فرمانده سپاه قدس گیلان با اشاره به اجرای طرح ترویج و فرهنگ سازی حفظ قرآن در استان از سال ۹۸، گفت: پیش بینی شده امسال هزار و ۴۰۰ حافظ قرآن در گیلان پرورش داده شوند.

به گزارش ندای گیلان از رشت، سردار محمد عبدالله پور امروز در جمع در جلسه با فعالان قرآنی در سالن اجتماعات سپاه قدس گیلان با بیان اینکه توجه به فرهنگ قرآن یکی از اهداف سپاه پاسداران در کل کشور است، اظهار کرد: توجه به فرهنگ قرآنی باید در بین جوانان گسترش داده شود زیرا در این صورت می‌توان جامعه‌ای سرشار از شادابی و موفقیت داشت.

وی با اشاره برنامه‌های سپاه قدس گیلان در اجرای فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص پرورش ۱۰ میلیون حافظ قرآن در کشور، گفت: در راستای توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری، سپاه پاسداران شیوه‌نامه‌ای را تحت عنوان «ترویج و فرهنگ‌سازی حفظ قرآن» در سال ۹۷ تهیه و تدوین کرده است.

فرمانده سپاه قدس گیلان با تأکید بر اجرای درست شیوه‌نامه «ترویج و فرهنگ‌سازی حفظ قرآن» در سپاه قدس گیلان، بیان کرد: بر همین اساس و در راستای تربیت حافظان قرآن، سپاه قدس گیلان از اواخر سال ۹۸ طرح حافظین قرآن را به صورت جدی در دستور کار خود قرار داده است.

سردار عبدالله‌پور نقش مدرسان و مربیان قرآنی در اجرای شیوه‌نامه ترویج و فرهنگ حفظ قرآن را بسیار مهم و مؤثر دانست و افزود: در سال جدید هشت مدرس آقا و خانم در حوزه حفظ و روخوانی قرآن به مدت یک هفته به استان قم اعزام شدند که هر کدام از آنان موظفند تا در شهرستان و ناحیه خود ۲۰ مربی قرآنی را پرورش دهند.

وی با بیان اینکه بدون توجه به مدرسین و مربیان قرآنی هیچ موفقیتی در حوزه پرورش حافظان قرآن حاصل نمی‌شود، تصریح کرد: از دو سال گذشته و به منظور تربیت مربیان قرآنی یک اقدام زیربنایی توسط سپاه قدس گیلان انجام شد به طوری که در تمامی شهرستان‌های استان یک مدرس آقا و یک مدرس خانم در هر ناحیه انتخاب شدند که وظیفه پرورش و تربیت مربیان را بر عهده دارند.

فرمانده سپاه قدس گیلان ادامه داد هر مدرس خانم و آقا باید در هر حوزه حداقل یک الی پنج نفر را پرورش داده و آنان وظیفه تربیت حافظان قرآن کریم و روخوانی را برعهده دارند.

سردار عبدالله‌پور، تعداد حافظان قرآن پرورش یافته در گیلان توسط سپاه قدس را خوب دانست و گفت: در سال ۹۹ و با تلاش‌های صورت گرفته هزار و ۳۱۳ حافظ، در سال گذشته هزار و ۴۰۰ حافظ قرآن در گیلان پرورش یافته و طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده و در سال جدید هزار و ۴۰۰ حافظ قرآن پرورش داده می‌شوند.

وی با اشاره به اجرای طرح صراط توسط سپاه قدس گیلان بیان کرد: طرح صراط یکی از طرح‌های مهم در سپاه قدس است زیرا در این طرح مباحث روخوانی، روان خوانی مفاهیم قرآن، نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه در تمامی پایگاه‌های بسیج با بیش از ۶۱۶ گروه ۱۰ الی ۲۰ نفره در جریان است.

فرمانده سپاه قدس گیلان با ابراز خرسندی از برنامه‌ریزی صورت گرفته در خصوص پرورش بیش از ۲۰ هزار نفر در مبحث تربیت حافظ و متربی برادر و خواهر بیان کرد: در سال جدید در مجموع ۱۷ هزار و ۸۳۹ نفر در مبحث تربیت حافظ و متربی و ۱۰ هزار نفر در اقشار برنامه‌ریزی شده است.

بنا بر اعلام عبدالله‌پور از امسال واحد قرآنی در گیلان راه‌اندازی خواهد شد که هر واحد باید ۲۰۰ نفر را تحت پوشش قرار داده و در چرخه حفظ و روخوانی قرار دهد.