یک نشریه آمریکا از قول برخی منابع گزینه‌های رئیس‌جمهور منتخب آمریکا برای تصدی وزارتخانه‌های دفاع و امور خارجه آمریکا را معرفی کرده است.

به گزارش ندای گیلان،نشریه پالیتکو در گزارشی روز چهارشنبه به معرفی برخی از گزینه‌های احتمالی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا برای سمت‌های کلیدی وزارت دفاع و وزارت خارجه پرداخته است.

ستاد تبلیغات ترامپ تا کنون درباره گزینه‌های پیشنهادی برای سمت‌های مختلف هیچ اظهارنظری مطرح نکرده‌اند اما پالیتیکو بر اساس گفت‌وگو با کارشناسان مسائل سیاسی، لابی‌گران، چهره‌های دانشگاهی، کارکنان کنگره و افراد نزدیک به ترامپ برخی از گزینه‌های مربوط به کابینه وی را معرفی کرده است.

در صورت صحت گمانه‌زنی پالیتیکو، در میان گزینه‌های پیشنهادی برای وزارت خارجه به زحمت می‌توان چهره‌هایی ضد ایرانی‌تر از نفرات معرفی‌شده یافت.

220px-newt_gingrich_by_gage_skidmore_6

«نوت گینکریچ»، رئیس قبلی مجلس نمایندگان آمریکا که یکی از حامیان سرسخت دونالد ترامپ بود یکی از گزینه‌های تصدی وزارت خارجه آمریکا است. در سیاست ایران‌ستیزانه وی همین بس که در نشست چند ماه پیش گروهک تروریستی منافقین در پاریس حضور داشت و حرفهای تُندی علیه ایران به زبان آورد.

bobcorker

«باب کورکر»، رئیس فعلی کمیته روابط خارجی سنا که از جدی‌ترین منتقدان «برجام» و حامی تحریم‌های سرسختانه علیه ایران است گزینه دیگری است که طبق ادعای پالیتیکو ترامپ مد نظر دارد.

john_r-_bolton«جان بولتون»، نومحافظه‌کار افراطی و سفیر اسبق واشنگتن در سازمان ملل متحد، سومین گزینه احتمالی برای رسیدن به سمت ریاست دستگاه دیپلماسی آمریکا است.

وی برجام را «بزرگترین مماشات در تاریخ آمریکا» خوانده و علی‌رغم گزارش‌های متعدد آژانس مبنی بر پایبندی ایران به مفاد توافق هسته‌ای مدعی نقض این توافق از سوی ایران شده است. وی همچنین قبلا در مقاله‌ای در نیویورک‌تایمز استدلال کرده که برای جلوگیری از رسیدن ایران به بمب، باید این کشور را بمباران کرد.

jeff_sessions_official_portrait

برای وزارت دفاع، «جف سشنز»، سناتور جمهوری‌خواه که او هم از مخالفان توافق هسته‌ای است، یکی از گزینه‌های ترامپ است. «استفان هادلی»، مشاور اسبق امنیت ملی آمریکا یکی دیگر از گزینه‌های تصدی این سمت است. وی بر خلاف دیگر گزینه‌های مطرح شده از دیپلماسی اوباما در برابر ایران تمجید کرده است.

جیم تلنت، سناتور اسبق آمریکایی نیز جزء گزینه‌های ریاست پنتاگون است.