لودریان گفت: «وقتی روسیه و چین هم از امضاکنندگان برجام هستند چرا دولت ترامپ، مسئولیت تصمیم‌گیری درباره آن را فقط به کنگره آمریکا و اروپا محول کرده است؟»

به گزارش ندای گیلان،ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه پیش از دیدار با «رکس تیلرسون»، همتای آمریکایی‌اش در پاریس بر ضرورت پایبندی همه طرف‌ها به توافق هسته‌ای با ایران تأکید کرد.

به نوشته وبگاه شبکه خبری «سی‌بی‌اس نیوز»، «رکس تیلرسون»، وزیر خارجه آمریکا یک روز بعد از سفرش به لندن، روز سه‌شنبه برای دیدار با «لودریان» وارد پاریس شد.

مطابق این گزارش، قبل از این دیدار، لودریان از اینکه دولت ترامپ کشورهای اروپایی را برای «اصلاح برجام» تحت فشار قرار داده، و چنین مأموریتی را به چین و روسیه به عنوان طرف‌های غیراروپایی توافق هسته‌‌ای محول نکرده انتقاد کرد.

لودریان گفت: «وقتی روسیه و چین هم از امضاکنندگان برجام هستند چرا دولت ترامپ، مسئولیت تصمیم‌گیری درباره آن را فقط به کنگره آمریکا و اروپا محول کرده است؟»

وی در بخش دیگری از اظهاراتش در جمع خبرنگاران گفت: «یک اصل اساسی هست که ما درباره آن بسیار قاطع هستیم و آن حفظ توافق هسته‌ای ایران است.»

دیپلمات فرانسوی اضافه کرد: «وقتی ایران به این توافق پایبند بوده – این چیزی است که آژانس می‌گوید و ما هیچ دلیلی برای باور نکردن آن نداریم- طرف‌های دیگر بایستی به حرفشان پایبند باشند.»

وی تأکید کرد: «زیرا وقتی توافقی امضا می‌شود، تمام طرف‌های امضاکننده بایستی به آن احترام بگذارند. ایشان (تیلرسون) این را می‌داند.»

اظهارات وزیر خارجه فرانسه، علی‌رغم آن بیان شد که «تیلرسون»، شب گذشته در لندن چشم‌انداز مثبتی از توافق با کشورهای اروپایی برای اصلاح توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 ارائه کرد.

وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه (دوم بهمن‌ماه) بعد از دیدار با مقام‌های انگلیسی در لندن گفت با کشورهای اروپایی بر سر تشکیل کارگروهی با مأموریت «اصلاح برجام» موافقت کرده است.

تیلرسون گفت میان سه کشور اروپایی این دیدگاه مشترک وجود دارد که برخی از حوزه‌های [توافق هسته‌ای] یا برخی از رفتارهای ایران هستند که بایستی به آنها پرداخت. وی اضافه کرد: «این کارگروه به زودی تشکیل جلسه خواهد داد تا نقائص برجام را با تلاش برای رسیدن به یک توافق جانبی دیگر یا رسیدن به مکانیسمی برای رفع نگرانی‌های ما رفع کند. »

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا روز جمعه 22 دی‌ماه رفع تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را تمدید اما تهدید کرد ممکن است این آخرین بار باشد که این کار را انجام می‌دهد.

رئیس‌جمهور آمریکا تهدید کرد در صورتی که نمایندگان کنگره و دولت‌های اروپایی برای «اصلاح معایب فاجعه‌بار» آن اقدام نکنند او در موعد بعدی تعلیق تحریم‌ها (120 روز بعد) آمریکا را از برجام خارج خواهد کرد