معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان از دستگیری ضاربان محیطبان فومنی و رسیدگی به جرم این قاچاچیان چوب خبر داد.

به گزارش ندای گیلان از رشت،احمد آقایی با بیان اینکه جنگل‌های هیرکانی میراث طبیعی جهانی است اظهار داشت: صیانت و حفاظت از این میراث بر همه ما تکلیف شده است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان افزود: مقام معظم رهبری در فرمان تاریخی در سال ۹۳ و ۹۶ خط قرمز خود را صیانت از منابع طبیعی کشور و حفظ محیط زیست عنوان کردند.

وی با بیان اینکه رئیس قوه قضاییه و رئیس‌کل دادگستری استان گیلان و تمامی قضات نیز همین خط مشی را دارند خاطرنشان کرد: دستگاه قضایی سال گذشته هزار و ۵۰۰ هکتار از جنگل‌های استان گیلان را رفع تصرف کرد.

آقایی ابراز داشت: حدود ۲۸۲ هکتار از اراضی متصرفه در استان گیلان در ۵ ماهه نخست امسال توسط دستگاه قضا رفع تصرف شد و ۹۱۶ پرونده تعرض به منابع طبیعی در مدت زمان مذکور مورد رسیدگی قرار گرفت.

وی گفت: در کمیته صیانت از جنگل‌ها تاکنون ۷۰ جلسه بین دادستان‌های پرتلاش استان با نهادهایی مانند اداره اطلاعات، سپاه پاسداران، نیروی انتظامی، منابع طبیعی و محیط زیست برگزار و موضوع تصرف اراضی بررسی شد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان افزود: در برخی موارد متصرفان در برابر جنگلبانان و محیط‌بانان تمرد کرده و آن‌ها را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهند که در این حوزه در استان گیلان شهدایی نیز داشتیم.

آقایی با تأکید بر اینکه قوه قضاییه قطعاً با این متصرفان و متخلفان برخورد می‌کند خاطرنشان کرد: متصرفانی که در روزهای گذشته جنگلبان فومنی را مورد ضرب و شتم قرار دادند دستگیر شدند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان گفت: اگر کسی به مأمور قانون در حین بازرسی از جنگل اهانت کند در واقع به یک مدیر در حین انجام وظیفه اهانت کرده و طبق قانون با آن برخورد می‌شود.