مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان گفت: گسترش فعالیت های قرآنی و ارتقاء فرهنگ و هنر با محوریت قرآن و عترت از مهمترین موضوعات مرتبط با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و در این راستا برپایی نمایشگاه های قرآنی در استان، نسبت به سال ۹۲ چهار برابر شده است.

به گزارش ندای گیلان،مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان گفت: گسترش فعالیت های قرآنی و ارتقاء فرهنگ و هنر با محوریت قرآن و عترت از مهمترین موضوعات مرتبط با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و در این راستا برپایی نمایشگاه های قرآنی در استان، نسبت به سال ۹۲ چهار برابر شده است.

فیروز فاضلی افزود: تعداد ۳۰ نمایشگاه قرآنی در سال ۹۲ برگزار شد که این رقم تا پایان سال گذشته به ۱۲۲ نمایشگاه رسید.
وی اظهار داشت : دفتر قرآن و عترت فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با برنامه ریزی سازماندهی و انجام فعالیت های قرآنی فرهنگی تبلیغی،  ترویجی و پژوهشی به منظور توسعه فرهنگ قرآنی و حمایت و تقویت انجمن ها، کانون ها، موسسات، نویسندگان، هنرمندان و نهادهای غیر دولتی سطح استان در این راستا گام بر می دارد.

وی ادامه داد: تعداد موسسات فرهنگ قرآن و عترت دارای مجوز گیلان از ۴۳ موسسه در سال ۹۲ به ۵۶ موسسه در سال ۹۸ رسید و حدود شش هزار حافظ قرآن کریم تا سال ۹۲ در استان شناسایی شده بود که این تعداد تا پایان سال گذشته به بیش از ۱۱ هزار نفر افزایش یافت.

فاضلی بیان کرد: همچنین تعداد برنامه های آموزشی قرآن از ۲۹ مورد در سال ۹۲ به ۷۰ برنامه در سال ۹۸ رسید؛ ۵۳۵ محفل قرآنی، ۲۳ جشنواره و هفته قرآنی، ۱۳۲ کارگاه آموزشی و ۲۳ نشست هنری در حوزه قرآن و عترت طی سال گذشته در استان گیلان برگزار شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان تصریح کرد: میزان حمایت از فعالیت های قرآنی در گیلان از سال ۹۲ تا پایان سال ۹۸ بیش از هشت هزار و ۴۰۰ میلیون ریال بوده است و برپایی دوره های پانزدهم تا بیستم مراسم ۳۰ روز با قرآن در مجتمع های فرهنگی هنری استان، دوره های  یازدهم تا پانزدهم مراسم معنوی کتابت آیات الهی در شب های قدر با عنوان مشق نور، سه دوره مراسم استانی جشن رمضان در سال های ۹۴ تا ۹۶ نخستین جشنواره ملی فیلمنامه و نمایشنامه نویسی آیات در سال ۹۶، تجلیل از چهره های شاخص و فعال استان به مناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۹۷ از فعالیت های شاخص این اداره کل در حوزه قرآن و عترت بوده است.
فاضلی ادامه داد: همچنین، برگزاری دوره های سیزدهم تا هیجدهم آزمون سراسری قرآن و عترت در سطح استان، جمع آوری اطلاعات قرآن آموزان فعال استان در موسسات قرآنی و ثبت در سایت صدرا تصویب سند چشم انداز فعالیت های قرآنی در شورای فرهنگ عمومی استان، اهدای قرآن و مفاتیح به موسسات و مساجد به ارزش بیش از شش میلیارد ریال و بیمه بیش از ۲۵۰ فعال قرآنی توسط صندوق اعتباری  هنر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از دیگر فعالیت های شاخص این اداره کل در حوزه یاد شده است.

irna