رآکتور آب سنگین اراک به عنوان یک رآکتور آب سنگین باقی مانده و ضمن مدرن‌سازی و اضافه کردن قابلیت‌ها، آزمایشگاه‌ها و تاسیسات جدید، خواسته‌های اولیه برای برچیده شدن یا تبدیل آن به رآکتور آب سبک کنار گذاشته شد.

ندای گیلان:متن بیانیه اقدام جامع مشترک (برجام) به صورت مشترک توسط محمد جواد ظریف و فدریکا موگرینی قرائت شد.

متن بیانیه مشترک نماینده عالی اتحادیه اروپایی فدریکو موگرینی و وزیر خارجه ایران جواد ظریف در تاریخ 23 تیر 1394 به شرح زیر است.

امروز یک روز تاریخی است. برای ما افتخار بزرگی است که اعلام کنیم که به یک توافق درمورد موضوع برنامه هسته ای ایران دست یافته ایم.

با شجاعت، اراده سیاسی، احترام متقابل و مدیریت عالی، ما آنچه را که دنیا بدان امید بسته بود به سرانجام رساندیم: یک تعهد مشترک به صلح، تلاش مشترک برای امن تر کردن دنیایمان. امروز همچنین یک روز تاریخی است، بدان جهت که ما در حال ساخت شرایط لازم برای اعتماد و ایجاد فصل جدیدی در روابطمان هستیم.

این دستاورد محصول یک تلاش جمعی است.

هیچ کس تصور نمی‌کرد که این کار آسانی باشد. تصمیمات تاریخ‌ساز هرگز آسان نیستند. ولی به‌رغم همه فراز و فرودهای این مذاکرات و تمدیدهای مکرر، امید و اراده، ما را قادر ساخت تا بر همه لحظات دشوار فائق آییم. ما همواره واقف بوده ایم که در قبال نسل حاضر و نسل های آینده مسئولیت داریم.

به یمن تعامل سازنده همه طرف ها، و تعهد و توانایی هیات هایمان، ما با موفقیت مذاکرات را به انجام رسانده و اختلافی را که بیش از 10 سال به درازا کشیده بود، حل و فصل کردیم.

طی دهه گذشته، افراد بسیاری در پیشبرد این مذاکرات دشوار نقش داشته اند و ما از همه آنها تشکر می کنیم، همانطور که مایلیم از آژانس بین المللی انرژی اتمی برای نقش اساسی و همکاری نزدیک آن، و نیز از دولت اتریش برای حمایت و مهمان نوازی اش سپاسگزاری کنیم.

ما، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور سیاست خارجی و امنیتی و وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، همراه با وزرای امور خارجه جمهوری خلق چین، فرانسه، آلمان، فدراسیون روسیه، انگلیس و ایالات متحده آمریکا، پس از ماه ها کار فشرده در سطوح و اشکال مختلف، در اینجا در وین گرد هم آمدیم تا متن «برنامه جامع اقدام مشترک» را بر مبنای مولفه های اساسی که در تاریخ 13 فروردین ماه در لوزان سوئیس مورد موافقت واقع گردید، مذاکره کنیم.

امروز، ما متن نهایی «برنامه جامع اقدام مشترک» را مورد توافق قرار دادیم.

گروه 1+5 و جمهوری اسلامی ایران از این «برنامه جامع اقدام مشترک» تاریخی که ماهیت منحصرا صلح آمیز برنامه هسته ای ایران را تضمین کرده و نشانگر تغییر بنیادین در رویکرد آنها نسبت به این موضوع می باشد، استقبال می کنند. آنها انتظار دارند که اجرای کامل این برجام نقشی مثبت در صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی ایفا نماید. ایران مجددا تاکید می نمایدکه تحت هیچ شرایطی در پی سلاح های هسته ای، ساخت یا تحصیل آنها نخواهد بود.

برجام دربرگیرنده برنامه‏ی بلندمدت ایران مشتمل بر محدودیت های توافق شده در مورد برنامه هسته ای ایران بوده، و لغو جامع همه تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد و نیز تحریم های چندجانبه و یکجانبه مرتبط با برنامه هسته ای ایران، شامل گام هایی برای دسترسی در زمینه های تجارت، فن آوری، تامین مالی و انرژی، را موجب خواهد شد.

برنامه جامع اقدام مشترک، مشتمل بر یک متن اصلی و 5 پیوست فنی در مورد موضوعات هسته ای، تحریم ها، همکاری در زمینه انرژی هسته ای صلح آمیز، تاسیس کمیسیون مشترک، و برنامه اجرایی می باشد. این اسناد با ذکر جزئیات و بسیار دقیق و پیچیده هستند بنابراین نمی توان خلاصه کاملی از آنها در اینجا ارائه کرد.

متن کامل و پیوست های آن همین امروز در دسترس عموم قرار خواهد گرفت و ظرف چندروز آینده توسط گروه 1+5 برای تایید توسط شورای امنیت به آن شورا تسلیم خواهد شد.

ما می دانیم که این توافق مورد موشکافی و تامل ژرف قرار خواهد گرفت. اما آنچه که ما امروز اعلام می کنیم تنها یک توافق نیست، بلکه یک توافق خوب است. توافقی خوب برای همه طرف ها و برای کل جامعه بین الملل.

این توافق فرصت های جدیدی را خواهد گشود و گامی است رو به جلو برای پایان دادن به بحرانی که بیش از 10 سال به طول انجامیده است.

ما متعهدیم تا اطمینان حاصل کنیم که این برنامه اقدام به طور کامل اجرا شود و روی کمک آژانس بین المللی انرژی اتمی، حساب می کنیم.

این پایان مذاکرات ماست اما پایان کار مشترک ما نیست. ما همچنان این وظیفه خطیر را مشترکا دنبال خواهیم نمود و از جامعه بین المللی می خواهیم که از اجرای این تلاش تاریخی حمایت کند.

 

دانلود کنید  متن 20 صفحه ای توافق                                  Download

  

Logo_LIVE

 

 

15:53 مذاکره به معنای بده و بستان است؛ما دنبال صدقه نبودیم ما دنبال مذاکره بودیم

 15:51  روحانی:تحریم موفق نبود اما در زندگی مردم تأثیر گذار بود

15:48  روحانی:مردم برای دستیابی به توافق خوب دعا کردند؛دعای مردم مستجاب شده است

15:45 سخنرانی رئیس جمهور ایران آعاز شد.

