مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان در چهارمین جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران گیلان ، عملکرد لایروبی رودخانه ها جهت آبگذری سیلاب در سال آبی 1400-1399 را تشریح کرد.

به گزارش ندای گیلان از رشت،وحید خرّمی رییس هیات مدیره و مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گیلان در چهارمین جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران گیلان که به ریاست ارسلان زارع استاندار گیلان تشکیل شد، با اعلام این خبر گفت : تا کنون ۱۱/۵ کیلومتر از رودخانه های منتهی به تالاب انزلی از جمله نرگستان ، خمسر و چمثقال لایروبی صورت گرفته  و به زودی لایروبی ۳ کیلومتر از رودخانه “خوبک” منتهی به تالاب انزلی نیز آغاز می گردد.

   وی در خصوص لایروبی رودخانه ها در جهت آبگذری سیلاب در دیگر نقاط استان  افزود : رودخانه سید علی اکبری در لاهیجان به طول ۱۲ کیلومتر لایروبی شد و به زودی لایروبی رودخانه شلمانرود در شهرستان لنگرود به طول ۶/۵ کیلومتر آغاز خواهد شد .

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گیلان با اشاره به بند (و) تبصره (۸) قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل‌کشور گفت : به منظور تامین بخشی از کسری منابع اعتباری مورد نیاز طرح‌های ساماندهی و لایروبی رودخانه‌های در معرض یا مستعد وقوع سیلاب، به شرکت‌های آب منطقه‌ای استان‌ها اجازه داده شده تا بهره‌برداری از مصالح مازاد رودخانه‌ای را در قالب قرارداد مشارکت عمومی- خصوصی، به پیمانکاران واگذار و از محل منابع مزبور نسبت به اجرای اقدامات پیشگیرانه مرتبط با طرح‌های بازسازی و رفع خسارات ناشی از سیلاب اقدام کنند.

 وی ادامه داد: شرکت آب منطقه ای گیلان با استفاده از بند (و) تبصره (۸) قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل‌کشور تا کنون نسبت به برگزاری مزایده ها و انتخاب پیمانکاران برای ساماندهی و لایروبی ۱۲ نقطه از رودخانه‌های در معرض یا مستعد وقوع سیلاب در شهرستانهای املش ،تالش ، رودسر ،رودبار و آستارا در راستای  اقدامات پیشگیرانه مرتبط با طرح‌های بازسازی و رفع خسارات ناشی از سیلاب اقدام نموده است .

خرّمی در خصوص انهار نیازمند لایروبی در فصل آبی جاری گفت : شرکت  آب منطقه ای گیلان برای انهار نیازمند لایروبی به منظور آماده سازی در فصل آبی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ برنامه ریزی نموده و انشاالله از ابتدای اسفند ماه ۱۳۹۹ عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.