«آندرو لزنی» فیلمبردار استرالیایی برنده اسکار مجموعه فیلم‌های «ارباب حلقه‌ها» و «هابیت» در سن 59 سالگی درگذشت

به گزارش ندای گیلان، بنابر اعلام سخنگوی انجمن فیلمبرداران استرالیا؛ «آندرو لزنی» که پیش از یک دهه از فعالیت حرفه‌ای خود را صرف فیلمبرداری شش قسمت از مجموعه «ارباب حلقه‌ها» و همچنین سری فیلم‌های «هابیت» به کارگردانی «پیتر جکسون» کرده بود، در سن 59 سالگی و بر اثر حمله قلبی درگذشت.

این تصویربردار متولد سیدنی در فیلم‌های دیگری چون «کینک کنگ» (2005) و «استخوان‌های دوست داشتنی» (2009) نیز با «پیتر جکسون» کارگردان معروف نیوزلندی همکاری داشته است و در سال 2009 نیز فیلم معروف «طلوع سیاره میمون‌ها» را به کارگردانی «روپرت وات» را فیلمبرداری کرده است.

«آندرو لزنی» که به دلیل ایجاد توازن میان تکنولوژی و بُعد هنری در کارش شناخته شده است، اخیرا فیلمبرداری فیلم «غیبگوی آب»، اولین تجربه کارگردانی «راسل کرو» بازیگر صاحب نام استرالیایی را بر عهده داشته است که به تازگی نمایش خود را در سینماهای آمریکا آغاز کرده است.

وی در سال 2001 برای فیلمبرداری اولین قسمت از مجموعه فیلم‌های علمی تخیلی «ارباب حلقه‌ها» با عنوان «یاران حلقه» موفق به کسب جایزه اسکار تصویربرداری شد و به خوبی احساس داستان‌های نوشته «جی آر.آر تالکین» را با دوربین خود به سینما منتقل می‌کرد.

«پیتر جکسون» در مصاحبه‌ای در سال 2004 درباره «لزنی» عنوان کرده بود: «من با او همکاری نکرده بودم و اصلا با او ملاقاتی نیز نداشتم تا این که کار او را در فیلم «عزیز» تماشا کردم که بسیار فوق‌العاده بود. او با استفاده از نور پشت زمینه، نور خورشید و نور طبیعی تأثیری جادویی ایجاد کرده بود.»

از جمله دیگر فیلم‌های مطرحی که «آندرو لزنی» فیلمبرداری آن را بر عهده داشته است می‌توان به فیلم علمی تخیلی «من یک افسانه هستم» (2007) به کارگردانی «فرانسیس لاورنس» و با بازی «ویل اسمیت»، فیلم «آخرین هواشکن» (2010) ساخته «ام نایت شیامالان» و فیلم «شفا» (2014) از «کریک موناهان» اشاره کرد.