رئیس‌جمهور گفت:‌ دزدیدن یک سند و نوار باید بررسی شود که چرا در این مقطع و به‌نظر من شاید این نوار یک هفته پیش هم می‌شد که افشا بشود و درست در زمانی که وین در اوج موفقیت است، آن را پخش می‌کنند تا درون کشور اختلاف کنند و وزارت اطلاعات باید این موضوع را بررسی کند.

به گزارش ندای گیلان،حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز در جلسه هیئت دولت با اشاره به انتشار فایل صوتی ظریف در رسانه سعودی اینترنشنال اظهار داشت: این فایل توسط کثیف‌ترین برنامه و شبکه‌ای که سراسرش ضداسلام و ضدایران است منتشر شده است.

وی افزود: شبکه‌ای که پولش را عربستان سعودی تأمین می‌کند و همه می‌دانند آدم‌هایی که دروغ و راست را به هم می‌بافند تا در جامعه ایجاد اختلاف کنند و وحدت جامعه را از بین ببرند و گروهی را مقابل گروهی قرار دهند.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: الآن دوره عصبانیت اسرائیل و ارتجاع منطقه و تندروهای آمریکا است، خب، می‌بینند مسیری را که پیش‌بینی کرده بودند به‌هم خورده است. ترامپ چرا به دام افتاد؟ ترامپ تنها رئیس‌جمهوری آمریکایی بود که برای صهیونیست‌ها مزدوری کرد و البته رؤسای جمهوری دیگر با اسرائیلی‌ها رفیق بودند اما هیچ‌کدام مزدور نبودند.

روحانی گفت: ترامپ در داستان برجام مزدور صهیونیست‌ها شد، کسی که ترامپ را تحریک کرد که از برجام خارج شود رژیم صهیونیستی بود، در ماجرای قدس که پایتخت‌ها به قدس منتقل شود، این جنایت را صهیونیست‌ها انجام دادند و این مزدور آنها بود. در خروج از برخی از سازمان‌های بین‌المللی به‌بهانه فلسطین، با تحریک و فرمان صهیونیست‌ها و مزدوری او این کار انجام شد همه تلاش خود را انجام دادند برای اینکه ایران را با مشکل مواجه کنند.

وی بیان کرد: البته مشکل آنها، ایران نیست بلکه ظلم و تجاوز آنهاست، دست از تجاوز بردارند، سرزمین دیگران را که غصب کرده‌اند رها کنند، ملت فلسطین به سرزمین خودشان برمی‌گردد، کسی با آنها کاری ندارد، آنها جنایت کردند و غصب کردند. برای ما یهودی و مسیحی و سایر ادیان فرقی نمی‌کند، بحث ما یهود نیست، بحث گروهی است که جنایت می‌کنند.

روحانی ادامه داد: ماجرای شهادت سردار سلیمانی کار اسرائیل بود ولی ترامپ قاتل و آمر بود اما اسرائیل در پشت‌پرده، او را تحریک کرد تا سرداری [را ترور کند] که زندگی خود را به‌نفع منطقه گذاشت و روزهایی که کسی جرئت نمی‌کرد وارد میدان داعش بشود و روزهایی بود که نه‌تنها حرم اهل بیت(ع) در خطر بود و حتی بغداد و منطقه سبز هم در خطر بود و کسی که شب و نیمه‌شب و تنها به عراق و عتبات و بغداد رفت و توطئه صهیونیست‌ها و آمریکا را خنثی کرد، سردار سلیمانی بود. آثار مجاهدت‌های شهید سلیمانی فقط منحصر در ایران نیست و در افغانستان، عراق، لبنان، سوریه و یمن به‌خوبی مشاهده می‌شود. آن‌ها توطئه کردند تا ایران را تنها قرار دهند و امروز عصبانی هستند چون آنچه بافته بودند از بین رفت.

وی تصریح کرد: امروز همه ۱+۴ و حتی آمریکا‌یی‌ها فهمیده‌اند که راهی جز تسلیم شدن در برابر قانون و مقررات بین‌المللی و حقانیت ایران ندارند و باید تسلیم ایران بشوند. من به‌عنوان فردی که از آغاز ماجرای هسته‌ای به‌صورتی در این ماجرا حضور داشتم و مسیر سختی بوده است و این مسیر با تلاش و فداکاری و قهرمانی طی شد و یک فرد آگاه و آشنای به مسائل مانند دکتر ظریف در صدر این حرکت بود و همه تلاش کردیم و توطئه را شکاندیم و توطئه اسرائیل و تندروها را در سال ۹۴ شکاندیم و مردم از سال ۹۴ تا ۹۶ احساس راحتی کردند و یک آدم نادان به‌نام ترامپ روی‌کار آمد و صهیونیست ها بر او سوار شدند و توطئه را تکرار کردند؛ و امروز بعد از یک فشار، همه فهمیدند راهی جز تسلیم شدن در برابر ایران ندارند و اینحا باید یک بهانه پیدا کنند.

