با چیدن تمامی پازل های آرای شورای شهر رشت تا این لحظه اجماع اعضای شورا در انتخاب مسعود نصرتی به عنوان شهردار رشت محتمل تر به نظر می رسد.

به گزارش ندای گیلان از رشت،چهارمین جلسه شورای شهر رشت امروز در حالی برگزار شد که اعضای شورا رایزنی را بری انتخاب 5 نامزد تصدی پست شهرداری رشت آغاز کردند.

در این جلسه رویکرد دو جریان فکری حاکم در شورا با نطق های دوتن از اعضا بیشتر خود را نمایان ساخت.

در روزها و هفته های گذشته بحث بر سر انتخاب شهردار بومی و غیربومی برای شهر رشت بسیار داغ بوده و اعضای شورا در اظهار نظرهای مختلف نظرات متفاوتی برای این موضوع مطرح کرده اند.

فرهام زاهد عضو اصلاح طلب شورای شهر رشت که به قول پست اینستاگرامی رمضانپور در تیم 3+1 حضور دارد روز گذشته در گفتگوی با ندای گیلان انتخاب شهردار بومی را اولویت خود معرفی کرده بود.

در مقابل علوی رئیس شورای شهر رشت پیشتر در گفتگو با ندای گیلان با بیان اینکه قطعا گزینه های بومی توانمندی وجود دارند و در شرایط نسبتا برابر گزینه بومی برای ما در اولویت خواهد بود گفته بود: ملاک انتخاب ما صرفا بومی بودن نخواهد بود و قصد داریم مناسب ترین گزینه را برای رشت انتخاب کنیم.

وی همچنین تصریح کرده بود که مدیر ملی نیاز شهرداری رشت است.

رسولی عضو دیگر شورای شهر رشت که در انتخابات علیرغم داشتن پایگاه رای مردمی و عضویت در حزب کارگزاران سازندگی در لیست امید شهر رشت قرار نگرفته بود نظری متفاوت با همکاران اصلاح طلب خود در شورا دارد.

وی در روزهای گذشته با تاکید بر اینکه انتخاب شهردار برای شهر رشت نباید به تعویق بیفتاد صریحا نظر خود را در انتخاب گزینه های ملی و غیر بومی مطرح کرده بود تا آنچه که در جلسه سوم شورای شهر رشت گفت: امروز شهر رشت تشنه انتخاب است و امیدواریم این انتخاب با دقت صورت گیرد. اما به تعویق انداختن انتخاب شهردار موجب می شود گزینه های کارآمد را هم از دست بدهیم همچنانکه دکتر جمالی شهردار شهر دیگری شد.

امروز هم در جلسه چهارم شورا تضارب آرای اعضا در این خصوص با نطق های رمضانپور و رسولی به وضوح مشخص شد.

رمضانپور:خيلي نباید عجله كنيم

احمدرمضانپور نرگسی در این جلسه ضمن يادبود سالروز شهيدرجايي و باهنر گفت:تروریست ها ملت ما را عزادار كردند هرچند ما ثابت كرديم كه انسانهای بزرگ و خدمتگذاری در کشور داريم.
عضو شورای شهر رشت با بیان اینکه دغدغه انتخاب شهردار بسيار مهم است اظهار داشت:اما شهرداري مي خواهیم انتخاب كنيم كه شاخص هاي لازم را داشته باشد و مورد اعتماد مردم باشند.
وی با بیان اینکه دوستاني كه آمدند برنامه هايي دادند نیروهای كارامدي هستند گفت:اعتقاد دارم خيلي نباید عجله كنيم و با دقت به اين مسئله نگاه كنيم كه خروجی کار انتخاب شهردار توانمند باشد.

