به گزارش ندای گیلان،حسن روحانی در نشست علنی امروز (یکشنبه، 29 مرداد ماه) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم اظهار داشت: از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، هیأت رئیسه محترم و به ویژه ریاست محترم مجلس شورای اسلامی که در طول این 5 روز کاری که برخی از روزها هم صبح […]

به گزارش ندای گیلان،حسن روحانی در نشست علنی امروز (یکشنبه، 29 مرداد ماه) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم اظهار داشت: از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، هیأت رئیسه محترم و به ویژه ریاست محترم مجلس شورای اسلامی که در طول این 5 روز کاری که برخی از روزها هم صبح و هم بعد از ظهر مجلس مشغول کار بود، بسیار سپاسگزارم.

رئیس جمهور با اشاره به پخش زنده جلسات علنی مجلس شورای اسلامی گفت: خوشبختانه مردم ما هم توجه ویژه‌ای به مجلس شورای اسلامی داشتند و ما شاهد کار حرفه‌ای مجلس در این دوره بودیم. همیشه مجلس شورای اسلامی اصول قانونی و اخلاقی را مورد مراعات قرار می‌دهد و این بار بیشتر.

وی ادامه داد: همه نمایندگانی که به عنوان موافق و مخالف صحبت کردند کاری کارشناسانه و طبق اعتقاد، عقیده، مستندات و اطلاعاتی که داشتند انجام دادند و جز این توقعی دیگر از مجلس شورای اسلامی نبود.

روحانی با بیان اینکه دولت و مجلس بار سنگین انجام مطالبات ملی ملت رشید و بزرگ را بر دوش گرفته است اظهار داشت: همه ما می دانیم شرایط کنونی شرایط آسانی نیست، همه شما نمایندگان محترم مطلع هستید و همه ما در دولت کاملا اطلاع داریم راه صاف و ساده‌ای پیش روی ما نیست.

رئیس دستگاه اجرایی کشور با بیان اینکه شرایط پیش روی قاره های آسیا، اروپا، آفریقا و آمریکا نیز برای حکمرانی ساده نیست، ادامه داد: در چنین شرایطی حکمرانی در کشور ما که در منطقه پرآشوب و همراه با مشکلاتی است سهل نخواهد بود و مشکلاتی از گذشته برای ما باقی مانده است.

روحانی با اشاره به میزان بودجه دولت تأکید کرد: در بودجه اعتباری بالغ بر 300 هزار میلیارد تومان وجود دارد البته مجلس رقم بالاتری مصوب کرده است اما بر اساس محاسبات اخیر درآمد حاصل ما 300 هزار میلیارد تومان خواهد بود پس از این محاسبات اخیر به سازمان برنامه و بودجه گفته ایم که شرایط جدید را به همه وزرا ابلاغ کند.

رئیس جمهور توضیح داد: از اعتبار 300 هزار میلیارد تومانی، 40 هزار میلیارد تومان برای صندوق‌های بازنشستگی داده‌ایم، صندوق هایی که نه مربوط به دولت است نه بودجه بلکه خود صندوق ها باید متکلف باشند، روزی گفته بودم خزانه خالی را تحول گرفته ایم اما امروز باید بگویم صندوق ها هم خالی هستند و شرایط هیچ صندوقی حتی صندوق هایی که تصور می‌کنیم شرایط خوبی دارند مناسب نیست و نمی توانند از عهده تعهدات خود برآیند.

وی ادامه داد: بالای 40 هزار میلیارد تومان نیز باید برای پرداخت یارانه‌ها در نظر بگیریم، در این بین 60 هزار میلیارد تومان نیز به صندوق ذخیره توسعه ملی واریز می‌شود با این حساب نیمی از بودجه از دست رفته است و اگر بخواهیم بدهی دولت را به بخش‌های خصوصی، بانک ها و بانک‌های مرکزی را هم حساب کنیم ته بودجه چیزی باقی نخواهد ماند.