15:42 رئیس جمهور ایران تا  ثانیه های دیگر به طور زنده با مردم سخن خواهد گفت

15:35  ندای گیلان:تبریک به مناسبت دستاورد بزرگ فرزندان ایران

15:16 خانم موگرینی تا لحظاتی دیگر بیانیه را قرأت می کند.

15:11 وزیران ایران،آلمان و آمریکا به محل نشست رسیدند

14:53 فابیوس در پاسخ به خبرنگار صداوسیما:خلاص شدیم

 14:53 وزیران خارجه چین،روسیه و فرانسه به محل نشست رسانه ای رسیدند.

14:42  وزیران امور خارجه هنوز به محل نشست رسانه ای نرسیده اند.

14:22: قرات بیانه ی تا دقایقی دیگر آغاز می شد.

12:56 ««ریچارد دالتون» سفیر سابق انگلیس در ایران در گفت‌و‌گو با شبکه رادیویی بی‌بی‌سی ۴ از اسرائیل خواست توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ را بپذیرد و ادامه داد این توافق به تقویت امنیت در منطقه می‌افزاید.‎

12:56 تحلیلگر سوری جمع‌بندی گروه 1+5 با ایران در مذاکرات هسته‌ای وین را نتیجه صبر چندین ساله ملت ایران توصیف و تاکید کرد: خطوط قرمز و «نه‌ها»یی که رهبر معظم انقلاب ایران برای مذاکرات وین ترسیم کرده بود موجب عقب‌نشینی آمریکایی‌ها شد.

12:25 نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در ادامه اظهارنظرهایش در قبال مذاکرات هسته‌ای گفت که «توافق هسته‌ای ایران یک اشتباه بد تاریخی است».

 10:35 کاترین ری سخنگوی موگرینی رسماً برگزاری نشست جامع در ساعت 13 به وقت تهران و پس از آن نشست خبری در آستریا سنتر را تائید کرد

08:20  جلسه معاونان وزرای خارجه ایران و «1+5» تا ساعت چهار و نیم بامداد طول کشید.
معاونان و مدیران سیاسی «پنج به‌علاوه یک» از ساعت 8 صبح (به وقت محلی-10:30 تهران) نشست هماهنگی داخلی خواهند داشت.

07:44 بلومبرگ: رفع تحریم‌های تسلیحاتی ایران مرحله‌به‌مرحله است و ۸ سال طول می‌کشد

06:37 ریانووستی: ذکری از برداشتن فوری تحریم‌ها در توافق نهایی نیامده

05:50 حمله شدید «رون درمر» سفیر رژیم صهیونیستی در آمریکا به توافق احتمالی هسته‌ای. او مدعی شد: «اسرائیل و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، نه بر روی میز مذاکرات، بلکه در منوی مذاکرات بوده‌اند».  بر اساس این کنایه، وی مدعی است که منافع رژیم متبوعش و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس در مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 نادیده گرفته شده است.

05:35  اخبار و اطلاعات واصله حکایت از آن دارد که جلسه وزرای خارجه ایران و شش کشور موسوم به 1+5، در ساعت 10:30 به وقت وین (13 به وقت تهران) قطعی شده است

05:01 اتحادیه اروپا اجرای تحریم‌های ایران را تا پایان سال متوقف می‌کند

04:56 تا این لحظه هنوز زمان دقیق نشست عمومی وزرای خارجه ایران و 6 کشور در مقر سازمان ملل نهایی نشده است

04:33 سی ان ان: توافق انجام شده و فقط کاغذهای توافق در حال آماده شدن است

 04:11 لاوروف زمان خروج از هتل گفت می‌روم بخوابم

04:05 سایر وزرای خارجه در حال خروج از هتل هستند.

04:05 ظریف، کری، اشتاین مایر و هاموند به گفت‌وگو نشستند
04:04 جلسه سازمان ملل به احتمال قوی امشب نخواهد بود
4:04 خبرگزاری تاس روسیه نوشته است که وزیر خارجه ایران هم به زودی به نشست 1+5 ملحق می‌شود. این خبرگزاری نشست کنونی را «تعیین‌کننده» توصیف کرده است.

4:03  نشست داخلی 6 کشور پس از یک ساعت پایان یافت.

4:02 خبرگزاری ایسنا نوشت: قرار است تا ساعاتی دیگر با حضور وزیران خارجه شش کشور، ظریف و موگرینی در مراسمی در مقر سازمان ملل بیانیه مشترک پایانی دور نهایی مذاکرات جامع هسته‌ای را قرائت کنند.

3:57 یک منبع دیپلماتیک به رویترز گفته که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ایران بر سر یک بار بازدید از مرکز نظامی پارچین توافق کرده‌اند.

 

3:56 روزنامه کیهان در یادداشت روز سه شنبه خود نوشته است: «مردم ما مذاکره ندیده و توافق ندیده نیستند که اکنون بخواهند مثلاً مذاکره یا توافق با آمریکا و غرب را نوبر کنند.» این روزنامه در ادامه آورده است:  «باید انتظار از مذاکرات یاتوافق احتمالی را واقعی کرد. دعوت به جشن و پایکوبی حداکثر می‌تواند چند ساعت تا چند روز تولید هیجان کند و پس از آن واقعیت‌ها خود را به ذهنیت‌ها و خیال‌ها تحمیل خواهد کرد.»

03:52 نشست داخلی 6 کشور پس از یک ساعت پایان یافت

3:30 ماری هرف، از مشاوران وزیر امور خارجه آمريکا، در توئيتی نوشته است: «انواع شايعات بی‌اساس درباره برنامه امشب به گوش می‌رسد. رسانه‌ها از طريق کانال‌های رسمی مطلع خواهند شد».

 3:19 خبرگزاری ایسنا در گزارشی نوشته است:  به نظر می آید مذاکرات 24 ژنو 2013 در ژنو در حال تکرار است، ولی این بار برنامه جامع اقدام مشترک میان ایران و 1+5 به تفاهم می رسد.

3:17 وزیر خارجه چین در نشست داخلی 1+5 حضور پیدا نکرد و به جای او سفیر چین در این جلسه حاضر شد.

3:16 نشست داخلی وزرای خارجه 1+5 آغاز شده است. گفته می شود جلسه وزرای خارجه 1+5 با حضور وزیر خارجه ایران برگزار خواهد شد.

3:13 ایرنا، گزارش داده که عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر خارجه ایران و تیم کارشناسی مذاکره کننده نشست هایی با همتایان آمریکایی و اروپایی دارند “تا متون را اصلاح کنند.”

