فعال سیاسی و نظامی سوری تاکید کرد: جنایات عربستان علیه روزنامه نگاران و نویسندگان مسبوق به سابقه است و در گذشته نیز موارد مشابه انجام شده است.

به گزارش ندای گیلان، ترکی حسن روز چهارشنبه در گفت و گویی با اشاره به قتل فجیع جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد عربستانی افزود: عربستان دسامبر 1979 میلادی نیز در جنایتی دیگر ناصر السعید فعال و روزنامه نگار و نویسنده مبارز و رادیکال سعودی را در سفارت عربستان در بیروت ربوده و او را با انداختن در استخر اسید کشت .

ناصر السعید نویسنده عربستانی در کتاب خود به نام ‘ تاریخ آل سعود ‘ واقعیت های بسیار زیادی را درباره تاریخ سیاه و خونبار این خاندان قدرت طلب ذکر کرده بود در سال 1979 از سوی ماموران رژیم سعودی در بیروت ربوده شد و برای قتل به عربستان منتقل شد.
فعال سیاسی سوریه تصریح کرد: این تنها حادثه ای نیست که توسط آل سعود اتفاق افتاده زیرا قبلا نیز شیخ باقر نمر النمر رهبر شیعیان عربستان نیز توسط این رژیم دستگیر و به شهادت رسید.
شیخ نمر یکی از برجسته ترین زندانیان سیاسی عربستان بود که در تاریخ 23 مهر 1393 به اتهام انتقاد از حکومت عربستان و درخواست برای برگزاری انتخابات در این کشور به اعدام محکوم شد.
حسن در ادامه با تاکید بر این که باید همه عاملان و آمران قتل خاشقچی محاکمه شوند،افزود، رژیم عربستان با کشتن وی در کنسولگری کشورش در استانبول لطمه بزرگی به قوانین و مقررات مکان های دیپلماتیک در جهان و کنوانسیون های موجود در ارتباط با آن زد.
وی خاطر نشان کرد:خاشقچی درگذشته از ارکان نظام سعودی بود که نظرات انتقادی وی به عنوان یک روزنامه نگار مخالف آل سعود و تحمل نکردن آن از سوی این نظام سبب قتل وی شد.
این تحلیلگر سیاسی و نظامی سوری بیان کرد: عربستان در جریان سرکوب مردم این کشور نیز به خاطر مخالفت با سیاست های رژیم سعودی جنایات زیادی را علیه آنان انجام داده که برخی از آنان آشکار و بیشتر آن مخفی مانده که تنها چندین حادثه به دلیل افشاگری ها تاکنون نمایان شده که یکی از آنها قتل خاشقچی است.
وی گفت: جنایتی که عربستان در طول سال ها علیه مردم این کشور انجام می دهد تمام نشده زیرا در آینده صحنه های جدیدی از این حادثه ها نمایان می شود.
حسن افزود: سران رژیم آل سعود ریشه در افکار وهابی دارند و اینگونه جنایات از آنها سر می زند و تروریست های داعشی نیز ساخته همین فکر هستند.

حسن با اشاره به سخنان روز گذشته رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در نشست هفتگی حزب عدالت و توسعه در مجلس این کشور، اظهار داشت: اردوغان در سخنرانی خود همه چیز را افشا نکرد زیرا به دنبال باج خواهی از عربستان است.
فعال سیاسی و نظامی سوری ادامه داد: قطعا عربستان سعودی توافق مخفی با ترکیه در موضوع خاشقچی دارد و نمی خواهد واقعیت ها را به طور کامل افشا کند.
وی ادامه داد: تنها اردوغان به دلیل شرمندگی مخالفان داخلی که به دنبال حقیقت این ماجرا هستند، بخشی از آن را اطلاع رسانی کرده که در سخنرانی روز گذشته آن مشخص بود که به تمام جزئیات آن نپرداخته است.

این فعال سیاسی و نظامی سوری گفت : ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در قضیه خاشقچی شرمنده افکار عمومی شده زیرا خود را حامی رژیم عربستان می داند.
حسن تاکید کرد: ترامپ همانطور که عربستان را به گاو شیرده تشبیه کرده می داند که این رژیم این جنایت را انجام داده ولی نمی تواند به صورت آشکار و سریع آن را اعلام کند.
وی تصریح کرد: سرنوشت کنونی «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان تابع سه عامل است که وی را کنترل می کنند که نخست حمایت کامل آمریکا، دوم حمایت ترکیه که نقش این کشور ضعیف تر از ایالت متحده و سوم خانواده حاکم در عربستان است که قطعا در آینده خطراتی برای بن سلمان به وجود خواهد آمد.
وی ادامه داد: اگر روسیه در مقطع تاریخی کنونی که برای رژیم آل سعود حوادثی رقم خورده در صحنه به صورت فعال تر حضور یاید و ابتکار عمل را در ارتباط با آن به دست گیرد می تواند تاثیر گذار باشد.
خاشقچی در 2 اکتبر (10 مهر ماه) پس از ورود به ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد. همه مدارک و شواهد نشان می دهد که نزدیکان محمد بن سلمان که از طرف او به استانبول اعزام شده بودند، عامل قتل خاشقچی هستند و ادعاهای آل سعود درباره این روزنامه نگار کذب است.
دادستانی عربستان سعودی روز جمعه اعلام کرد که در این ارتباط، 18 نفر را که تمام آنان اتباع این کشور هستند، بازداشت کرده است.
به گفته فعالان رسانه‌ای عرب، ترس شدیدی اطرافیان و نزدیکان ولیعهد سعودی را فرا گرفته است و به نظر می‌رسد او حاضر باشد برای نجات خود، قاتلان پرونده خاشقچی را قربانی کند.