رئیس‌جمهور گفت:‌ دزدیدن یک سند و نوار باید بررسی شود که چرا در این مقطع و به‌نظر من شاید این نوار یک هفته پیش هم می‌شد که افشا بشود و درست در زمانی که وین در اوج موفقیت است، آن را پخش می‌کنند تا درون کشور اختلاف کنند و وزارت اطلاعات باید این موضوع را بررسی کند. ما با وحدت پیروز می‌شویم و با دعوا و چنددستگی نمی‌توانیم تحریم و مشکلات را برداریم.

روحانی در ادامه گفت: دولت در سال آخر خود مانند همه دولت‌ها که معمولاً دستاوردها را در مجموعه و کتابی، ثبت و ضبط می‌کنند، این کار را انجام می‌دهد؛ به این علت که هم مردم و هم بعدی‌ها مطلع شوند و هم محققین به آن دسترسی داشته باشند. به‌زودی هفت جلد به‌عنوان روزشمار منتشر می‌شود و یک جلد هم در آینده منتشر خواهد شد، سه جلد کتاب به‌عنوان دستاوردهای دولت و دو جلد کتاب به‌عنوان جهش تولید. کار دیگری هم انجام می‌شود و این‌که بود که وزرا و مسئولان اقدامات، مشکلات و کارهایی را که انجام دادند و مسیرهایی که طی شد و با فشارهایی مواجه بودند در جایی بیان کنند؛ بخشی از این صحبت‌ها، غیرقابل نشر و طبقه‌بندی شده است و بخشی هم منتشر خواهد شد.

وی عنوان کرد: در شورای‌عالی امنیت ملی و ریاست جمهوری سخنان زیادی بیان می‌شود که طبقه‌بندی شده است؛ این یکی از افتخارات ماست که مسئولان می‌توانند نظرات‌شان را آزادانه مطرح کنند و البته برخی از نظراتی که بیان می‌شود به‌گونه‌ای نیست که منتشر شود، چون دشمنان از آن سوءاستفاده می‌کنند؛ در تمام دنیا هم همین‌طور است و استثنا هم وجود ندارد.

رئیس‌جمهور گفت: این فایل قرار بوده است به‌شکل محرمانه باشد و بخشی از آن منتشر شود و بخشی نیز به‌عنوان سند محرمانه باقی بماند. اینجا یک سرقت صورت گرفته است؛ فرد یا جمعی و یا گروهی این کار را انجام داده‌اند که وزارت اطلاعات باید تمام توان خود را به‌کار بگیرد و بفهمد این فایل چگونه سرقت شده است و اگر فردی تقصیر یا قصور داشته است، باید با آن قاطعانه برخورد شود. مطالب منتشرشده، برخی از آنها نظرات دولت یا رئیس‌جمهور نیست و ممکن است هر فرد یا وزیری نظر و نکاتی داشته باشد که بخواهد محرمانه باقی بماند.

روحانی تصریح کرد: میدان و دیپلماسی دو صحنه مقابل یکدیگر نیستند و اگر کسی فکر می‌کند یا میدان یا دیپلماسی، یا میدان مبارزه پیروز شود یا مذاکره پیروز شود، یا سیاست خارجی پیروز شود یا سیاست دفاعی، این حرف دقیقی نیست. من ۱۶ سال دبیر شورای‌عالی امنیت ملی بودم و ۳۲ سال هم در این شورا حضور داشتم. ما مسائل مهمی در این شورا داشتیم و تصمیمات مهمی گرفته شد و مردم خیلی از آنها را نمی‌دانند؛ درباره مسائل مهم اختلاف‌نظر داشتیم و موضوعی بوده است که هفت جلسه شورای امنیت ادامه دادیم تا به جمع‌بندی برسیم. من خودم در تجربه دفاع مقدس، هم در میدان بودم و هم در دیپلماسی. من هم فرمانده پدافند هوایی و هم رئیس قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص) بودم، در شورای‌عالی دفاع شرکت می‌کردم و عضو شورای‌عالی پشتیبانی جنگ و هم رئیس آن بودم. رئیس کمیسیون دفاع مجلس بودم و هم در بحث‌های سیاسی مربوط به جنگ حضور داشتم و در صحنه جنگ هم بودم.