02:45 جلسه وزرای خارجه1+5 آغاز شد به منظور هماهنگی داخلی
2:26 دیپلمات ایرانی به خبرنگار سی ان ان: بسیار نزدیک شده‌ایم اما هنوز نرسیده‌ایم

02:04 نشست ظریف کری و موگرینی تمام شد

00:59 خبرگزاری رویترز مدعی شده که خبر اعلام جمع بندی بامداد امشب صحت ندارد

00:29 به خبرنگاران حاضر در وین اعلام شده است که فعلا در محل برگزاری مذاکرات بمانند. به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، دلیل اعلام بامداد جمع‌بندی مذاکرات، این است که برخی از وزرا قصد دارند زودتر وین را ترک کنند.

00:27 آسوشیتدپرس: جمع‌بندی مذاکرات احتمالا تا ساعاتی دیگر اعلام می‌شود خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از دیپلمات‌ها مدعی شده است که توافق هسته‌ای بامداد سه‌شنبه اعلام می‌شود.
این دیپلمات که خواسته نامش فاش نشود، به خبرنگاران گفته است که به احتمال زیاد توافق ساعت 2 بامداد به وقت وین (4:30 به وقت تهران) با حضور وزرای خارجه هفت کشور، اعلام می‌شود.
00:26 وزارت خارجه اتریش:کنفرانس خبری در آستریا سنتر خواهد بود/ مراسم پایانی در مقر سازمان ملل در وین

00:10 روایت گاردین از روند اجرای توافق هسته‌ای احتمالی ایران و 1+5

23:25 نشست معاونان وزرای خارجه ایران و آمریکا ادامه دارد

 

00:01  جان کری هتل محل مذاکرات را ترک کرد.

00:00 جلسات معاونین کماکان ادامه دارد. صالحی و مونیز در حال رایزنی هستند.

23:59 مارتین وایس سخنگوی وزارت خارجه اتریش به ایرنا گفت به هیات های مذاکره کننده گفته ایم برای مراسم پایانی مذاکرات ایران و 1+5 به سه ساعت وقت نیاز داریم.

23:56 جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید که تا زمانی که متن در پایتخت‌ها بررسی نشود، توافق اعلام نمی‌شود.

23:08 به گزارش ایرنا یک منبع اگاه در پاسخ به سوالی درباره بحث تمدید مذاکرات ایران و 1+5 گفت برای این مذاکرات هیچ ضرب الاجلی تعیین نشده که نیاز به تمدید آن باشد. وی گفت: روز سی ژوئن، سفرای هر هفت کشور در نامه مشترکی به مدیرکل آژانس، اعلام کردند که برنامه اقدام مشترک ژنو تا اطلاع ثانوی تمدید شده است. این منبع افزود: بنابراین برای مذاکراتی که در آن هستیم تاکنون هیچ ضرب الاجلی تعیین نشده که نیاز به تمدید آن باشد.

23:02 سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه به هتل محل برگزاری مذاکرات باز گشته است.

23:01 خبرگزاری فارس در گزارشی نوشته است: ساعت‌های پایانی مذاکرات وین به اندازه‌ای مبهم و نفس‌گیر شده که گویی هرگز سودای تمام شدن ندارد.

22:28 دیپلمات‌ها می‌گویند عبارت‌پردازی قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد یکی از موانع اصلی توافق نهایی هسته‌ای بین ایران و گروه ۱+۵ است.

22:06 خبرگزاری رویترز به نقل از کاخ سفید: در مذاکرات ایران پیشرفت‌های واقعی به دست آمده اما نقاط اختلاف همچنان باقی است. به گزارش رویترز: «کاخ سفید می‌گوید که اگر توافق تا امشب حاصل نشود، توافق موقت تمدید خواهد شد.» به این ترتیب احتمال تمدید توافق موقت تا شهریور ماه وجود دارد.

21:57 جیمی کارتر، رییس‌جمهور پیشین آمریکا در سال‌های 1977 تا 1981 در گفت‌وگو با نشریه آتلانتیک در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5 که هم اکنون در وین در جریان است گفت: من فکر می‌کنم که ما کار درستی انجام می‌دهیم. من اخبار رایزنی‌ها را دنبال می‌کنم و امیدوارم که جان کری، وزیر امور خارجه و دیگران این مذاکرات را با موفقیت به پایان برسانند.

21:01 محمدجواد ظریف در توییتر نوشته است: اگر توافق حاصل شود، پیروزی دیپلماسی به معنای پیروزی همه ما خواهد بود، در شرایطی که امکان داشت همه شکست بخوریم. خیلی ساده و سرراست، بدون نیاز به پیچاندن موضوع.

21:00 خبرنگار نشریه آمریکایی گلدن‌گلوب از تمدید یک‌شبه اقامت هیئت آمریکایی در هتل وین خبر داد.

20:36 خبرنگاران در وین می‌گویند محمدجواد ظریف – در بالکن هتل – در پاسخ به این سوال که آیا مذاکرات امشب تمام می‌شود یا نه، گفته است: “نه”.

20:30 نخست وزیر رژیم صهیونیستی همراه با دور آخر مذاکرات هسته‌ای صفحه فارسی‌زبان خود در توئیتر را راه اندازی کرد. نتانیاهو تاکنون دو مطلب در صفحه توئیتر خود پست کرده است که در هر دو پست، در راستای ایران هراسی نوشته شده است. نکته دیگر، واکنش کاربران ایرانی است که به صورت گسترده به صفحه وی رفته و با نظرات خود تمام اندک امید نتانیاهو را نیز از بین برده اند.

20:34 به گزارش رسانه ها اعضای گروه 1+5 در حال ترک هتل کوبورگ هستند. گفته می شود آن ها برای هماهنگی با پایتخت ها هتل محل برگزاری مذاکرات را ترک می کند و تا ساعتی دیگر باز می گردند.

20:26 خبرگزاری ایسنا به نقل از یک دیپلمات ایرانی که نامش را اعلام نکرده گفته است که برگزاری نشست وزیران خارجه ایران و 1+5 هنوز برنامه‌ریزی نشده و برای امشب آن را بعید است.

20:06 وزرای امور خارجه ایران و شش قدرت جهانی، ساعت ۹ شب به وقت وین، جلسه مهمی برگزار می‌کنند.

