فرماندار تالش با اشاره به اینکه سرانه مطالعه در این شهرستان کاهش دارد، گفت: سرانه مطالعه تالش در بین ۱۶ شهرستان گیلان در رتبه‌های ۱۵ یا ۱۶ است.

ندای گیلان:علی فتح‌اللهی صبح امروز در جلسه ویژه بررسی مشکلات کتابخانه‌های عمومی این شهرستان با حضور مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان درباره پیشینه فرهنگی غنی تالش اظهار کرد: تالش با وجود مردمان تاریخ‌ساز که در طول تاریخ فرهنگ‌ساز بودند قدمت فراوانی دارد و یکی از شهرستان‌های پیشرو در این عرصه است.

وی عدم توجه به زیرساخت‌های فرهنگی به‌ویژه کتابخوانی در تالش را از معضلات دانست و افزود: تالش در مقایسه با دیگر شهرستان‌های گیلان و کشورهای پیشرفته با کاهش زمان مطالعه مفید مواجه است.

فرماندار تالش با بیان اینکه سرانه مطالعه این شهرستان در رتبه‌های پایین استان قرار دارد، تصریح کرد: تالش از بین ۱۶ شهرستان گیلان در رتبه‌های ۱۵ یا ۱۶ سرانه مطالعه قرار دارد.

وی توجه به امر مطالعه را از وظایف مسئولان دانست و گفت: توجه به فرهنگ مطالعه مفید تنها مشکل کتابخانه‌های استان و یا شهرستان تالش نیست و همه باید در این امر سهیم باشند.

فتح‌اللهی همت جهادی برای برطرف شدن مشکل مذکور را ضروری خواند و خاطرنشان کرد: برای برطرف شدن مشکل مطالعه و نهادینه شدن فرهنگ کتابخوانی نیاز به تصمیم بزرگ است.

وی با اشاره به اینکه برای دستیابی به اهداف دولت تدبیر و امید همه باید تلاش مضاعف داشته باشیم، ادامه داد: باید با تلاش تمام مسئولان فرهنگ غنی تالش را به این شهرستان بازگردانیم. وی از اختصاص ۱۵۰ میلیون تومان اعتبار برای تکمیل بخشی از کتابخانه نیمه‌کاره شهر چوبر در سال جاری خبر داد.