روحانی با تأکید بر اینکه شرایط آسانی پیش روی ما نیست، گفت: در این شرایط سخت همه ما مجلس و دولت که خداوند توفیق و فرصت را به ما داده تا به مردم خدمت کنیم و شخصا اعتقاد دارم یکی از افتخارات و الطفات الهی است که فرصتی به بنده که در پیشگاه خداوند ناچیز است داده شود تا بار مسئولیتی را بر دوش داشته باشم لذا باید دست به دست هم دهیم از وزیر، معاون و نمایندگان مجلس تا این توفیق حاصل شود.

رئیس جمهور تأکید کرد: اینکه نمایندگان پای صندوق‌های رأی اعتماد وزرا می روند یعنی ما با هم کاری را شروع کرده‌ایم، از مجلس خواهش می‌کنم همان طور که وظیفه نظارتی خود را انجام می‌دهد سوال، تذکر و حتی اگر لازم باشد استیضاح می‌کند، می‌خواهم وزرا را تشویق و کمک کند، آنها نیازمند به حمایت مادی و معنوی شما دارند، حمایت مادی یعنی قوانین و حمایت معنوی یعنی تشویق کردن، روحیه دادن و هدایت‌هایی که باید انجام شود.

وی با بیان اینکه در طول 5 روز گذشته نکات فراوانی در صحن علنی مطرح شد، اظهار داشت: بنده موفق نبودم همه نکات را بشنوم اما خلاصه گزارش را خوانده و دیده‌ام و به نظرم آنهایی که مخالف و موافق بوده‌اند، نقد و اشکالات و پیشنهاداتی مطرح کرده‌اند، در واقع به ما و وزرای ما کمک کرده‌اند و از آنها تشکر می‌کنم.

روحانی تأکید کرد: رئیس جمهور یک بار برای برنامه‌ای که به مجلس ارائه کرده است از مردم در انتخابات به طور مستقیم رأی گرفته است، هر روز در زمان انتخابات صدا و سیما تبلیغ می کرد که رأی مردم به شخص نیست بلکه به برنامه‌های ارائه شده است، این موضوع در دوره‌های گذشته از سوی صدا و سیما مطرح نمی‌شد اما این بار به این نکته اشاره شد و مردم را در این زمینه تشویق کردند.

رئیس قوه مجریه گفت: شما برنامه‌ای که رئیس جمهور ارائه داده‌ است را بررسی کرده‌اید و آیین نامه داخلی مجلس به درستی تأکید داشته که برنامه نباید به رأی نمایندگان گذاشته شود چرا که زیبا نیست برنامه ای که یک بار مردم به آن رأی داده اند در مجلس مجددا به رأی گذاشته شود.

روحانی با بیان اینکه آیین نامه به درستی پیش بینی کرده که برنامه ای که یک بار توسط مردم رأی داده شده، بار دیگر توسط مجلس به رأی گذاشته شود، افزود: نمایندگان به عنوان مخالف صحبت کرده و برنامه ها را نقد می کنند و دولت باید نقد نمایندگان را مورد توجه قرار داده و اگر برنامه دولت نقصی داشته مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه وزرا برنامه ای به مجلس ارائه داده و مجلس این برنامه را بررسی و نقد می کند، ادامه داد: بسیاری از نقدها، ایرادات و اشکالات وارد بوده و باید تصحیح شود و زمانی که برنامه وزرا به مجلس می آید، وزرا باید یک بار دیگر براساس آنچه دلسوزان مردم مطرح کرده اند، برنامه را مرور، اصلاح و تکمیل کنند.

رئیس دولت دوازدهم اظهار کرد: ان شالله با رأی اعتماد نمایندگان هر 17 وزیر رأی قاطع می گیرند تا دولت کار خود را سریع تر شروع کند. من نمی خواهم بگویم که این وزرای معرفی شده بی نقص هستند، همه ما بشریم و دارای نقص ها و نقاط ضعف و قوت هایی هستیم، اما بنده تمام تلاش خود را به کار گرفته و با تمام کسانی که لازم دیدم، مشورت کردم و حرف های بسیاری را به جان خریده و گوش کردم و با فراکسیون های سه گانه مجلس جلساتی برگزار کرده و از نکات ارزشمند آنها استفاده کردم و در نهایت بهترین هایی که توانستیم انتخاب کنیم، همین افرادی هستند که به مجلس معرفی شده اند.