دیدار ظریف با وزیر خارجه روسیه

 

(گزارش زنده) آخرین روز مذاکرات هسته‌ای

19:37 به گزارش تلویزیون راشا تودی، ایران و قدرت‌های جهانی توافق کرده‌اند که بخشی از تحریم‌های تسلیحاتی ایران برداشته شود. موضوع تحریم‌های تسلیحاتی ایران از جمله موضوعات باقی مانده اختلاف میان ایران و مذاکره کنندگان غربی بوده است.

19:36 در حالی که خبرگزاری آسوشیتدپرس دیروز با استناد به دو دیپلمات نزدیک به مذاکرات وین گزارش داده بود، مذاکره کنندگان برنامه ریزی کرده اند تا روز دوشنبه توافق هسته ای را اعلام کنند، امروز گزارش داد دیپلماتها گفتند به طرزی غیر قابل انتظار مناقشه هایی در خصوص تحقیق درباره فعالیتهای هسته ای تهران باقی مانده و این مناقشه ها برنامه‌ریزی برای نهایی ساختن توافق تا نیمه شب دوشنبه را تهدید می‌کند.

19:33 لاوروف در پایان دیدار با ظریف و هنگام خروج از هتل در پاسخ به این سوال که آیا شانس توافق وجود دارد گفت: همیشه شانس توافق هست.

19:25 ایرنا به نقل از محمدباقر نوبخت، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، نوشته است که برنامه ششم توسعه ایران براساس دوران پساتحریم تهیه خواهد شد.

19:21 سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه لحظاتی قبل به دیدار محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در هتل پله کوبورگ رفت.

18:20 بی بی سی نوشت: وزیر امور خارجه چین بدون سخن گفتن با خبرنگاران هتل محل مذاکرات را ترک کرده است.

17:50 جلسه وزرا امور خارجه ایران و آمریکا پایان یافت ولی عراقچی و روانچی جلسه را با شرمن، مالی و اشمیت دنبال می‌کنند.

16:55 با حضور فیلپ هاموند وزیرخارجه بریتانیا در هتل کوبورگ، همه وزرای خارجه 1+5 در محل مذاکرات هسته ای حضور دارند.

16:52 دیدار ظریف و صالحی با کری و مونیز با حضور معاونان، موگرینی، هلگا اشمیت، حسین فریدون و رابرت مالی آغاز شده است. به نظر می رسد این دیدار از اهمیت ویژه‌ ای برخوردار است.

مذاکرات فشرده در وین ادامه دارد
(گزارش زنده) آخرین روز مذاکرات هسته‌ای

16:15 علی دینی ترکمانی کارشناس مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با فرارو برقراری آرامش در بازارهای مهم را مهم‌ترین دستاورد اقتصادی توافق هسته‌ای دانست و گفت: طبیعی است که با صورت گرفتن این توافق گشایش‌هایی در فضای اقتصاد کشور صورت گیرد. مهم‌ترین بخش از این گشایش‌ها هم در حوزه نفت و گاز خواهد بود. “اقتصاد ایران پس از توافق” را در اینجا بخوانید.

16:01 خبرگزاری رویترز گزارش داده است که فابیوس، وزیر خارجه فرانسه با حضور در جمع خبرنگاران در وین گفته است: «ما بعد از ظهر دوشنبه بیانیه‌ای را در مورد مذاکرات هسته‌ای ایران اعلام می‌کنیم.»

15:59 وزیر خارجه انگلیس وارد محل مذاکرات شد.

15:48 مسعود میرکاظمی وزیر نفت در دولت دهم و نماینده کنونی مردم تهران در مجلس با هشدار نسبت به تکرار شتابزدگی‌ و ذوق‌زده شدن همچون تفاهمات ژنو و لوزان گفت: «این مذاکرات به منافع ملی ما گره خورده است، از این رو هرگونه واکنش ما به آن حساسیت فراوانی دارد.» میرکاظمی وظیفه مجلس را تأیید توافقات و پیمان‌ها به دور از احساسات برشمرد و گفت: «این مجلس است که تعیین می‌کند آیا یک قرارداد یا توافق منافع ملی ما را تعیین می‌کند یا نه، پس درباره مذاکرات وین نیز باید نتیجه توسط نمایندگان مجلس بررسی شده تا همچون مذاکرات ژنو و لوزان آنچه اعلام می‌شود با آنچه خدمت رهبر معظم انقلاب ارائه می‌شود متفاوت نباشد.»

15:36 حمید ابوطالبی معاون سیاسی دفتر رییس جمهور با اشاره به توافق احتمالی در پرونده هسته ای در توئیتر نوشت:  «روحانی توانست در عرصه خارجی قدرت ملی، توان دیپلماسی و هنرمذاکراتی و در عرصه داخلی انسجام و یکپارچگی، وحدت ملی و همدلی و همزبانی را به نمایش بگذارد. لذا توافق که انجام و قطعنامه که صادرشود، تمامی طرف‌های مذاکرات مجبور به تایید آن خواهند بود از شورای امنیت تا اتحادیه اروپا و از آنجا تا کنگره آمریکا.» ابوطالبی با بیان این مطلب که حتی کنگره هم نمی‌تواند آن را رد کرده و اعتبار و امضای بین‌المللی آمریکا را خدشه‌دار کند. در دادگاه قانون اساسی آمریکا مطالب جالبی در خصوص کنگره هست، اظهار داشت: لذا لحظه تاریخی در حال فرارسیدن است؛ این لحظه، فقط حل موضوع جعلی هسته‌ای ایران نیست، بلکه لحظه برتری مذاکره برمقابله وپیروزی فضیلت است.

کاریکاتور محمد علی رجبی در خبرگزاری فارس با عنوان “توافق سخت برای جان کری!”
(گزارش زنده) آخرین روز مذاکرات هسته‌ای

15:25 معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رئیس جمهور در واکنش به خبر برخی رسانه ها درباره گفتوگو تلویزیونی امشب حسن روحانی گفت: «با خاتمه مذاکرات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران و کشورهای گروه 1+5 رئیس جمهوری در همین زمینه و به شکل مستقیم با مردم شریف و غیور کشورمان گفت و گو خواهد کرد.» بنا به گفته پرویز اسماعیلی: «این گفت و گو از شبکه‌های مختلف صدا و سیما و همچنین شبکه‌های تلویزیونی بین‌المللی به طور زنده پخش خواهد شد و زمان دقیق آن نیز از طریق رسانه‌های گروهی اطلاع رسانی می‌شود.»

15:15 محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران، در صفحه اجتماعی خود نوشت: «انشاءالله امروز خبرهای خوشی مبنی بر حل مسئله ۱۳ ساله هسته‌ای به اطلاع مردم خواهد رسید.» وی این امر را یک «موفقیت بزرگ» نامیده و آن را تبریک گفت.

