مدیر کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی گیلان به همراه نماینده دادستان استان گیلان،معاون عمرانی فرمانداری تالش و سایر مسئولان شهرستان از گمانه‌زنی مریان با عنوان بازنگری در تعیین عرصه و حریم محوطه‌های مریان و آق‌اولر بازدید کرد.

به گزارش ندای گیلان از تالش،گمانه‌زنی در محوطه‌های مریان و آق‌اولر تالش به منظور بازنگری در تعیین عرصه و حریم این محوطه‌ها پیرو مجوز دریافتی از پژوهشکده باستان‌شناسی کشور که در حال حاضر متوقف شده است.

شهرود امیر انتخابی در این بازدید گفت: با توجه به حساسیت موضوع و احکام صادرشده تخریب ساخت و سازهای غیر مجاز از سوی دادستانی شهرستان تالش، مقرر شد که در فاز نخست این پژوهش‌ها، گورستان مریان 6 تعیین عرصه و حریم شود؛ این گورستان در روستای مریان و حد فاصل رودخانه وَزَن در شرق و رودخانه شوئرجی و مسیر دسترسی به روستای ناوان در غرب واقع شده است.

شهرود امیرانتخابی گفت: این محوطه ها، پیش از این در سال 1389 و بر اساس شواهد سطحی و به صورت یک مجموعه یکپارچه به وسعت حدود 400 هکتار، تحت عنوان گورستانهای مریان و آق اولر با شماره 2748 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده اما عرصه و حریم گسترده پیشنهادی آن، مشکلاتی را برای اهالی این روستاها ایجاد کرده است.

امیرانتخابی با اشاره به ساخت و سازهای غیرقانونی در عرصه و حریم مجموعه گورستان‌های مریان و لزوم بازنگری در عرصه و حریم پیشنهادی قبلی، افزود: با توجه به احتمال پراکنده بودن گورستان‌ها در عرصه پیشین، در این طرح بازنگری تلاش می‌شود تا عرصه دقیق گورستان‌ها بر اساس گمانه‌زنی‌ باستان‌شناختی شناسایی و ضوابط مربوط به عرصه و حرایم هریک بازتعریف شود.