روحانی با اشاره به اینکه اگر برای هر وزارتخانه ای فردی قوی تر و صالح تر و توانمندتر و کارآمدتر پیدا می شد، بدون تردید این فرد به مجلس معرفی می شدند، افزود: هیچگاه بر مبنای اینکه این فرد با بنده رفاقت قدیمی داشته و یا حتی در 4 سال دولت چگونه با یکدیگر برخورد کرده ایم و یا اینکه از چه جناح و حزبی بوده، افراد را انتخاب نکرده ام و دولت دوازدهم فرای اصولگرایی، اصلاح طلبی و اعتدال گرایی است ، اما به اصول، اصلاح و اعتدال اهمیت می دهد.

وی با بیان اینکه دولت دوازدهم از اصول، اصلاح و اعتدال با تمام توان خود مراقبت می کند، ادامه داد: اصول، اصلاح و میانه روی که مورد انتظار است، باید به کار گرفته شود و بهتر از این افراد در تلاش بنده پیدا نشده و نمایندگان نیز در فرصتی که داشته اند، بررسی و تحقیق کرده و نظرات خود را از این تریبون مطرح کرده اند و پیشنهاد با دولت و رأی با مجلس بوده است.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه براساس آیین نامه برای تک تک وزرا رأی جداگانه اخذ می شود، اظهار کرد: از ابتدا همین شیوه در مجلس برای رأی اعتماد طی شده، البته می توان از قانون اساسی استفاده کرد برای اینکه به صورت یکجا به تمامی وزرا رأی داده شده و در بسیاری از کشورها این شیوه اجرا می شود و رئیس جمهور یک هیاتی را به عنوان هیات وزیران به مجلس ارائه می کرد که این وزرا رأی مثبت یا منفی می گرفتند، اما آیین نامه به این صورت بوده که به تک تک وزرا رأی داده می شود که این شیوه نیز امتیازات خاص خود را دارد.

وی با بیان اینکه امید ما بر این بود که هر چه سریع تر دولت، فعالیت خود را آغاز کند، به ذکر خاطره ای درباره یکی از شهدا که نماینده دوره اول مجلس بوده پرداخت و افزود: نمی توان گفت که به یک وزیر رأی داده نشود تا بعداً یک وزیر قوی تر معرفی شود تا به این وزیر رأی داده شود، ممکن است چنین اتفاقی بیفتد اما اید تمام مصالح و مفاسد در کنار یکدیگر سنجیده شود، چرا که اگر یک وزیر شروع به کار نکند، رئیس جمهور مجبور بوده یک سرپرست برای آن وزارتخانه معرفی کند و حدود 3 ماه وزارتخانه توسط این سرپرست اداره شود و سپس رئیس جمهور وزیر جدید را معرفی کند.

وی با بیان اینکه چرا یک شبکه اجتماعی ایرانی زمانی که تعداد کاربرانش به یک میلیون نفر می رسد نمی تواند ادامه دهد، اما شبکه اجتماعی یکصد میلیون کاربر را تحمل می کند و همچنان به کار خود ادامه می دهد، این یعنی تکنولوژی و ما باید پیشرفت کنیم و اشتغال را برای جوانان ایجاد کنیم. این مسئله نیازمند فناوری، تکنولوژی، سرمایه داخلی و خارجی است. هیچ کشوری با انزوا پیشرفت نمی کند.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه یکی از بزرگترین وظایف وزیر خارجه در این دوره فعالیت اقتصادی است، بیان کرد: بزرگترین وظیفه وزیر خارجه این است که در کنار برجام بایستد و اجازه ندهد آمریکا موفق شود، آنکه سینه برای برجام سپر می کند یعنی برای مقابله با دشمن ایران می ایستد و در برابر آمریکا و اسرائیل و برخی کشورهای کوچک منطقه که اخلال ایجاد می کنند قرار می گیرد.