15:10 مت وایزر خبرنگار بوستون گلوب بعد از نشست 1+5 در هتل کوبورگ درتوییتر خود نوشته است: وزیران همه عبوس و گرفته نگاه می کردند. از کری سوال شد که – ایا بار دیگر مذاکرات را تمدید می کنید؟ + سکوت- آیا می توانید احتمال تمدید را منتفی بدانید؟ + سکوت.

14:59 خبرنگاران حاضر در وین می گویند، هاموند وزیر خارجه انگلیس در راه وین است. او تنها وزیر خارجه 1+5 است که هنوز به مذاکرات نپیوسته است.

14:57 برخی گزارش ها از این حکایت می کند که حسن روحانی، رئیس‌جمهوری قرار است در تلویزیون بامردم سخن بگوید. خبرگزاری فرانسه اعلام کرده است که وزارت ارشاد این موضوع را به رسانه های ایران اطلاع داده است اما تاکنون رسانه های داخلی خبری در این باره منتشر نکرده اند.

14:33  خبرگزاری آمریکایی آسوشیتد پرس گزارش داد اگرچه مذاکرات هسته‌ای امروز دوشنبه به مرحله نهایی رسیده اما برخی می‌گویند احتمال کشیده شدن گفتگوها به روز سه شنبه هم وجود دارد.

14:27 حسن بهشتی پور کارشناس مسائل بین الملل در گفت و گو با فرارو تاکید کرد: «یکی از بزرگترین دستاوردهای توافق احتمالی ایران و گروه 1+5 خروج کشورمان از ذیل فصل هفتم منشور ملل متحد است که کشورهای که به عنوان تهدیدی برای صلح و امنیت نظام بین الملل شناخته می شوند ذیل این فصل قرار می گیرند که متاسفانه هم با بی تدبیری گذشته و هم با توطئه چینی رژیم صهونیستی پرونده کشورمان ذیل این فصل قرار گرفت.» “دستاوردهای مذاکرات هسته ای” را در اینجا بخوانید.

14:10 فرانسوا اولاند رئیس‌جمهور فرانسه روز دوشنبه گفت مذاکرات هسته‌ای با ایران سرعت گرفته است، اما هنوز نمی‌توان در مورد نتیجه نهایی گفت‌وگوها پیش‌داوری کرد.

13:51 ظریف در دیدار با همتای چینی خود گفت: «معتقدیم نباید مذاکرات تمدید شود،اما ما تا جاییکه می‌توانیم و لازم باشد کار را ادامه می‌دهیم.»

12:25 روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز در آستانه ضرب‌الاجل روز دوشنبه برای پایان مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 درگزارشی به نقل از دیپلمات‌ها در وین نوشت: مذاکره‌کنندگان اکنون متمرکز بر معدود مناقشه‌های باقی مانده برای برقراری توافق تاریخی میان خود هستند.

13:16 به گزارش بی‌بی‌سی در وین جلسه هماهنگی وزرای خارجه ۱+۵ به مدیریت فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا حدود ساعت ۱۱ به وقت وین برگزار خواهد شد. ایران در این جلسه حضور نخواهد داشت.

13:12 شاخص کل بورس و اوراق بهادار در جریان معاملات روز دوشنبه بازار سرمایه با رشد 1548 واحدی به ارتفاع 69 هزار واحد صعود و درارتفاع 69 هزار و 194 واحدی قرار گرفت. همچنین در بازار امروز سکه و ارز، سکه تمام بهار بیش از 7500 تومان و هر دلار آمریکا 40 تومان نسبت به روز گذشته ارزان شدند. سکه تمام بهار به قیمت 868 هزار و 500 تومان و هر دلار آمریکا 3227 تومان فروخته می‌شود.

13:06 یانگ یی، وزیر امور خارجه چین وارد وین شده است و  تا دقایقی دیگر با محمدجواد ظریف دیدار می‌کند. جان کری، وزیر خارجه آمریکا هم وارد هتل کوبورگ، محل برگزاری مذاکرات هسته‌ای ایران شده است.

12:46 فوائد ایزدی از منتقدان مذاکرات هسته ای و عضو هیأت علمی دانشگاه تهران به خبرگزاری فارس گفت: درصورت توافق هسته‌ای قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل فقط برای ایران لازم‌الاجراست و آمریکا به دلیل داشتن حق وتو می‌تواند از آن تخطی کند.

طرح جمال رحمتی در روزنامه اعتماد
(گزارش زنده) آخرین روز مذاکرات هسته‌ای

12:24 آسوشیتدپرس گزارش داد، دیپلمات‌های غربی می‌گویند که قصد دارند متن را تکمیل و توافق را تا آخر امروز دوشنبه اعلام کنند.

12:17 عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه و از اعضای تیم مذاکرات هسته‌ای گفت: “مذاکرات به لحظات نفس گیر آخر رسیده است. هنوز برخی مشکلات وجود دارد. تا این مشکلات حل نشود نمی توان گفت به توافق رسیده ایم. قول حل موضوعات برای امشب یا فردا شب را نمی دهم.” به گزارش خبرگزاری تسنیم او گفت: “امیدوار هستیم که اگر بتوانیم مشکلات را جمع بندی کنیم و همه مسایل را به نقطه ای برسانیم که مورد موافقت هر دو طرف باشد انشالله به نتیجه برسیم.”

12:04 انتشار خبر احتمال به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای ایران بر روی بازار نفت تاثیر گذاشته است. قیمت نفت خام آمریکا با افتی 85 سنتی به 51 دلار و 89 سنت در هر بشکه رسید. این در حالی است که قیمت نفت برنت نیز به دلیل نگرانی از توافقی که لغو تحریم های ایران و افزایش صادارت نفتی را به دنبال خواهد داشت، با افت بیش از یک دلار به 57 دلار و 65 سنت در هر بشکه رسید. سی ام سی مارکتز گفت: «اگر این توافق نهایی شود، حمایت ها از بین می رود و قیمت بعدی نفت خام آمریکا 49 دلار و 50 سنت خواهد بود.»

11:59 عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور گفت: “اگر موضوع هسته ای ختم به خیر شود مردم به صورت خودجوش این موضوع را جشن می گیرند و ما آمادگی لازم را برای برگزاری این جشن داریم.” به ایرنا او گفت: “به همه استان ها و نیروی انتظامی اعلام کرده ایم تا در صورت توافق هسته ای شرایط مناسبی را برای حضور مردم مهیا کنند.” به گفته رحمانی فضلی تاکنون چیزی با عنوان برگزاری جشن هسته ای به وزارت کشور ابلاغ نشده است.

