی‌ها باید نصف مبلغ قرارداد این مربی آلمانی یعنی حدود ‌600 هزار دلار (8 میلیارد تومان) را پرداخت کنند.

 نامه برانکو در مقر فیفا
خراسان نوشت:شکایت برانکو از پرسپولیس به مرحله جدی‌تری رسیده است. پس از ناموفق بودن جلسات نمایندگان باشگاه پرسپولیس با وکیل برانکو و دستیارانش در ترکیه حالا به احتمال فراوان کار به فیفا کشیده خواهد شد.

مربیان کروات پرسپولیس تصمیم گرفته‌اند تا برای گرفتن مطالبات خود از باشگاه پرسپولیس به فیفا شکایت کنند که در صورت رخ دادن این موضوع، پرونده دیگری برای این باشگاه تهرانی در فیفا تشکیل خواهد شد.

حتی گفته می‌شود برانکو چند ماه قبل مدارک و مستندات خود که نشان می‌دهد باشگاه پرسپولیس به تعهداتش عمل نکرده را آماده کرده و از طریق یک وکیل ورزشی باتجربه در فیفا پرونده‌ای علیه پرسپولیس باز کرده است.

در نامه ارسالی برانکو به فیفا جزییات قراردادش اشاره شده و همچنین تاریخ‌هایی که باشگاه وظیفه داشته دستمزد و پاداش او را بپردازد، قید شده است. با بدعهدی مسئولان پرسپولیس برانکو ذره‌ای نگرانی بابت این‌که ایرج عرب بتواند از طریق فیفا برایش دردسری ایجاد کند و مانع حضورش در الاهلی عربستان شود، ندارد.