وی با ابراز اینکه میدان و دیپلماسی مانند دو بازو هستند که باید به یکدیگر کمک کنند، خاطرنشان کرد: کشور ما دارای چارچوب دقیقی است، تمام مسائل پیچیده سیاست خارجی و سیاست دفاعی در شورای‌عالی امنیت ملی بررسی می‌شود، چه کار سیاسی مهم انجام دهیم و چه عملیات بخواهیم انجام دهیم، در شورای‌عالی امنیت ملی بررسی می‌شود.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: مقامات لشکری و کشوری در این شورا کنار یکدیگر هستند و درباره مسائل مختلف تصمیم‌گیری می‌کنیم و مسائل نیز در نهایت به تأیید مقام معظم رهبری می‌رسد. در مسائل مهم منطقه در شورای امنیت ملی بحث شد و بعد از تصمیم‌گیری، اقدام شد؛ شهید سلیمانی شخصیت ویژه‌ای بود و من حدود ۳۶ سال با او بودم و رفت‌وآمد و جلسات داشتیم.

روحانی گفت: سردار سلیمانی فردی باهوش، مخلص، فداکار و متواضع بود اما در عین حال روی نظرات خود هم صلابت داشت و و در شورای امنیت ملی بحث‌های زیادی داشتیم و او پافشاری می‌کرد و وقتی نظرات اعضا را می‌شنید، بنابرآن نظرش را جابه‌جا می‌کرد. ما چنین شخصیت‌هایی در میدان داشتیم و همین شخصیت‌ها در مقام دیپلماسی هم حضور داشتند و اتفاقاً بهترین مشاور برای سیاست خارجی در منطقه شهید سلیمانی بود و اگر می‌خواستیم درباره سیاست خارجی در منطقه با فرد آشنای دقیقی صحبت کنیم، آن شخصیت شهید سلیمانی بود.

وی گفت: نباید در این‌جا بگوییم که یک بخش، بخش سیاسی و دیپلماتیک و بخش دیگر هم فعالیت نظامی؛ این دو کنار هم است و این موضوع تنها در میدان دفاعی و نظامی نیست و بلکه در بخش اقتصادی هم همین‌طور است و بخشی که سیاست‌گذاری می‌کند و آن بخشی که در بازار عمل می‌کند باید کنار یکدیگر باشند؛ ممکن است این دو بخش با یکدیگر اختلاف نظر هم داشته باشند ولی در مرکز، نظرات با هم تلفیق می‌شود و به نتیجه می‌رسد.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: از طرف خود و همه اعضای دولت به ملت ایران می‌گویم که ما به همه نیروهای مسلح، سپاه، ارتش و بسیج و نیروی انتظامی احترام می‌گزاریم، این عزیزان برای حفظ کشور و امنیت، قدرت و توانمندی کشور به‌صورت شبانه‌روز تلاش می‌کنند. این نیروها در دفاع مقدس، دفاع از حرم و در داخل کشور در صحنه بودند و در مسائلی مانند سیل، زلزله و کرونا مخلصانه به میدان آمدند. هیچ‌گونه فاصله‌ای بین دولت و سپاه، ارتش، بسیج و نیروی انتظامی نیست و هم ما و هم نیروهای مسلح فعالیت خود را در چارچوب قانون انجام می‌دهیم.

روحانی با بیان اینکه “ما با نیروهای مسلح در بسیاری از جلسات کنار همدیگر هستیم و بحث و گفت‌وگو داریم”، تصریح کرد: سردار سلیمانی مورد احترام همه ماست؛ بارها به او می‌گفتم مثلاً “به فلان سفری که می‌روید خطرناک است” و او می‌گفت “باید بروم”. مردم بدانند که سردار سلیمانی تنها در منطقه فعالیت نظامی نمی‌کرد و فعالیت دیپلماتیک هم می‌کرد و با یک مرجع تقلید، رئیس‌جمهور و وزیر خارجه ملاقات و بحث می‌کرد و واقعاً شخصیت جامعی بود. ما به چنین فردی فخر می‌کنیم و هم‌چنین شخصیتی مورد افتخار مردم هم هست، ضمناً به کادر دیپلمات کشور نیز افتخار می‌کنیم و آنها امروز هم در صحنه هستند.

