مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان از شناسایی یک غار با آثار عصر مفرغ در منطقه پلنگ‌دره شهرستان رودبار خبر داد.

به گزارش ندای گیلان از رودبار، ولی جهانی گفت: برابر بررسی و بازدیدهای کارشناسان اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان از منطقه پلنگدره شهرستان رودبار، غاری با یافته‌هایی متعلق به عصر مفرغ شناسایی شد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان در بازدید از این اثر ارزشمند تاریخی گفت: طول این غار حدود ۷ متر و عرض دهانه آن حدود یک متر بوده و با توجه موقعیت غار ورود به آن بدون تجهیزات تخصصی غیرممکن است.

جهانی با توجه به مسیر صعب‌العبور دسترسی به این غار تصریح کرد: با توجه به بازدید‌ و بررسی های باستان‌شناسی آثاری از عصر مفرغ در آن شناسایی شده و امیدواریم به زودی با تشکیل پرونده شاهد اضافه شدن این اثر ارزشمند حداقل چهار هزار ساله به جمع فهرست دیگر غارهای ثبت‌شده در فهرست آثار ملی کشور باشیم.

عصر برنز یا عصر مفرغ دوره‌ای در تاریخ پیشرفت بشری است که در روند آن انسان‌ها بیشتر به فلزکاری دست زدند و از شیوه‌هایی برای گداختن مس و قلع و فرایند آلیاژسازی آن و قالب‌ریزی برنز بهره بردند.