رئیس ستاد کنگره سرداران، امیران و ۸۰۰۰ شهید گیلان از تدوین نسخه اولیه کتاب شناسنامه لشکر عملیاتی ۱۶ قدس گیلان خبر داد.

به گزارش ندای گیلان،سید غلامرضا امیری صبح امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به تدوین نسخه اولیه کتاب شناسنامه لشکر عملیاتی ۱۶ قدس گیلان اظهار کرد: این کتاب در چهار بخش تدوین شده که بخش نخست آن به مشخصات کلی لشگر عملیاتی ۱۶ قدس گیلان شامل تاریخ تأسیس، دلایل انتخاب نام یگان و خاستگاه استانی آن می‌پردازد.

رئیس ستاد کنگره سرداران، امیران و ۸۰۰۰ شهید گیلان با بیان اینکه در بخش دوم این کتاب به بررسی ماموریت‌های لشکر عملیاتی ۱۶ قدس گیلان در کردستان پرداخته شده است تصریح کرد: بخش سوم شناسنامه لشکر عملیاتی ۱۶ قدس گیلان مربوط به معرفی رزمندگان گیلان در لشکر ۲۵ کربلا و همچنین یگان‌ها و تیپ‌های دیگر است.

وی در توضیح بخش چهارم شناسنامه لشکر عملیاتی ۱۶ قدس گیلان گفت: این بخش مربوط به عملیات‌های آفندی یگان در دوران دفاع مقدس، اطلاعات مربوط به هر عملیات شامل مراحل عملیات، محورهای عملیات، مشخصات فرماندهی و مسئولین واحدها، تیپ‌ها و گردان‌های یگان در آن عملیات و همچنین لیست تجهیزات یگان، آمار تلفات، خسارات و غنائم بوده که در قالب جداولی ارائه شده است.

رئیس ستاد کنگره سرداران، امیران و ۸۰۰۰ شهید گیلان خاطرنشان کرد: در کتاب شناسنامه لشکر عملیاتی ۱۶ فدس گیلان نویسنده به فراخور هر عملیات در قالب بخش ضمائم، اسناد، نقشه‌ها، کالک و عکس‌هایی که به هر عملیات مربوط است را ارائه و تشریح کرده است.

امیری از شناسنامه لشکر ۱۶ قدس گیلان به‌عنوان یکی از پژوهش‌های اساسی جنگ در استان یاد کرد و ابراز داشت: این کتاب، بستری برای بسط و گسترش پژوهش‌های یگانی و به‌ویژه پرداختن به نبردهای هر یگان که سراسر درس و حماسه و معرفت است، می‌باشد.

وی با بیان اینکه این کتاب آغازی است برای پرداختن به حوزه‌های دیگر دفاع مقدس و نقش رزمندگان گیلانی در آن دوران افزود: تدوین کتاب اطلس دفاع مقدس گیلان و یا نبردنگاری رزمندگان گیلان در ایام دفاع مقدس از جمله اقداماتی است که در آینده به آن خواهیم پرداخت.