نماینده لاهیجان و سیاهکل در مجلس با اشاره به دستگیری سه عضو شورای شهر لاهیجان، گفت: صلاحیت این افراد در شهرستان رد اما در استان تأیید شد که مسئولیت این وضعیت شورای نظارت استان است.

به گزارش ندای گیلان به نقل از مهر،رسول فرخی مکیال، با بیان اینکه تأیید و رد صلاحیت داوطلبان شوراهای شهر و روستا در سه سطح بررسی می‌شود، بیان کرد: هیئت نظارت شهرستان، هیئت نظارت استانی و هیئت نظارت مرکزی در امر نظارت بر انتخابات و تأیید و رد صلاحیت افراد نقش دارند.

وی افزود: ما برای انتخابات شورا در لاهیجان و سیاهکل کم اشتباه‌ترین افراد را انتخاب کردیم و به هیئت نظارت استانی نیز اعلام شد که برای تأیید یا رد اشخاص از مراجع ذیصلاح استعلام کنند و به توصیه‌ها و وابستگی داوطلبان به حزب و گروه‌های سیاسی و نمایندگان مجلس توجه نکنند.

نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس با اشاره به اینکه تأیید برخی از افراد موجب اعتراض مردم شده است، ادامه داد: همه افراد باید بر اساس قانون اساسی که ماحصل خون شهیدان بوده بررسی و تأیید صلاحیت شوند چرا که اصل احترام گذاشتن و عمل به قوانین است.

فرخی با بیان اینکه در این دوره از انتخابات شوراها باید تلاش شود که حداقل ۷۰ درصد افراد تأیید شده متفاوت با دوره‌های پیشین به ویژه دوره پنجم باشند، تصریح کرد: هیئت‌های نظارت باید با اعمال نهایت دقت شرایطی را فراهم کنند که خواسته واقعی مردم محقق شود و مانند دوره‌های قبل از ابزارهای غیر روال استفاده نشود.

وی با اشاره به خبر دستگیری سه عضو شورای شهر لاهیجان، گفت: برخی از این چهره‌ها برای انتخابات آتی تأیید صلاحیت شده بودند در حالی که صلاحیت آن‌ها در هیئت نظارت شهرستان رد شده بود و این اشتباه مربوط به هیئت نظارت استان است.

فرخی با بیان اینکه صلاحیت افراد توسط هیئت مرکزی بررسی و نتیجه آن طبق زمان‌بندی قانونی اعلام می‌شود، اضافه کرد: قانون شرط ورود افراد به انتخابات شورا و مجلس را طبق توانمندی و ظرفیت‌های شهر و متناسب با جایگاه اشخاص تعیین کرده است تا افرادی روی کار بیایند که فعالیتشان به نفع مردم باشد.