مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی گفت:در دوره کنونی و در اقتصادهای توسعه یافته،کارآفرینی یک انتخاب نیست بلکه یک ضرورت است چراکه شاخص بهره گیری از کارآفرینی به عنوان سازوکار توسعه ای معمول بوده و این مهم نیز در دستور کار منطقه آزاد انزلی به عنوان الگو و عامل پیشران توسعه استان گیلان، قرار دارد.

به گزارش ندای گیلان،در جریان دیدار دکتر اصغر نوراله زاده مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید کشور با دکتر محمد ولی روزبهان؛رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان،تفاهم نامه همکاری دو جانبه به منظور توانمندسازی جوامع محلی روستاهای محدوده منطقه با حمایت از توسعه کسب و کارهای خانگی و کوچک؛ منعقد شد.

تفاهم نامه مزبور که در ۸ ماده، ۲۹ بند و ۳ تبصره به امضاء مدیران عامل رسید؛ ساماندهی، توانمندسازی و حمایت از ایجاد فرصت های کسب و کارهای خانگی خرد و کوچک دارای مزیت در سطح روستاهای منطقه آزاد انزلی را مورد توجه قرار می دهد تا با افزایش بهره وری و اشتغالزایی زمینه توان افزایی جوامع محلی در راستای بهبود سطح زندگی مردم طی پنج سال به اجراء در می آید.

سقف اعتبار تعیین شده برای تفاهم نامه ۱۰۰ میلیارد ریال است که از محل منابع صندوق کارآفرینی امید به طرح های معرفی شده از سوی سازمان منطقه آزاد انزلی در قالب ضوابط صندوق تخصیص خواهد یافت و سقف تسهیلات مرتبط با هر یکی از کسب وکارهای معرفی شده در حوزه های خانگی،خوداشتغالی و کارفرمایی یک میلیارد ریال می باشد که پس از طی مراحل اداری پرداخت خواهد شد.

استعدادیابی و شناسایی افراد، بررسی و تأیید صلاحیت فنی و عملی افراد و طرح های مطرح شده در چارچوب تفاهم نامه، ارائه مشاوره های فنی و علمی، اجرای سازوکارهای لازم برای فعالیت مستمر کسب و کارهای ایجاد شده در قالب این تفاهم نامه، اجرای طرح هر روستا یک محصول، آموزش به علاقمندان،حمایت از طرح های دانش بنیان،ایجاد شعبعه صندوق کارآفرینی امید در منطقه آزاد انزلی از مهمترین بندهای تفاهم نامه مزبور است.

رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در این دیدار با ارائه تحلیلی از شرایط ویژه اقتصاد ملی و جهانی، تصریح کرد که وجود شغل برای هر فرد، نه تنها زمینه رشد شخصی و زندگی فردی افراد را تأمین نموده بلکه باعث رشد کشور نیز می گردد؛ اظهار داشت: در دوره کنونی و در اقتصادهای توسعه یافته،کارآفرینی یک انتخاب نیست بلکه یک ضرورت است چراکه شاخص بهره گیری از کارآفرینی به عنوان سازوکار توسعه ای معمول بوده و این مهم نیز در دستور کار منطقه آزاد انزلی به عنوان الگو و عامل پیشران توسعه استان گیلان، قرار دارد.

وی با ارائه تحلیلی از روندهای طی شده در انقلاب های کشاورزی،صنعتی،دیجیتال و اینترنتی، انقلاب و جهش دیگر اقتصاد جهانی را حول محور کارآفرینی اعلام کرد و به ظرفیت های متنوع استان گیلان در حوزه های جغرافیایی،آب و هوایی،کیفیت نیروی انسانی، گردشگری،کشاورزی، مواد اولیه و قرار گرفتن در مسیرهای ترانزیتی بین المللی اشاره نمود و افزود: مسئولیت دولتمردان در قبال مردم به عنوان ولی نعمتان ما، ارائه خدمات، فرصت و حمایت جهت شکوفایی ظرفیت های فردی است و تفاهم نامه پیش روی نیز چنین هدفی را جستجو می کند و به منظور عملیاتی سازی آن ایجاد گروهی برای پایش مستمر فرایندهای اجرایی تفاهم نامه و بهره گیری از تمامی ظرفیت های موجود الزامی است.

مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید کشور انعقاد تفاهم نامه همکاری جدید با سازمان منطقه آزاد انزلی، پیشنهادات کاربردی و عملیاتی جهت تمرکز بیشتر از سوی دو طرف را مطرح ساخت و بر عزم راسخ مجموعه تحت مدیریت خود به منظور اجرایی کردن بندهای تفاهم نامه در راستای توانمندسازی جوامع محلی تصریح کرد.

وی پیشنهاد ایجاد واحدهای کوچک بسته بندی موادغذایی و سوغات محلی در سطح روستاهای منطقه را مطرح نمود و با اشاره به ظرفیت های منطقه آزاد انزلی در حوزه صنایع دستی و به ویژه حصیربافی، افزود: به منظور کاربردی کردن حصیر در زندگی روزمره مردم، از ایجاد بنیاد توسعه حصیر و مرکز آموزش حصیربافی به منظور تنوع بخشی به محصولات صنایع دستی حصیر حمایت می کنیم.

مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید آمادگی مجموعه خود را برای برگزاری مشترک جشنواره ملی و بین المللی غذا و پوشاک بومی و حصیر اعلام کرد و گفت: از سوی دیگر از مناسب سازی فضاهای ساحلی با ایجاد امکانات و توسعه ورزش های ساحلی و دریایی، حمایت مالی و مشاوره ای می کنیم.

گفتنی است در این دیدار معاونین ومدیران صندوق کارآفرینی امید و معاونین و مدیران سازمان منطقه آزاد انزلی و نمایندگان بخش خصوصی حضور داشتند.