رئیس سازمان محیط زیست گفت:بسیار امیدوارم که با تصویب بودجه آینده و مشارکت بخش خصوصی و شهرداری‌ها بتوانیم تا دو سه سال آینده مشکل پسماند در شمال را حل کنیم.

به گزارش خبرنگار ندای گیلان از آستارا با حضور دکتر عیسی کلانتری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست کشور دو طرح زیست محیطی و گردشگری از جمله ساختمان شماره 5 مرکز بازدیدکنندگانِ اکو پارک با صرف هزینه460 میلیون تومان و پاسگاه محیط بانی و طبیعت گردی حیات وحش آستارا با اعتبار 160 میلیون تومان به بهره‌برداری رسید.

دکتر کلانتری در این مراسم طی سخنانی با اشاره به اینکه طرح اکو پارک آستارا چهارمین طرح اکو پارک در کشور است که به بهره‌برداری می‌رسد، گفت: خداوند متعال از نظر زیبایی‌های طبیعی نعمات بسیاری به کشورمان بخشیده و بخصوص نعمت‌های خود را در آستارا تمام کرده ولی متاسفانه بدست ما مردمی افتاده که قدر این زیبایی‌ها را نمی دانیم ولی بسیار امیدوارم که افتتاح طرح‌هایی از این دست بتواند موجبات آشتی مردم با محیط زیست را فراهم آورد.
رئیس سازمان محیط زیست افزود: با اینکه استان‌های شمالی کشور از سال‌ها قبل از انقلاب به عنوان استان‌های گردشگر پذیر شناخته می‌شوند ولی چون هیچ زمان زیربناها آماده نبوده و امکانات گردشگری هم فراهم نشده، این استان‌ها از نظر زیست محیطی از جمله از نظر پسماندها دچار مشکلات عدیده‌ای شده اند و این اصلاً درست نیست که منطقه زیبای شمال را غرق در پسماند رها سازیم.

مجلس بودجه ساماندهی پسماند شمال را به جای دیگری داد

وی همچنین گفت: با وضع موجود نباید زیاد انتظار داشته باشیم که گردشگران داخلی و خارجی بیایند و از این مناطق دیدن کنند که اتفاقاً دولت هم در سال گذشته بر همین اساس و برای کنترل این پسماندها 1.3 میلیارد دلار در بودجه پیش بینی کرد که متاسفانه در مجلس تصویب نشد و آن را در بخش دیگری هزینه کرد.

معاون رئیس جمهور با اشاره به مشارکت مردم در حفظ محیط زیست کشور نیز گفت: برای ساخت زیربناها علاوه بر کمک دولت، عزم منطقه‌ای و مشارکت مردمی نیز لازم است چرا که سازمان محیط زیست با حدود 7 هزار پرسنل تنها می‌تواند یک مروج محیط زیست باشد نه نگه‌دارنده آن، پس بنابراین مشارکت مردم برای حفظ این نعمت خدادادی و ارزشمند و حیاتی بسیار لازم و ضروری بنظر می‌رسد، یعنی مردم در کنار استفاده از محیط زیست باید نگه‌دارنده آن باشند و گرنه محیط زیست خود را از دست خواهند داد.

دولت‌ها در مشارکت دادن مردم برای حفظ محیط زیست ضعیف عمل کرده‌اند

معاون رییس جمهور با بیان اینکه سیاست‌های این حوزه نیازمند دگرگونی است، افزود: دولت‌ها در مشارکت دادنِ مردم برای حفظ محیط زیست ضعیف عمل کرده‌اند و با نگرشِ جداگانه دولتی باعث شده‌اند که هیچ کس از وضعیت فعلی راضی نباشد، پس سیاست‌ها در این حوزه باید دگرگون شوند تا بتوان مردم را با طبیعتِ اطراف آشتی داد.
وی در مورد از بین رفتن تالاب‌های آب شیرین در شمال کشور نیز گفت: با برداشت‌های غلطی که دولت‌ها در گذشته از این تالاب‌ها از جمله بزرگترین تالاب آب شیرین کشور «میانه کاله» و تالاب انزلی داشتند با تصور اینکه با لایروبی و وصل آنها به دریا می توانند باعث نجات این تالاب‌ها شوند، متاسفانه موجبات نابودی آنها را فراهم آوردند.

مشکل پسماند شمال تا سه سال آینده

دکتر کلانتری در پایان گفت: نه تنها نباید به بهانه حفظ محیط زیست به دورِ زیست‌گاه‌ها، پارک‌های ملی و جنگل‌های کشور حفاظ کشید و مردم را به آنها راه نداد، بلکه باید با مشارکت دادن مردم و جذب سرمایه‌هاگذاری‌های مردمی و البته حمایت‌های دولتی به حفظ و نگه‌داری محیط طبیعی اطرافمان تلاش نماییم، بنابراین بسیار امیدوارم که با تصویب بودجه آینده و مشارکت بخش خصوصی و شهرداری‌ها بتوانیم تا دو سه سال آینده مشکل پسماند در شمال را حل کنیم.