رسولی: رزومه ها مشخص است و زمان بيشتري نياز نيست

رضا رسولي عضو دیگر شورای شهر رشت با بیان اینکه شهرهاي ديگر امروز شهردار خودشان را انتخاب كردند گفت:قابل توجیه نيست كه به مردم بگوييم كه سه ماه فكر نكرده ايم و اكنون مي خواهيم فكر كنيم.
وی افزود:خواهش دارم كه توجه كنيد رزومه ها مشخص است و زمان بيشتري نياز نيست.
رسولی با بیان اینکه رايزني هاي بيشتر خروجي بيشتري براي ما نخواهد داشت اظهار داشت:در مورد انتخاب شهردار چوب خط مردم پر شده است.
عضو شورای شهر رشت افزود:كاري نكنيم گزینه ها قوي حذف شوند بروند و گزینه های ضعيف روي كار بیایند.

5 گزینه و یک شهردار

نتایج نهایی آرای اعضای شورای شهر رشت که منتهی به انتخاب 5 گزینه نهایی برای بحث و رایزنی بیشتر می شد در صحن اعلام شد، اسلامی مسئول معاونت بهداشت و درمان سپاه قدس گیلان 7 رای  ؛  کاظمی عضو شورای چهارم 7 رای ؛نصرتی شهردار سابق قزوین 7 رای ؛زالفی فرماندار اصلاح طلب و سابق رشت و از اعضای ستاد روحانی در گیلان 6 رای,مهدی فرشاد فقیه عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان 6 رای .

با این ترکیب شاید و با توجه به صحبت های رضا رسولی مبنی بر اینکه با تعلل گزینه های ملی را چون شهردار اصفهان از دست می دهیم محتمل به نظر برسد که انتخاب اعضایی که شهردار ملی را مد نظر داشتند مسعود نصرتی شهردار سابق قزوین باشد.

حال آنکه زاهد از اعضای گروه 3+1 شورای شهر رشت بر انتخاب شهردار بومی تاکید ورزیده بود و درخواست تأمل رمضانپور از اعضا برای انتخاب دقیق تر شاید نظر واحد این 4عضو شورای شهر را بیشتر نمایان کند.

متفقین و متحدین در شورای شهر رشت

درحالی‌که در مقابل سایر اعضای شورای شهر رشت در سکوت به کار خود ادامه می دهند به نظر می رسد با توجه به تفکر مشترک حاکم، فاطمه شیرزاد،حجت جذب ، محمدحسن عاقل منش و محمدحسین علیپور باید از بین گزینه ملی که پیشتر با سفر به قزوین با وی دیدار کرده بودند و کاظمی و اسلامی یک گزینه را انتخاب کنند.

با چیدن تمامی پازل های آرای شورای شهر رشت تا این لحظه اجماع اعضای شورا در انتخاب مسعود نصرتی به عنوان شهردار رشت محتمل تر به نظر می رسد.

در کنار این بحث باید توجه داشته باشیم که رمضانپور به عنوان یکی از شاخص ترین چهره های اصلاح طلب گیلان در کنار دوستانش ریسک ورود به جریان سازی سیاسی حتی اگر به انتخاب شهرداری که مد نظرش نباشد منتهی شود را نمی پذیرد.زیرا  هرگونه درگیری سیاسی حاشیه دار مستقیما به بدنه اصلاحات لطمه می زند.

در روزهای گذشته هم این عضو کارکشته شورا با آگاهی از فضای ایجاد شده و تلاش کنشگران بیرونی برای دو قطبی ساختن شورا در همایش تجلیل از شورای چهارم گفته بود: امیدواریم هیات رئیسه در این یک سال رضایت خدا، خدمت به مردم و بی طرفی خود را نشان داده و شورا را از جناح بندی و فراکسیونی برحذر دارد و ما هم مصمم هستیم از جناح بندی سیاسی برحذر باشیم و همراهی لیست امید در انتخاب هیات رئیسه این موضوع را ثابت کرد.

موضوعی که نشان می دهد خویشتن داری و پرهیز از ورود به حواشی در خطی مشی گروه 3+1 قرار دارد رویکردی که می تواند در کنار موفقیت شورا و شهردار آینده رشت، راه را برای لیست امید گیلان در انتخابات آینده هموار تر کند.

 

*سردبیر ندای گیلان