11:54 مهدی طائب رئیس قرارگاه عمار گفته است: مقاومت تیم مذاکره کننده هسته ای تاکنون مناسب بوده و باید از آنها تقدیر شود و امیدواریم بتوانند شیطنت آمریکایی ها را برای جهانیان بهتر به تصویر کشند. تیم مذاکره کننده هسته ای در رویارویی با بدترین های دنیا یعنی سردمداران آمریکا قرار دارد.

11:41 حسین مظفر نماینده مردم تهران در مجلس در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: معتقدم فارغ از نتیجه،‌ مذاکره‌کنندگان شجاعانه وارد میدان دشواری شدند و سختی‌هایی را متحمل شدند که حتما باید از آنان تقدیر شود؛ زیرا چه مذاکرات به نتیجه برسد و چه نرسد ما به تکلیف عمل کرده‌ایم و مذاکره کنندگان با امانتداری و سختکوشی اقتدار نظام را حفظ کرده و موجب افتخار کشور شده‌اند.

11:30 حسینعلی امیری سخنگو و قائم‌مقام وزیر کشور گفت: بنا نداریم هیچ‌گونه جشن دولتی درباره انرژی هسته‌ای برگزار کنیم و تاکنون هم هیچ درخواستی از دولت به وزارت کشور در این رابطه داده نشده است.

11:07 خبرگزاری آسوشیتد پرس از احتمال افزایش تنش بین ایران و همسایگانش پس توافق هسته ای خبر داده است. این خبرگزاری نوشت:  «با رفع تحریم‌ها و آزاد شدن فروش نفت ایران، این کشور باید تجارت خود با کشورهای حوزه خلیج‌فارس را بهبود بخشد. اما به عقیده کارشناسان افزایش تولید نفت ایران احتمالا به بروز تنش بیشتر با همسایگانش منجر خواهد شد.» اینجا را بخوانید.

استقبال روزنامه اصلاح طلب شرق از روز پایانی مذاکرات
(گزارش زنده) آخرین روز مذاکرات هسته‌ای

10:57 کیهان در گزارش خبری-تحلیلی با عنوان “توافق در چارچوب سند لوزان باخت است” نوشته است: ” شواهد و قرائن بخوبی نشان می دهد آمریکایی‌ها به دنبال تحقق اهداف خود در چارچوب سند لوزان هستند و اگر آن اهداف -که در فکت شیت آمریکا- منعکس شد، محقق شود آمریکا برنده این چالش طولانی خواهد بود.”

10:50 سناتور میچ مک‌کانل رهبر اکثریت جمهوری‌خواه در مجلس سنای کنگره آمریکا روز یک‌شنبه ۲۱ تیر ماه، گفت چنانچه طرف‌های مذاکره با ایران، در وین به توافق جامع نهایی دست پیدا کنند، گرفتن تائید کنگره، برای رئیس‌جمهوری ایالات متحده «هدف بسیار سختی» خواهد بود.

20:24 یک دیپلمات غربی به خبرنگار شبکه خبری فرانس 24 در محل مذاکرات گفته که در میان مذاکره‌کنندگان هسته‌ای ایران و 1+5 صحبتی از تمدید دوباره تخفیف تحریم‌های ایران نیست و مذاکرات وین تا فردا به پایان راه خود می‌رسد.

20:09 وزیر خارجه فرانسه قرار است روز دوشنبه سفری دیپلماتیک به آفریقا داشته باشد. اما برخی گزارش‌ها حاکی‌ست او برنامه سفر برای بامداد دوشنبه را لغو کرده تا در وین بماند.

20:08 به گزارش خبرگزاری فرانسه فیلیپ هموند، وزیر خارجه بریتانیا محل مذاکرات را ترک کرده و فردا ( دوشنبه) صبح به وین بازخواهد گشت.

20:08  جان بوئنر، نماینده جمهوری‌خواه و رئیس مجلس نمایندگان آمریکا روز یکشنبه در گفت‌وگو با شبکه سی بی اس نیوز با تاکید بر اینکه دولت اوباما از تمام خطوطی که در ابتدای مذاکرات هسته‌ای با ایران برای خود تعیین کرده بود، عقب‌نشینی کرده است گفت:‌ من نمی خواهم شاهد حصول یک توافق بد باشم. بنابراین اگر رئیس جمهور اوباما از این مذاکرات کناره گیری کند وی را تحسین می کنم.

19:28 سرگی لاوروف وزیرخارجه روسیه وارد وین شده است.

19:26 روزنامه واشنگتن‌پست می‌گوید اگر وانگ‌ یی، وزیر خارجه چین، نیز به وین برود، نشانه مهمی خواهد بود که دیپلمات‌ها آماده می‌شوند تا نتیجه مذاکرات را اعلام کنند.

19:25 احتمال ورود وزیر خارجه چین به وین در ساعت 21:30 به وقت تهران

19:24 «جان بولتون» از چهره‌های ارشد نومحافظه‌کار در آمریکا و نماینده دولت جورج بوش در سازمان ملل تاکید کرد که در هر توافقی با ایران، باید بازرسیهای «هر زمان» و «هر مکان» لحاظ شود.

18:32 صالحی در گفتگو با امید هسته‌ای با اشاره به اینکه “خوشبختانه تیم مذاکره‌کننده در وین به صورت فشرده مذاکرات را به گونه‌ای به سرانجام رساند که همه مسائل فنی پایان یافته است”، گفت: «تقریبا در مسائل فنی متن توافق و ضمائم، موضوع خاصی باقی نمانده است و صرفا در حال مرور نوشته‌ها و انطباق آن با مذاکرات شفاهی هستیم.» متن کامل را در اینجا بخوانید.

18:30 خبرنگار سی ان ان اعلام کرد: اظهار نظرهای اخیر درباره مذاکرات هسته ای وین خوشبینانه ترین اظهار نظرها طی روزهای اخیر بوده است.

18:20 معاون رئیس‌کل پلیس امارات عربی متحده، در صفحه توئیتر خود نوشت: اگر ایرانی‌ها باهوش باشند توافق را امضاء خواهند کرد و اگر آن را رد کنند باید داعش را در مقابل خود ببینند و من ایرانی‌ها را نصیحت می‌کنم تا توافقنامه را امضاء کنند تا از خطر داعش به دور بمانند. فارس، توئیت “ضاحی خلفان” را منتشر کرده است.

