به گزارش ندای گیلان، رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان لاهیجان از حضور گسترده پرندگان مهاجر در پناهگاه حیات وحش امیرکلایه برای زمستان گذرانی خبر داد. علی امیری در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: تالاب امیرکلایه یک از اکوسیستم‌های ارزشمند کشور و از مکان‌های زمستان‌گذارنی پرندگان مهاجر است. وی افزود: پرندگان فرود آمده […]

به گزارش ندای گیلان، رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان لاهیجان از حضور گسترده پرندگان مهاجر در پناهگاه حیات وحش امیرکلایه برای زمستان گذرانی خبر داد.

علی امیری در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: تالاب امیرکلایه یک از اکوسیستم‌های ارزشمند کشور و از مکان‌های زمستان‌گذارنی پرندگان مهاجر است.

وی افزود: پرندگان فرود آمده در تالاب امیرکلایه از جمعیت مطلوبی برخوردار هستند و طبق سرشماری‌های ماهانه به نظر می‌رسد بالغ بر ۳۰ هزار قطعه پرنده مهاجر در این تالاب فرود آمده‌اند، اما آمار دقیق این پرندگان پس از سرشماری نهایی اعلام خواهد شد.

امیری با اشاره به فصل مهاجرت پرندگان و حضور گسترده این پرندگان در پناهگاه حیات‌وحش امیرکلایه برای زمستان گذرانی ادامه داد: با افزایش گشت و کنترل در صدد ایجاد فضای امن برای این پرندگان مهاجر هستیم.

وی افزود: اغلب پرندگان مهاجری که در تالاب امیرکلایه فرد آمده‌اند، شامل چنگر و خوتکا و مرغابی‌سانان هستند.

امیری گفت: از ابتدای مهاجرت پرندگان تاکنون دو قبضه سلاح قاچاق ضبط و ۶ قایق پارویی در پناهگاه حیات وحش امیرکلایه کشف شده‌ که نسبت به سال گذشته تعداد کشفیات افزایش یافته است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان لاهیجان خاطرنشان کرد: در سال گذشته در مجموع ۱۳ قایق پارویی از متخلفین کشف و ضبط شده بود.

وی با اشاره به اینکه قایق‌های پارویی از سوی متخلفین شکار برای ورود به تالاب و نزدیک شدن به پرندگان مهاجر در تالاب امیرکلایه در حاشیه‌های این تالاب مخفی نگه داشته می‌شوند، تصریح کرد: به جد با این افراد متخلف برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

امیری با اشاره به اینکه همکاری دهیاران، افراد بومی، اعضای شورای‌های حاشیه روستاهای تالاب‌امیر در حفاظت از این اکوسیتسم ارزشمند بسیار تاثیرگذار است، گفت: با ارتقای آگاه بخشی به افراد محلی حساسیت این افراد در حفاظت از تالاب بسیار بیشتر شده است و این امر کمک زیادی به حفاظت بیشتر از پرندگان مهاجر و محیط زیست منطقه می‌کند.

 

منبع