سرپرست اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان از قرار گرفتن تصنیف میرزا کوچک خان در فهرست آثار ناملموس کشور خبر داد.

به گزارش ندای گیلان از رشت، ولی جهانی گفت : تصنیف معروف «میرزا کوچک خان» که از جمله آثار برجسته فرهنگی – اجتماعی گیلان به شمار می‌رود در فهرست آثار ملی کشور قرار گرفت.

وی افزود: بر اساس مطالعات انجام شده بر روی منابع موجود ، شاعر این اثر ماندگار مشخص نیست، اما قدمت آن در حدود صد سال تخمین زده شده است.

سرپرست اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان گفت: نخستین بار به این تصنیف به صورت مکتوب در کتاب «سردار جنگل» اثر مرحوم ابراهیم فخرایی در سال ۱۳۴۴ اشاره شده و یکی از دلایل ماندگاری این سروده را می‌توان استفاده از آن در تیتراژ پایانی سریال «میرزا کوچک خان» در سال ۱۳۶۶ به کارگردانی بهروز افخمی، آهنگسازی محمد میرزمانی و صدای استاد پیشکوست موسیقی فولکلور گیلان، ناصر مسعودی برشمرد.

ولی جهانی ، میراث ناملموس فرهنگی را عاملی برای وحدت فرهنگی عامه مردم دانست و تأکید کرد : عناصر فرهنگی از جمله تصنیف‌ها و مکتوبات هنری که از نسلی به نسل دیگر منتقل شده ، به عنوان میراث با ارزش فرهنگی به شمار می‌رود که لازم است با مستندنگاری علمی ، علاوه بر حفظ و حراست آن‌ها، زمینه انتقال شان به نسل‌های بعدی را فراهم کرد.