18:18 خبرگزاری فارس به نقل از یک منبع آگاه به مذاکرات هسته‌ای در تهران، نوشت: «تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در صورت رعایت خطوط قرمز از اختیار کافی برای توافق با 1+5 برخوردار است و نیازی به ارسال متن به تهران نخواهد بود».

 

18:02 خبرگزاری ایسنا به نقل از یک منبع ایرانی نزدیک به مذاکرات نوشت: توافق به لحاظ لجستیکی و فراهم کردن مقدمات کار برای امشب امکان‌پذیر نیست و کار هم‌چنان سخت ادامه دارد. وی گفت که متن توافق جامع هسته‌ای به 100 صفحه رسیده است.

 

17:58 آسوشیتدپرس از نهایی شدن توافق جامع هسته ای میان ایران و کشورهای ۱+۵ خبر داد و مدعی شد خبر این توافق فردا دوشنبه اعلام می شود.17:50 علی اکبر صالحی و یوکیو آمانو در هتل کوبورگ دیدار کوتاهی برگزار کردند.
17:45 خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس در خبر فوری به نقل از شماری از دیپلمات ها در وین نوشت: متن توافق هسته ای آماده شده و قرار است برای تصمیم گیری نهایی سران ایران و آمریکا به تهران و واشنگتن ارسال شود.
17:34 هیات های مذاکره کننده ساعات پایانی مذاکرات هسته ای در وین را سپری می کنند. ساعاتی نفس گیر که سخت در حال کار بر روی توافق احتمالی هستند. گزارش تصویری “17:28 خبرگزاری ایرنا گزارش داده است: علاوه بر جلساتی که در دو سوی کوبورگ در جریان است، رفت و امدها به این هتل هم رو به فزونی گذاشته؛ یوکیا امانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی دقایقی پیش وارد هتل کوبورگ شد و قرار است با لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه دیدار و گفت و گو کند.17:23  انصار حزب الله مشهد با صدور بیانیه ای از تیم مذاکره کننده ایرانی در وین به سرپرستی محمدجواد ظریف قدردانی کرد. در این بیانیه که عصر ایران منتشر کرده، آمده است: جای بسی خوشحالی دارد که تیم مذاکره کننده ایرانی تحت تاثیر جو عمومی جامعه قرار نگرفته و برای جلب نظر برخی که شاید بطور افراطی به توافق نهایی و اثرات مثبت آن دل بسته اند، حتی ذره ای از رعایت خطوط قرمز ترسیمی جمهوری اسلامی و منویات امام خامنه ای عدول نکردند تا جایی که نمایندگان آمریکا در دقیقه نود رسما مواضعی متناقض با مواضع گذشته خود را اعلام کردند.17:15 خبرگزاری فرانسه از قول وزارت خارجه روسیه می‌گوید سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، راهی وین شده تا در مذاکرات شرکت کند. لاوروف پیش از این اعلام کرده بود فقط برای توافق به وین باز می گردد.17:00 رئیس‌جمهور «قانون الزام دولت به حفظ دستاوردها و حقوق هسته ای ملت ایران» را برای اجرا به وزارت امور خارجه و سازمان انرژی اتمی ابلاغ کرد.16:54 سی ان ان اعلام کرد دیپلماتها امیدوارند تا چند ساعت دیگر توافق هسته ای ایران در گفتگوهای وین حاصل شود.16:54 خبرآنلاین در گزارشی به احتمال وقوع “جنگ فکت شیت ها” پس از توافق اشاره کرده و نوشته است:  «باید منتظر باشیم پس از اعلام توافق دوباره متن هایی متفاوت از دو هیئت منتشر شود. مخالفان داخلی هم حتما بنای تحلیل خود را بر متن آمریکایی متمرکز خواهند کرد.»16:48 گزارشگر ایسنا نوشته است: اینجا در وین صدای تیک تاک ساعت به خوبی شنیده می‌شود و چشم‌ها خیره به پنجره‌های هتل کوبورگ است که بالاخره از این پنجره‌ها دود سفید دیده خواهد شد یا نه.16:45 برخی سایت های خبری ایران گزارشهایی درباره متن توافق منتشر کرده اند، که منابع نزدیک به تیم مذاکره کننده هسته ای این گزارش ها را تکذیب کرده اند.16:39 به گزارش خبرگزاری فرانسه فابیوس، وزیر خارجه فرانسه، می‌گوید که گفت‌وگوهای هسته‌ای یا ایران «در حال وارد شدن به مرحله نهایی» است. فابیوس که صبح امروز وین را ترک کرده بود دوباره به مذاکرات بازگشت.16:30  نشست معاونان ظریف و موگرینی پس از سه ساعت پایان یافت و قرار است معاونان وزیر خارجه ایران با شرمن معاون وزیر خارجه آمریکا به گفت‌وگو بنشینند و احتمالا پس از آن با اشمیت دوباره جلسه خواهند داشت.16:03 نقوی حسینی عضو کمیسیون امنیت ملی با بیان اینکه توافق نهایی نیازمند مصوبه مجلس و تائید شورای عالی امنیت ملی است، گفت: «چناچه توافق بین ایران و ۱+۵ انجام شود، نمی‌تواند آنرا پیش از تائید مجلس و شورای عالی امنیت ملی، قطعی دانست.»15:47 بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در تازه‌ترین موضع‌گیری خود علیه مذاکرات هسته‌ای در وین میان قدرت‌های جهانی در گروه ۱+۵ با ایران، آن را «رژه عقب‌نشینی در برابر ایران» نامیده‌است.15:05 خبرگزاری ایرنا گزارش داد: در حالی که مذاکرات به ساعات پایانی نزدیک می شود تالار شیشه ای با نوسانات مثبتی مواجه شده به نحوی که شاخص کل بورس واوراق تا این لحظه از معاملات با 791 واحد رشد از کانال 67 هزار واحدی عبور کرده و هم اکنون در ارتفاع 67 هزار و 609 واحدی قرار گرفته است.14:57  یک مقام مسئول نزدیک به تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران محورهای منتشر شده در برخی رسانه‌ها درباره برخی مفاد و بندهای برجام را دقیق ندانست و گفت: مذاکره در مورد چند موضوع اختلافی هنوز ادامه دارد.14:39 جان کری، وزیر خارجه آمریکا، دقایقی پیش به خبرنگاران گفت جلسه دیشب او با محمدجواد ظریف بسیار خوب و مثبت بوده است. او گفت “درحال گرفتن تصمیم‌های جدی هستیم”.14:37 سخنگوی نیروی انتظامی از آمادگی پلیس برای حضور در کنار شهروندان در جشن توافق احتمالی هسته‌ای خبر داد. سردار منتظرالمهدی در اینباره گفت: ناجا آمادگی کامل دارد تا در صورت بروز این اتفاق خوب، در کنار شهروندان قرار گیرد البته اقدامات باید در چارچوب قانون و شئونات اسلامی شادی باشد.14:25 قیمت دلار و سکه در آخرین ساعات مذاکرات هسته ای در وین با فزایش اندکی همراه بود. سکه تمام بهار با افزایش اندکی نسبت به روز گذشته 876 هزار تومان و هر دلار آمریکا 3267 تومان فروخته می‌شود.14:20 خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام ارشد ایرانی گفت که «طی امروز می‌توان به توافق دست یافت … اما برخی مسائل، باقی مانده که باید توسط وزیران خارجه حل و فصل شوند.»14:18 فابیوس وین را به سمت پاریس ترک کرد تا با اولاند درباره یونان حرف بزند و قرار است دوباره بعدازظهر به وین بازگردد.14:15 وزارت خارجه آلمان اعلام کرد که مذاکرات هسته‌ای با ایران به مرحله حساسی رسیده است.14:12 روزنامه کیهان با باز نشر یادداشتی قدیمی از حسین شریعتمداری بر خاصیت های انرژی هسته ای تاکید کرده است. این روزنامه از منتقدان مذاکرات هسته ای ایران با غرب است. یادداشت امروز کیهان بهمن ماه سال 92 منتشر شده بود. در این یادداشت آمده: «کسانی که توقف برنامه هسته‌ای را توصیه می‌کنند- صرفنظر از نیت و انگیزه واقعی آنها- دست کشیدن از پیشرفت‌های علمی و تکنولوژیک را پیشنهاد می‌کنند و برای کشورمان نسخه عقب‌ماندگی می‌پیچند!»