وی گفت: نگذاریم دشمن مسائل را بزرگنمایی کند، البته دشمنان دنبال اختلاف هستند و ما نباید اجازه این را بدهیم. از صداوسیما، روزنامه‌ها، مسئولین سیاسی، نمایندگان مجلس، قوه قضائیه و سایر بخش‌ها می‌خواهیم که اگر در این ماجرا گره‌ای ایجاد شده است با صبر، حوصله و دقت آن را باز کنیم و نگذاریم دشمن سوءاستفاده کند.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: شرایط کنونی ما خاص است و هنوز جنگ اقتصادی، کرونا و خشکسالی را داریم و باید خود را برای یک انتخابات مهم آماده کنیم و همگی وظایف سنگینی داریم. آمریکا و صهیونیست‌ها و ارتجاع منطقه بدانند که کشور ما آن‌طور که آن‌ها می‌خواهند دچار اختلاف و شکاف نخواهد شد، اگر هم مسئله‌ای باشد که نتوانست حل بشود، مقام معظم رهبری فصل‌الخطاب است و ایشان نیز طبق قانون اساسی و احکام شرعی فصل‌الخطاب ماست و همیشه به دولت کمک کرده و الآن هم ایشان چارچوب را در مسئله هسته‌ای مشخص کرده‌اند و ما نیز طبق همان عمل می‌کنیم و ان‌شاءالله ملت ما به اهداف خود خواهد رسید و دشمنان نیز موفق نخواهند شد.

به گزارش تسنیم، روحانی در بخش ابتدایی سخنانش نیز گفت:‌ امام حسن(ع) را باید امام صلح، صبر و وحدت امت اسلامی بدانیم. امام حسن مجتبی(ع) در شرایط سختی بار امامت و خلافت را توأمان به‌عهده گرفت. وقتی بی‌وفایی عده‌ای از یارانی که به‌زبان خود را از دوستداران می‌دانند و در عمل خود را عقب می‌کشند و در مسیر ایستادگی نیستند، چه مشکلاتی را برای جامعه ایجاد می‌کند.

وی اضافه کرد: امام خمینی(ره) درباره امام حسن مجتبی(ع) جمله‌ای دارد مبنی بر اینکه شرایط سخت بعد از مولا علی‌بن ابی‌طالب(ع)، دوران امام حسن(ع) و حتی حادثه کربلا به‌دلیل مقدس‌مآبان احمق در نهروان بود، یعنی عده‌ای مقدس‌مآب که در ظاهر اهل نماز و دعا بودند اما با جهالت و نادانی برابر مولا ایستاده در نهروان شمشیر کشیدند.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: امام بزرگوار می‌گوید که اگر نهروان نبود این مشکلات زمان امام حسن(ع) و حادثه کربلا اتفاق نمی‌افتاد. وظایف ما بسیار سنگین است. همه افرادی که خودشان را علاقه‌مند به کشور و انقلاب، اسلام و ایران می‌دانند، باید حواس‌شان را جمع و در مقاطع حساس تاریخی باید به‌گونه‌ای عمل کنند که مصالح و منافع اسلام مدنظر باشد.

روحانی ادامه داد: آنچه برای امام حسن(ع) مهم بود مصلحت، وحدت و منافع دنیای اسلام بود و آنچه برای امام حسین(ع) مهم بود، این بود که امت اسلامی در مسیر اسلامی و حق حرکت کند و انحرافی ایجاد نکند. امام حسن(ع) مبارزه کرد که وحدت و اصل امت اسلامی باقی بماند و امام حسین(ع) جنگید که امت اسلام انحراف پیدا نکند یعنی یک هدف را در دو مسیر دنبال کردند.

وی با بیان این مطلب که وقتی شرایط جامعه سخت می‌شود و به صبر و تحمل یا مبارزه و شمشیر نیاز می‌شود، قرآن مجید می‌فرماید خداوند به برخی امت‌ها و ملت‌های مسلمان دو بار اجر می‌دهد به‌دلیل صبر، ایستادگی و مقاومت‌شان، اظهار داشت:‌ آن‌همه حرف ناروا به امام حسن(ع) زده شد و ایشان خم به آبرو نیاوردند، صلح سخت‌تر از جنگ است، ظاهرش این است که جنگ سخت‌ است ولی سختی جنگ کوتاه است اما صلح یک صبر مداوم تا پایان عمر می‌خواهد، زخم‌زبان‌ها است که از زخم شمشیر بدتر است، تحریف‌ها و تخریب‌ها است.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: این کار برای امام حسن(ع) هم شد و حتی بعد از جنگ، برخی از یاران امام حسن(ع) حرف‌ها و سخنانی زده شد و به ایشان گفتند “تو ما را ذلیل کردی و عزت ما از بین بردی” و امام صبر و تحمل کرد.