مراسم اعتکاف به مدت ۳ روز از صبح روز ۱۳ رجب مصادف با ۲۹ اسفند شروع و تا غروب ۱۵ رجب مصادف با ۲ فروردین ۹۸ به پایان می‌رسد.

به گزارش ندای گیلان به نقل از مهر،حجت‌السلام جمال یاری با بیان اینکه سنت حسنه اعتکاف از محسنات دین ما است، اظهار کرد: شرکت کردن در مراسم اعتکاف دست یافتن به توفیق الهی برای آماده شدن در ماه مهمانی خدا است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی گیلان آئین معنوی اعتکاف را از سنت‌های انبیا دانست و افزود: اصل اعتکاف در ماه مبارک رمضان است، پیامبر اکرم (ص) در دهه آخر ماه مبارک رمضان معتکف شدند و این فرهنگ و سنت از گذشته تاکنون حفظ شده است.

وی با اشاره به اینکه برگزاری مراسم معنوی اعتکاف یکی از آثار و برکات پیروزی انقلاب اسلامی است، گفت: اعتکاف همواره مورد تاکید پیامبر اسلام (ص) بود و خوشبختانه این مراسم معنوی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی مورد توجه جدی مؤمنان به ویژه جوانان واقع شده است و هر ساله نسبت به سال قبل پرشورتر و با معرفت بیشتر برگزار می‌شود.

حجت السلام یاری با بیان اینکه اعتکاف در ماه رجب سبب روشن شدن باطن انسان می‌شود، تصریح کرد: اعتکاف فرصت بزرگی است که بتوانیم زنگارها و سیاهی‌ها را از دل پاک کنیم.

مدیرکل تبلیغات اسلامی گیلان با اشاره به تقارن مراسم معنوی اعتکاف با شروع فصل بهار، بیان کرد: همانگونه که در بهار شاهد دگرگونی طبیعت هستیم و زمین سرد و سخت به طبیعتی زیبا تبدیل می‌شود اعتکاف هم اگر به درستی انجام شود سبب دگرگونی در انسان خواهد شد.

حجت السلام یاری با بیان اینکه امسال از ابتدای آغاز ثبت نام برای حضور در این مراسم معنوی تاکنون حدود ۷۰۰۰ هزار نفر ثبت نام کرده‌اند، افزود: ۹۰ مسجد در استان گیلان برای برگزاری مراسم اعتکاف آماده شده است.

وی گفت: ترویج مسائل شرعی و دینی، احکام، محفل انس با قرآن و برگزاری جلسات معرفتی از مسائل مهم و حائز اهمیتی است که در مراسم پرشور اعتکاف انجام می‌شود.