ت.
14:06 احمد بخشایشی عضو کمیسیون امنیت ملی مقاومت تیم مذاکره کننده هسته‌ای را مانع از به کرسی نشستن خواسته‌های سران سعودی و صهیونیست دانست و افزود: اگر مذاکرات به شکست بینجامد آمریکایی‌ها در برابر افکار عمومی کشورهای غربی شرمنده خواهد بود. دبه کردن آمریکایی‌ها و عهدشکنی آنان باعث به نتیجه نرسیدن مذاکرات می‌شود.

14:00 تلویزیون ایران سریال «تعبیر وارونه یک رویا» به کارگردانی فریدون جیرانی را که سریال جاسوسی با موضوع انرژی هسته‌ای است از سوم مرداد هر شب ساعت 22 از شبکه اول به روی آنتن خواهد برد. این سریال جایگزین سریال پایتخت می شود. صدا و سیما در ماه های اخیر مستندهایی نیز درباره مذاکرات هسته ای پخش کرده است که اعتراض های فراوانی در پی داشته است.

13:54 203 نماینده مجلس در بیانیه‌ای با قدردانی از حضور میلیونی مسلمانان و مستضعفان در روز قدس در عین حال از ایستادگی نمایندگان مذاکره کننده در برابر زیاده خواهی‌ها قدردانی کردند و آن را مایه مباهات دانستند.

13:44 خبرگزاری روسی اینترفاکس به نقل از یک منبع در وزارت خارجه روسیه گزارش داد که «سرگئی لاوروف برای شرکت در مذاکرات هسته‌ای ایران در وین در روز یکشنبه برنامه‌ریزی کرده است».

13:42 معاونان ظریف از ساعت 10:30 به وقت محلی(13:00 به وقت تهران) با اشمیت در جلسه هستند.

13:48 به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، محمد حسن ابوترابی فرد، نایب رئیس مجلس ایران، در یک برنامه تلویزیونی گفت که در صورت «به نتیجه نرسیدن» مذاکرات با گروه ۱+۵ ایران به «تمامی ۱۹ هزار» سانتریفیوژ تأسیسات اتمی نطنز گاز تزریق خواهد کرد. به گفته ابوترابی، درحال حاضر تنها به «۹ هزار سانتریفیوژ» در سایت اتمی نطنز گاز تزریق می‌شود.

13:38 باوجود اینکه مذاکرات در وین دو بار به صورت کوتاه مدت تمدید شده است، اما ناظران معتقدند که این بار دیگر نتیجه این دور مذاکرات مشخص خواهد شد و تمدید کوتاه مدت در کار نخواهد بود. پیش از این محمد جواد ظریف نیز ابراز امیداری کرده بود که روز دوشنبه به تهران باز گردد.

13:36 صادق زیباکلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در گفت وگویی با فرارو تاکید کرده است که مذاکرات قطعا به نتیجه خواهد رسید. زیباکلام گفته است: «این مذاکرات در نهایت به یک توافق منتهی می شود. هر چند زمان رسیدن به این توافق هنوز بر ما پوشیده است اما دو طرف چاره ای ندارند که یا امشب و فردا شب و یا در نهایت شهریور ماه دستیابی به این توافق را اعلام کنند.»

13:28 علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی ضمن تاکید بر وجود اختلافات ابراز امیدواری کرده است که مذاکرات به نتیجه برسد. او گفته است: حرکتشان رو به جلو است و می‌توانند در شرایط فعلی به نتیجه دست یابند.

13:26 همچنین شب گذشته هیات ایرانی جلسه ای برای هماهنگی بیشتر با خبرنگارانی ایرانی برگزار کرد، که از این جلسه گزارشی منتشر نشده است.

13:26 شب گذشته ظریف و کری با حضور فدریکا موگرینی نشستی سه جانبه برگزار کردند که تا پایان شب به طول انجامید.

13:24 نشست وزرای خارجه ایران و آمریکا که گفته شده بود ساعت 8 صبح امروز به وقت محلی در وین برگزار می‌شود هنوز آغاز نشده ولی معاونان و کارشناسان مشغول مذاکره و کار بر روی متون هستند.

13:20 قرار است امروز تمام وزرای خارجه 1+5 در وین حاضر شوند. روز گذشته وزرای اروپایی به مذاکرات پیوستند. امروز نیز قرار است وزرای خارجه روسیه و چین در وین حاضر شوند.

فرارو/فارس/خبرانلاین/انتخاب/اسوشیتدپرس/رویترز/ایسنا/سی ان ان