عملکرد 5 رسانه بی بی سی فارسی، ایران اینترنشنال، صدای آمریکا، رادیو فردا و منوتو و صفحات مجازی آنها نشان می‌‌دهد این رسانه‌ها در 25 روز گذشته 17312 دروغ را درباره حوادث اخیر ایران منتشر کرده‌اند.

به گزارش ندای گیلان از رشت،عملکرد 5 رسانه بی بی سی فارسی وابسته به دولت انگلیس، ایران اینترنشنال وابسته به دولت سعودی، صدای آمریکا و رادیو فردا وابسته به دولت آمریکا، منو تو وابسته به جریان بهائیت و صفحات مجازی آنها نشان می‌‌دهد این رسانه‌ها در 25 روز گذشته (23 شهریور تا 16 مهر) مجموعا 17312 دروغ را درباره حوادث اخیر ایران منتشر کرده‌اند.

در این پیمایش صرفا وب سایت، کانال تلگرام، صفحات توئیتر و اینستاگرام رسمی این 5 رسانه بررسی شده و شبکه‌های تلویزیونی آنها مورد بررسی قرار نگرفته است.

در این بررسی به نسبت حجم اخبار و تولیدات، بی بی سی بیشترین میزان اخبار خلاف واقع را داشته است و ایران اینترنشنال و رادیو فردا در رده‌‌های بعدی قرار دارند.

در این پژوهش مصادیق اخبار خلاف واقع شامل جعل خبر، تقطیع، تحریف، وارونه‌سازی، بزرگنمایی و کوچک‌نمایی بوده است.

ضمنا اخباری که توسط این رسانه‌ها مورد سانسور خبری قرار گرفته نظیر جوابیه پزشکی قانونی در مورد علت فوت مهسا امینی، تجمعات نیروهای انقلاب و تکدیبیه اخبار دروغ … مورد بررسی قرار نگرفته است.

5 دروغی که در 25 روز گذشته بیشترین بازنشر را از این رسانه ها داشته‌اند به ترتیب شامل موارد زیر است:

1.  ادعای دروغ ضرب و شتم مهسا امینی
2.  ادعای دروغ درباره فوت و بیماری رهبر انقلاب
3.  ادعای دروغ درباره سقوط شهر اشنویه
4.  ادعای دروغ درباره علت مرگ نیکا شاکرمی
5. ادعای دروغ «به خاک و خون کشیده شدن دانشگاه شریف»

مطابق رتبه بندی بیشترین انتشار اخبار خلاف واقع به نسبت به حجم خبر به این شرح است:

1.   شبکه بی بی سی با مجموع 58 در صد دروغ (تعداد کل اخبار 5343 . تعداد اخبار خلاف واقع: 3101)

2.  ایران اینترنشنال  با مجموع 53 درصد دروغ (تعداد کل اخبار 11426 . تعداد اخبار خلاف واقع: 6026)

3.  شبکه منوتو (من و تو) با مجموع 49 درصد دروغ (تعداد کل اخبار 3739 . تعداد اخبار خلاف واقع: 1835)

4.  صدای آمریکا با مجموع 43 درصد دروغ (تعداد کل اخبار 8555 . تعداد اخبار خلاف واقع: 3656)

5.  رادیو فردا با مجموع 41 درصد دروغ (تعداد کل اخبار 6502 . تعداد اخبار خلاف واقع: 2694)

 

بدین ترتیب در این ایام به طور متوسط 48.8 درصد اخبار منتشر شده این رسانه ها خلاف واقع بوده یعنی تقریبا از هر 2 خبر یک خبر صحت نداشته است. 

این رسانه ها در 25 روز گذشته به طور متوسط هر دو دقیقه یک دروغ منتشر کرده‌اند.

نکته قابل تامل کثرت ادبیات تهییجی، تبلیغی و آموزشی برای ایجاد اغتشاش بود که در نوع خود بی نظیر و خلاف همه پروتکل‌های رسانه‌‌ای در دنیاست که البته در این پژوهش به آن پرداخته نشده است.

مطابق این پیمایش شبکه سعودی ایران اینترنشنال با 11426 مطلب بیشترین میزان تولید را در 25 روز گذشته داشته است و صدای آمریکا و رادیو فردا رتبه بعدی را به خود اختصاص دادند.

از لحاظ میزان بازنشر تولیدات در فضای مجازی، ایران اینترنشنال با 20 درصد، منوتو با 17 درصد و بی بی سی با 14 درصد بیشترین سهم را در توزیع اخبار اغتشاشات در فضای مجازی داشته‌اند. یعنی حدود 51 درصد اخبار بازنشر شده اغتشاشات در فضای مجازی مربوط به این 3 رسانه بوده است./فارس