مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی گفت:با شروع به کار کشتی گردشگری مدرن و منحصر به فرد مجهز به امکانات هتل پنج ستاره و بر اساس تفاهم نامه فی مابین مراحل پایانی ساخت خود را در آستراخان طی می‌کند.

به گزارش ندای گیلان،محمد ولی روزبهان در جریان سفر به آستراخان روسیه همراه هیأت عالی رتبه اقتصادی این سازمان پس از بازدید از بندر سالیانکا و کارخانه‌های کشتی سازی این منطقه اظهار کرد: سال آینده شاهد عملیاتی شدن طرح گردشگری دریایی در مسیر بنادر دریای خزر خواهیم بود و از سوی دیگر با توجه به کشتی در حال ساخت رو رو، زمینه توسعه همکاری‌های اقتصادی، گردشگری براساس ظرفیت‌های دریای خزر میان منطقه آزاد انزلی و آستراخان فراهم می‌شود.

محمدولی روزبهان افزود: با شروع به کار کشتی گردشگری مدرن و منحصر به فرد مجهز به امکانات هتل پنج ستاره و بر اساس تفاهم نامه فی مابین مراحل پایانی ساخت خود را در آستراخان طی می‌کند.

وی در بازدید از بندر مهم سالیانکا و کارخانه‌های کشتی سازی این منطقه با اشاره به وجود ظرفیت‌های بالای کشتی سازی در آستراخان، خواستار فرآهم شدن شرایط حضور و بهره مندی فعالان صنعت دریایی و کشتیرانی تجاری بخش خصوصی ایران از این فرصت شد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی خواستار توسعه همکاری‌های بخش خصوصی فعال و بهره‌مند از مجتمع بندری کاسپین با شرکت‌های کشتی ساز در آستراخان شد و بر لزوم بهره گیری دو طرف از ظرفیت‌های یکدیگر در راستای گسترش همکاری در بخش‌های مختلف صنعت کشتی سازی تاکید کرد.

وی در نشست تخصصی با مدیر کشتیرانی دریای خزر در آستراخان به عنوان شرکت سهامدار اصلی این بندر و همچنین مدیران روسی این مجتمع بندری در خصوص سازوکار‌های توسعه همکار‌های بندری و ترانزیت کالا به مقصد بازار روسیه به گفتگو پرداخت.

در این دیدار ظرفیت‌های بندری، لجستیکی، انبارداری این بندر به رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان و هیأت همراه معرفی و مقرر شدکارگروه تخصصی بندر کاسپین و سالیانکا به منظور هم افزایی بیشتر تشکیل شود و راهکار‌های تعمیم توافق‌های صورت گرفته این سازمان با منطقه ویژه اقتصادی به سالیانکا مورد بررسی طرفین قرار گیرد.

مدیران شرکت‌های مزبور اقدام به معرفی ظرفیت‌ها و توانمندی‌های خود در حوزه‌های طراحی و ساخت کشتی‌های تجاری نموده و آمادگی خود را برای ارائه خدمات و تسهیلات در حوزه ساخت و نوسازی ناوگان دریایی به فعالان اقتصادی ایران در حوزه خزر عنوان کردند.

براساس مذاکرات صورت گرفته مقرر شد با توجه به نیاز‌های روبه رشد صنعت حمل و نقل دریایی ایران در دریای خزر، طرف ایرانی، تقاضا‌های سرمایه گذاران بخش خصوصی و دولتی کشورمان را به طرف روس اعلام نماید تا حوزه جدید همکاری دو جانبه بر محور ظرفیت‌های صنعت دریانوردی تعریف شود.

از سوی دیگر طرفین در خصوص تأسیس شرکت مشترک در انزلی و آستراخان در حوزه بازاریابی، طراحی، ساخت و تعمیر و نگهداری کشتی توافق کردند، موضوعی که برای نوسازی کشتی‌های تجاری ایرانی دریای خزر به ویژه حضور بیشتر بخش خصوصی کشورمان در این عرصه بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

آستراخان با وجود ۱۰ مجموعه بزرگ و کوچک کشتی سازی در بخش‌های کشتی‌های مسافربری، حمل بار خشک، نفتکش، حمل کانتینر، یدک کش و کشتی‌های جرثقیل دار با وزن بیش از ۶ هزار تن، یکی از مهمترین نقاط طراحی و ساخت کشتی در کشور روسیه بوده که در نوع خود در دریای خزر بی نظیر است، به حدی که ظرفیت ساخت همزمان ۶ تا ۸ فروند کشتی‌ای که قابلیت تردد در دریای خزر را دارا می‌باشند در این کارخانه‌ها امکان پذیراست و در عین حال توانمندی طراحی و ساخت سکو‌های نفتی در دریای خزر نیز در این مجموعه موجود می‌باشد.