آیت‌الله مکارم شیرازی: جانشین مناسبی برای شبکه‌های اجتماعی آلوده تهیه شود/عزم جدی نمی‌بینم آیت‌الله ناصر مکارم‌شیرازی امروز در دیدار مدیرکل ارشاد استان قم با بیان این که موقعیت قم نسبت به سایر شهر‌ها متفاوت است، گفت: قم خاستگاه انقلاب محسوب می‌شود که از زمان ائمه اطهار (ع) مورد توجه بوده است. وی افزود: بزرگان حوزه […]

آیت‌الله مکارم شیرازی: جانشین مناسبی برای شبکه‌های اجتماعی آلوده تهیه شود/عزم جدی نمی‌بینم

آیت‌الله ناصر مکارم‌شیرازی امروز در دیدار مدیرکل ارشاد استان قم با بیان این که موقعیت قم نسبت به سایر شهر‌ها متفاوت است، گفت: قم خاستگاه انقلاب محسوب می‌شود که از زمان ائمه اطهار (ع) مورد توجه بوده است.

وی افزود: بزرگان حوزه علمیه در دنیای اسلام در قم هستند و علوم اسلامی از این شهر مقدس به دنیا منتشر می‌شود، بنابراین برنامه ریزی‌ها باید متناسب با جایگاه شهر قم باشد.

معظم له با اشاره به اهمیت فعالیت‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد در کشور اظهار داشت: همانگونه که از نام ارشاد اسلامی پیداست این نهاد بایدنسبت به مسائل اسلامی و دینی سرمایه گذاری کند.

وی تاکید کرد: دولت باید نسبت به امور دینی و فرهنگی توجهات لازم را داشته باشد، باید به گونه‌ای برنامه ریزی کرد که در تمام کشور تأثیرگذار باشد؛ متأسفانه هنوز دولتمردان آنگونه که باید به قم توجه ندارند و به بهانه‌های مختلف شانه خالی می‌کنند. اگر این موارد در قم تزلزل پیدا کند در همه جا اثر می‌گذارد از این رو حوزه علمیه، مراجع، ارشاد، آموزش و پرورش و صداوسیما و سایر دستگاه‌ها وظایف مهمی دارند.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی افزود: همه باید دست به دست هم بدهند که هویت دینی، مذهبی و اسلامی قم همچنان محفوظ باشد و بدرخشد و واقعا پیشرفت کند، وقتی می‌بینیم بیش از صد کشور در قم طلبه دارند، در جامعة المصطفی و در حوزه علمیه قم بیش از ۵۰ هزار نفر طلاب و فضلا و اساتید حضور دارند، نشان از جایگاه مهم این شهر دارد.

معظم له در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به وضعیت بازار کتاب و نشر خاطرنشان کرد: متأسفانه وضع کتاب نسبت به سابق افت بسیار پیدا کرده است، از مهم‌ترین دلایل این موضوع گرانی کتاب و کاغذ است که بیش از ۵۰ درصد به قیمت کاغذ اضافه شده است.

وی خاطرنشان ساخت: حتی در نظام گذشته، در مباحث مربوط به کتاب خوانی اهتمام بیشتری داشتند، و برای انتقال و جابجایی کتاب اداره پست پولی نمی‌گرفت، ولی امروزه پول پست کتاب گاه از قیمت خود کتاب بیشتر است که باید اداره پست برای این مسأله فکری کند و دولت نیز در مورد کاغذ فکر اساسی بنماید.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به فعالیت‌های شبکه جهانی ولایت، این فعالیت‌ها را در نوع خود بی نظیر دانست و گفت: این شبکه مناطق عمده‌ای از دنیا را تحت پوشش و به چهار زبان برنامه دارد.

وی تاکید کرد: اگر بناست که قم مرکزی باشد که علم از آن صادر شود باید توجهات لازم صورت گیرد و برنامه ریزی دقیق شود، اما توجهی به این مسائل نیست که جای تأسف زیاد دارد، چون مسؤولان از اهمیت قم به ویژه از منظر سیاسی و اجتماعی غافل هستند.

معظم له از برگزاری کنگره نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی در ۲۰ اردیبهشت ماه در شهر مقدس قم خبر داد و اظهار داشت: این کنگره در حال پیگیری و اجرا است و تا کنون حدود ۴۰ کتاب بوسیله پژوهشگران تولید شده که در کنگره رونمایی خواهد شد. مهم این است که دولت برای اینگونه مباحث اهمیت قائل شود چرا که این سبب تقویت سیاست کشور و نظام می‌شود.

معظم له با بیان این که مسئولان به قم به صورت یک شهر معمولی نگاه می‌کنند، ابراز داشت: هنوز نتوانستیم به دولتمردان توجه بدهیم که اگر فرودگاه قم زودتر ایجاد شود چهره این شهر را در بعضی جهات تغییر می‌دهد.

وی گفت: قم ظرفیت زیادی دارد و اگر از این ظرفیت استفاده شود به نفع اسلام، مسلمین، شیعه، نظام و کشور و به نفع همه خواهد بود. اگر مسؤولان به قم اهمیت دهند نتایج ملی و جهانی آن را خواهند دید.

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به معضلات شبکه‌های اجتماعی خارجی گفت: هنوز برخورد قاطعی با این فضا‌های مسموم مجازی نشده، باید جانشین مناسبی برای شبکه‌های آلوده وجود داشته باشد که نیازمند دلسوزی و عزم جدی مسئولان است، اما هنوز عزم جدی را برای این کار نمی‌بینیم.

وی همچنین خواستار توجه ویژۀ ارشاد به محتوای کتاب‌ها و بررسی آن‌ها شد و اضافه کرد: درباره کتاب‌ها نیز باید دقت جدی شود تا در قالب آن سم مهلک به جامعه منتقل نشود بلکه کتب به عنوان نوشدارو باشد.

29216