روحانی با اشاره به اینکه آنکه در برابر آمریکا خم می شود، زودتر فشار می آورد تا برجام از بین برود، گفت: آمریکا آنقدر کمک نمی خواهد، شما ملت خود را کمک کنید.

وی ادامه داد: بزرگترین وظیفه وزارت خارجه حمایت و حراست از نهال نوپای برجام است و اینکه روبروی آمریکا و کسانی که در مقابل منافع ایران می ایستند، ایستادگی کند. برخی عادت به جملاتی دارند که نباید از آنها بترسیم.

رئیس دولت دوازدهم بیان کرد: وزارت امور خارجه باید راه را برای ورود سرمایه و فناوری خارجی به کشور باز کند. دیگر نمی توان در شرایط امروز برای پیشرفت کشور به سمت توسعه، سعی و خطا کنیم. در سال های اول این مسئله امکانپذیر بود، زیرا مردم می گفتند که جوان هستیم.

روحانی تصریح کرد: من که جزو مسن ترین ها در اوایل انقلاب بودم، 30 سال سن داشتم و در حال حاضر 40 سال از آن زمان گذشته است، دیگر نمی توانیم سعی و خطا کنیم، زیرا از ما پذیرفته نیست. از همه تجربه 40 سال خود و جهانیان باید برای به حرکت درآوردن کشور بهره برداری کنیم.

وی با بیان اینکه می بینیم وقتی با برخی همسایگان خوب رفتار می کنیم، چگونه صادرات غیرنفتی می تواند حرکت کند و در برخی اتحادیه ها مشارکت می کنیم، می بینیم چگونه راه باز می شود، اظهار داشت: وزارت خارجه باید راه سرمایه گذاری خارجی را تسهیل کند، وزارت اقتصاد باید سرمایه خارجی را وارد کند و از دیگر وزارتخانه های صنعتی باید موانع سرمایه گذاری خارجی را بردارند.

رئیس جمهور با بیان اینکه یکی از اهداف دولت دوازدهم تشکیل یک تیم اقتصادی قوی بوده است، گفت: به دنبال این نبوده ایم 17 قهرمان ناهماهنگ معرفی کنیم. در فکر یک تیم 18 نفره هیات وزیران هماهنگ بوده ایم. در ورزش اگر یک تیم ورزشی ناهماهنگ را علی رغم خوبی و کیفیت به میدان بفرستیم نمی تواند کاری بکند.

وی تصریح کرد: علت اینکه می گوییم ای کاش به تمامی وزرا رأی اعتماد داده شود، این است که تلاش شده تا یک تیم هماهنگ 17 نفره و بعداً 18 نفر کنار هم قرار بگیرند. هماهنگی در دولت دوازدهم بسیار مهم است، خود شما درکمیسیون، فراکسیون و در مجلس می دانید که هماهنگی چه میزان اهمیت دارد و در کار اجرایی این مورد خود را بیشتار نشان می دهد.

روحانی با اشاره به اینکه آقای زنگنه جوانی را برای وزارت نفت معرفی کرد و گفت که در کنار آن به عنوان مشاور کار می کند تا بتواند وزارتخانه را اداره کند، اضافه کرد: در ابتدا این پیشنهاد وسوسه انگیز بود، اما گفتم آیا این جوان می تواند یکصد میلیارد سرمایه گذاری خارجی را جذب کند، این مسئله باعث شد آقای زنگنه به تردید بیفتد.

رئیس جمهور با بیان اینکه به دنبال یک وزیر هستیم که نامش برند باشد، برخی از اسامی در دنیا برند و جذاب هستند، گفت: آقای ظریف یک چهره جذاب است و همه افتخار می کنند که با ایشان هم صحبت شوند، این برای کشور از اهمیت بسیاری برخوردار است. برای من مهم است وزیر نفت کسی باشد که بتواند سرمایه گذاری خارجی را بیاورد و وزیر راه باید بتواند 18 میلیارد سرمایه خارجی را بدون اینکه از دولت گارانتی بخواهد، جذب کند.

