ولی جهانی گفت: وجود این رویشگاه طبیعی در محوطه تاریخی – باستانی ماسوله می‌تواند موجب ارتقای منظر فرهنگی ماسوله، ایجاد قطب گردشگری طبیعی شاخص در استان و کمک به تکمیل پرونده ثبت جهانی شهر ماسوله شود.

به گزارش ندای گیلان،ولی جهانی، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان عصر امروز در جمع خبرنگاران گفت: رویشگاه جدید سوسن چلچراغ این گل زیبا و نادر در بازرسی کارشناسان در محوطه باستانی کهنه ماسوله در زمینی حدود ۲۰۰ متر مشاهده و کشف شد.

وی افزود: گل‌های زیبای این گیاه نادر در داخل این محوطه باستانی به صورت پراکنده و خودرو شکوفا شده است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان، با بیان اینکه پیش از این منطقه ییلاقی داماش عمارلوی رودبار و لنکران جمهوری آذربایجان تنها رویشگاه سوسن چلچراغ در جهان بودند، گفت: از ۳ سال گذشته این گل زیبا در روستای ونستان رودسر، شاه شهیدان رودبار و کهنه ماسوله نیز مشاهده شده است.

ولی جهانی افزود: وجود این رویشگاه طبیعی در محوطه تاریخی – باستانی ماسوله می‌تواند موجب ارتقای منظر فرهنگی ماسوله، ایجاد قطب گردشگری طبیعی شاخص در استان و کمک به تکمیل پرونده ثبت جهانی شهر ماسوله شود.

وی گفت: همچنین جشنواره سوسن چلچراغ چهارشنبه ۲۹ خرداد ساعت ۱۶ در منطقه ییلاقی داماش عمارلوی رودبار برگزار می‌شود.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان، با بیان اینکه بازدید از این گل زیبا فقط در این روز برای گردشگران امکان پذیر است، افزود: سال ۱۳۵۴ لدربوری، گیاه شناس فرانسوی، سوسن چلچراغ را در طبیعت داماش گیلان کشف کرد.

ولی جهانی، با اشاره به اینکه این گل در سال ۱۳۵۵ به شماره ۷۱ در فهرست آثار طبیعی و ملی به ثبت رسیده است، گفت: سوسن چلچراغ ۵۰ تا ۱۵۰ سانتی متر ارتفاع دارد و نام علمی اش به نام کاشفش لدربوری، لیلیوم لدربوری نامگذاری شده است.