محققان دانشگاه روچستر توانستند الگوی خاصی را برای امواج طراحی کنند که انتظار می‌رود موجب افزایش کیفیت و دقت رادارها و تصویربرداری مافوق صوت شود.

به گزارش ندای گیلان،از ساینس دیلی، این الگوی جدید طول موج‌هایی را به دست می‌دهد که به صورت لحظه‌ای دچار فروپاشی می‌شوند و انرژی حاصل از این فروپاشی امواج صوتی یا نوری دقیق و پرتوانی را تولید می‌کند. این فناوری برای ساخت رادار، سونار و انواع فناوری‌های مافوق صوت کاربرد دارد.
بر خلاف سایر الگوهای مورداستفاده که معمولا با اتلاف بخشی از انرژی به شکل امواج جانبی همراه هستند، این الگوی جدید کارآیی بسیار بالایی دارد و اتلاف انرژی در آن بسیار اندک است.
به گفته محققان این فناوری برای برش یا سوراخ کردن ساختارهایی در مقیاس نانو و همچنین ایجاد بافت‌ بسیار ظریف در سطح مواد کاربرد دارد.
دانشگاه روچستر سابقه طولانی در شناسایی الگوهای جدید امواج دارد. در سال 1986 محققان این دانشگاه توانستند یک الگوی بسیار پرکاربرد موسوم به Bessel را شناسایی کنند و از آن زمان بین محققان این دانشگاه مسابقه‌ای برای شناسایی الگوهای جدید آغاز شد. یافتن الگوی جدید امواج مانند کشف یک عنصر جدید است و به ندرت رخ می‌دهد.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Optics Express منتشر شده است.