وی ادامه داد: آقای آخوندی را می خواهیم که اگر خواستیم هواپیما وارد کنیم، هر روز نگوید از کدام پول استفاده کنم. وزیری می خواهم با شهامت بگوید هواپیما می خرم و به سرمایه داخلی نیاز ندارم.

روحانی با بیان اینکه وزرا می‌توانند با حضور خود نقش مهمی در جذب سرمایه‌های خارجی داشته باشند، افزود: اینگونه نیست که وزیر یا معاون رئیس جمهور در امری که به او واگذار شده بی‌نقش باشد. وی می‌تواند با نقش خود سرمایه‌های بسیاری را برای کشور جذب کرده و به ایجاد اشتغال در کشور کمک کند.

آقای ربیعی در دل کار و کارگر رشد کرده است

رئیس جمهور ادامه داد: من وزیری می‌خواهم که در دل کار بزرگ شده باشد. آقای ربیعی در دل کار و کارگر رشد کرده و بزرگ شده است. کارگران به عنوان بزرگترین سرمایه ملی و مایه نشاط جامعه صحبت آقای ربیعی را قبول دارند و این نظر بنده نیز است.

وی با تأکید بر اینکه در حوزه کار و کارگری باید فردی وزیر باشد که کارگران به او اعتماد داشته باشند، تصریح کرد: برخی نسبت به بزرگ بودن وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی انتقاد دارند که متأسفانه بزرگ بودن این وزارتخانه و سایر وزارتخانه‌ها از سوی نمایندگان صورت گرفته است و با ادغام وزارتخانه‌ها وضعیت فعلی شکل گرفته است.

رئیس قوه مجریه کشور با بیان اینکه برای کوچک سازی وزارتخانه‌ها لایحه‌ای به مجلس ارائه شده است، گفت: هرگاه شما نسبت به تفکیک وزارتخانه‌ها بر اساس صلاحدید اقدام کردید ما نیز وزیر جدید را به مجلس معرفی خواهیم کرد.

دکتر لاریجانی: تفکیک وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در لایحه دولت نبوده است

گفتنی است در جریان سخنان رئیس جمهور دکتر لاریجانی گفت: تفکیک وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در لایحه دولت نبوده است.

روحانی در ادامه سخنان خود گفت: در لایحه تقدیمی دولت به مجلس در خصوص تفکیک وزارتخانه‌ها به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اشاره‌ای نشده بود اما برخی نمایندگان به دنبال ماده اضافه در این رابطه بودند که در این مورد با دولت نیز شور کردند.

رئیس جمهور ادامه داد: اگر مجلس شورای اسلامی خواستار چابک‌سازی وزارتخانه‌ها شد دولت نیز نظری نداشته و موافق خواهد بود که در این رابطه وظیفه دولت ارائه لایحه به مجلس بود که در این رابطه اقدام کردیم.

وی با تأکید بر اینکه به عقیده بنده وزارتخانه‌ها سنگین هستند، افزود: هر چقدرهم که بگوییم آقای شریعتمداری کسی است که تجربه داشته و در دولت یازدهم به واقع بیشترین سفر به استان‌های مختلف داشت که توانسته شناخت خوبی از همه استان‌ها و مشخصات پروژه‌های صنعتی آنها به دست بیاورد اما باید بدانیم که وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارتخانه بزرگی بوده و اداره آن تجربه معدن و صنعت نیاز دارد از این رو باید با معاونان قوی این موضوعات جبران شود.

وزیر نیازمند مدیریت قوی برای هماهنگ سازی معاونان است

رئیس قوه مجریه کشور با بیان اینکه وزیر نمی‌خواهد که در تمام موضوعات و جزئیات امور دخالت کند، تصریح کرد: وزیر نیازمند مدیریت قوی برای هماهنگ‌سازی معاونان در راستای تحقق اهداف است که در این رابطه در هیأت وزیران نیز با سایر وزرا باید هماهنگ باشد.

روحانی ادامه داد: امیداریم آقای شریعتمداری از مجلس شورای اسلامی رأی اعتماد گرفته و بتواند کار را شروع کند که پس از آن ما و دیگران به وی کمک خواهیم کرد.

