مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با اشاره به تشکیل جبهه متحد و تشکیلات منسجم فرهنگی در استان، گفت: باید از فعالیت های جزیره ای در حوزه فرهنگی و مذهبی خودداری شود.

به گزارش ندای گیلان از رشت،رضا ثقتی در جلسه شورای فرهنگ عمومی گیلان با اشاره به اینکه در رویکرد جدید این شورا جلسات هر ماه برگزار می‌شود، اظهار کرد: موضوعات جلسات شورای فرهنگ عمومی باید هماهنگ با موضوعات ملی و با برش استانی و شهرستانی باشد.

وی با بیان اینکه باید از دو بال پژوهشی و اجرایی برای شورای فرهنگ عمومی استفاده شود، گفت: با توجه به عدم اجرای برخی مصوبات گذشته شورا و آسیب شناسی های انجام شده، نبود پژوهش و بررسی درست موضوعات از مهم‌ترین دلایل ابتر ماندن مصوبات است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان در ادامه با اشاره به اینکه نداشتن اهرم اجرایی یکی دیگر دلایل ابتر ماندن مصوبات جلسات گذشته بود، اضافه کرد: با بودن بال اجرایی قطعاً می‌توانیم شاهد ساماندهی مصوبات و سیاست‌های اتخاذ شده در شورای فرهنگ عمومی باشیم.

وی با بیان اینکه در روزهای آینده بال پژوهشی و اجرایی شورای فرهنگ عمومی استان گیلان انتخاب و احکام آنها صادر می‌شود، ادامه داد: با انتخاب و معرفی اعضای این دو حوزه قطعاً شاهد اثربخشی بیشتر شورای فرهنگ عمومی خواهیم بود.

ثقتی تقویت و هم گرایی نهادهای فرهنگی گیلان را موضوع جلسه امروز شورای فرهنگ عمومی عنوان و تصریح کرد: در راستای شناسایی دلایل عدم اجماع و اتفاق نظرها بین سازمان‌های فرهنگی گیلان آسیب شناسی شده است.

وی با بیان اینکه پراکندگی و تشتت آرا، ناهمگنی در مأموریت‌ها، موازی کاری، اتلاف بودجه، عدم پاسخگویی به ذینفعان، رقابت میان دستگاه‌های فرهنگی برخی از دلایل عدم وجود همگرایی بین سازمانی است، گفت: این موضوع سبب شده تا تلاش‌ها و اقدامات انجام شده از سوی این نهادها نتیجه بخش نباشد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با اشاره به اینکه باید یک جبهه متحد و تشکیلات منسجم ذیل شورای فرهنگ عمومی تشکیل شود، ادامه داد: با تشکیل این جبهه تمام فعالیت‌های فرهنگی و هنری که دارای جنبه استانی و ملی دارند به دور از فعالیت‌های سازمانی به صورت منسجم برگزار می‌شود.

وی تأکید کرد: وجود این همگرایی و انسجام به افزایش نوآوری، خلاقیت، بهره وری، ارتقای کیفیت کار و بهره گیری از ظرفیت‌ها و ایده پردازی بهتر و تقویت روحیه و دلگرمی، اتحاد و ارتباط بین دستگاهی و استفاده از نخبگان، فرهیختگان و پیشکسوتان کمک می‌کند.

ثقتی با بیان اینکه باید از فعالیت‌های جزیره‌ای در حوزه فرهنگی استان گیلان جدا خودداری شود، گفت: قطعاً همکاری و هم گرایی این نهادها می‌تواند رویدادهای بزرگ فرهنگی در استان گیلان شکل دهد.