رئیس جمهور با بیان اینکه اگر وزارت صنعت، معدن و تجارت تفکیک شود به طور حتم آقای شریعتمداری خوشحال خواهد شد، گفت: داشتن دو وزارتخانه در این حوزه می‌تواند مثمرالثمر باشد اما اگر این اتفاق هم نیفتاد ما با همین وضع ادامه خواهیم داد.

وی با اشاره به بحث‌های صورت گرفته با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: در خصوص شستا بحث‌های بسیاری با آقای ربیعی داشتم و طبق صحبت‌های انجام شده خواسته ما این بود که فردی صنعتی که چهره به نامی نیز داشته باشد اداره شستا را برعهده بگیرد، نظر بنده بر این مهم بوده و سیاست‌های کلان نیز بر همین موضوع دلالت دارد.

رئیس قوه مجریه با تأکید بر اینکه باید بنگاه‌های اقتصادی را هر چه سریعتر آماده کرده و به بازار عرضه کنیم، افزود: وزارتخانه‌ها باید از بار بنگاهداری که هیچ تناسبی با تخصص آنها ندارد سبک شده و بتوانند کار خود را انجام دهند.

روحانی با اشاره به هماهنگی خوب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با وزارت بهداشت و درمان گفت: تعامل این دو وزارتخانه برای ارائه خدمات بهتر لازم است.

رئیس جمهور ادامه داد: دلیل اصرار ما بر حضور آقای ربیعی به علت مسئولیت سنگینی است که در حوزه تعاون، کار و رفاه اجتماعی وجود دارد.

وی افزود: اگر بخواهیم تحول بزرگی در کشور در حوزه اشتغال ایجاد کنیم باید وزارت علوم و آموزش و پرورش متحول شده و بتوانند تحول ایجاد کنند. اولین صحبت من با آقای بطحایی این بود که وی باید کاری کند که مهارت‌های دانش‌آموزان افزایش یابد و دانش آموزی تربیت شود که بنگاه‌های اقتصادی در کلاس 11 و 12 خواهان حضور وی در عرصه باشند و نسبت به جذب آنها اقدام کنند.

رئیس قوه مجریه با بیان اینکه آقای ربیعی برنامه‌ریزی خوبی برای حوزه اشتغال طراحی کرده‌اند که باید آن را عملیاتی کنیم، گفت: وزارت علوم آینده نیز باید جامعه را برای جذب مهارت‌های لازم آماده کند.

روحانی در مزاحی با نمایندگان گفت: ما 17 حکم را برای وزرا آماده کرده‌ایم که امیدواریم ان‌شاء الله نمایندگان به همه آنها رأی بدهند. برای هر وزیر پیوست حکم نیز آماده شده و موارد آن برای همه وزرا و مواردی خاص برای برخی وزرا آماده شده است. البته هر چه رأی نمایندگان باشد روی چشم ما است و ما آن را قبول داریم.

رئیس جمهور ادامه داد: مسئله حقوق شهروندی، محیط زیست و مسائل زیست محیطی، اشتغال زنان و جوانان، استفاده از اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی، مبارزه با فساد و شفافیت از مواردی است که برای همه وزرا در نظر گرفته شده و باید به آن عمل کنند.

وی با اشاره به معرفی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: آقای جهرمی اولین تجربه ما در استفاده از جوانان است. می‌گویند از جوان استفاده کنید؛ این هم جوان. علت اینکه گفتم آقای جهرمی بیاید و این مسئولیت را بپذیرد امروز از ارتباطات مهمتر در عمل فناوری و فضای مجازی و سایبری است.

رئیس قوه مجریه با بیان اینکه قائل به ذبح کردن آزادی به خاطر امنیت یا برعکس نیستیم. ما آزادی مسئولانه را می‌خواهیم که بر دوش ملت باشد.بعضی‌ها می‌گویند اگر امنیت می‌خواهیم باید آزادی را قربانی کنیم یا می گویند امنیت با قربانی آزاد می‌شود. ما این را قبول نداریم که آزادی را به خاطر امنیت ذبح کنیم.