در حالی که اصولگرایان با چند لیست به استقبال انتخابات رفته اند،کارگزاران هم بیکار ننشسته اند و هرطور شده یک لیست از افراد ناشناس دست و پا کرده اند،اما ظاهرا لیست های دیگری هم در راه است.

به گزارش ندای گیلان، روزنامه ایران نوشت:بالاخره از جزئیات صف‌کشی انتخاباتی اصولگرایان مقابل هم رونمایی شد؛ ابتدا جبهه پایداری فهرست خودش را منتشر کرد و کمتر از ۲۴ ساعت بعد هم شورای ائتلاف اصولگرایان لیست داد.

دو لیست ۳۰ نفره با تنها سه چهره مشترک؛ الیاس نادران، سید محمود نبویان و سید نظام‌الدین موسوی. نشانه‌ای روشن برای آنچه که این روزها در میان اصولگرایان می‌گذرد و می‌‌شود آن را در دو موضوع خلاصه کرد؛ اطمینان آنها از بی رقیب‌ بودن‌شان در میدان انتخابات و بالا گرفتن دوباره اختلافات‌شان به مثابه آنچه که در سال‌های ابتدایی دهه ۹۰ رخ داد. در آن سو اگر چه هنوز لیستی که قرار است با نام احزاب اصلاح‌طلب منتشر شود، رسانه‌ای نشده اما حزب کارگزاران لیست مجزای ۳۰ نفره‌ای منتشر کرده و به نظر می‌رسد این لیست با فهرست احزاب اصلاح‌طلب هم چندان تفاوتی نداشته باشد.

تغییر در لیست تهران؛ باب میل قالیباف

لیستی که روز پنجشنبه با امضای «شورای ائتلاف نیروهای انقلاب» منتشر شد، در طول یک هفته گذشته دومین لیست این مجموعه است. لیست اول را حتی سر لیست این جریان یعنی محمدباقر قالیباف هم پس زد و گفت قبولش ندارد. لیست دوم حالا با شش تغییر منتشر شده، تغییراتی که اصولاً باید انتظارات قالیباف و نزدیکان او را مرتفع کرده باشند که حالا از آن حمایت می‌کنند. در طول این روزها جلیل بشارتی، نیکی ملکی، علی جعفری، امیر ابراهیم رسولی، مجتبی ابراهیمی و سعید کرمی از لیست اولیه کنار گذاشته شدند و اقبال شاکری، مهدی شریفیان، مجتبی توانگر، مصطفی زمانیان، ابوالفضل عمویی و احسان خاندوزی در لیست تازه جا گرفتند. حدادعادل در نامه‌ای که دیروز خطاب به «مردم» برای رأی دادن به این فهرست منتشر کرد، گفته که «برای نخستین بار» در تهیه فهرست یاد شده «علاوه بر صاحبنظران از رأی و نظر مردم ۳۵۲ محله از محلات تهران و مناطق اطراف آن استفاده شده است.»

اما روایت‌های دیگر چیزی متفاوت می‌گویند؛ چیزی که این تغییرات را نه حاصل رأی صاحبنظران و مردم محلات تهران که نتیجه فشار طیف نزدیک به قالیباف می‌داند. حدادعادل در نامه خود برای تشویق مردم جهت رأی دادن به لیست شورای ائتلاف بی آنکه وارد دعواها و اختلافات سیاسی درون جناحی با پایداری‌ها و بین جناحی با اصلاح‌طلبان و طرفداران دولت شود، تنها به توصیف این فهرست پرداخته و ویژگی این فهرست را افرادی «باایمان، بااخلاق، پاکدست و انقلابی برای نمایندگی مجلس» دانسته که البته با توجه به مسأله «جوانگرایی» برگزیده شده‌اند.

اصرار جبهه پایداری بر حمله به شورای ائتلاف

در آن سوی دیگر طیف اصولگرایان اما گاردها متفاوت بوده؛ جبهه پایداری فهرست ۳۰ نفره خود را روز پنجشنبه در قالب بیانیه‌ای منتشر کرد که بنیانش بر نیش و کنایه و حتی حملات آشکار به ضلع دیگر اصولگرایی یعنی شورای ائتلاف بود. از جمله اینکه در این بیانیه آمده است؛ «شورای ائتلاف در تهران برخلاف توصیه‌ها و قواعد عقلی و نقلی متأسفانه با اصرار عجیب بر تباین فهرست‌ها عملاً مانع موفقیت جمعی نیروهای انقلاب در حداکثری کردن اشتراکات دو فهرست شد.» جبهه پایداری همچنان شورای ائتلاف را عامل انشقاق اصولگرایان می‌داند و در این بیانیه تشریح کرده که با هیچ کدام از مدل‌های پیشنهادی برای لیست مشترک با شورای ائتلاف به نتیجه نرسیده و این را به «سهم‌خواهی‌ شورای ائتلاف» نسبت داده است. البته این گله‌گذاری‌ها فقط مربوط به تهران می‌شود. چه اینکه در برخی استان‌ها جبهه پایداری و شورای ائتلاف توانسته‌اند به لیست واحد برسند شهرهایی که نمونه آنها مشهد و اصفهان هستند.

جبهه پایداری در رأس لیست خود نام مرتضی آقاتهرانی را قرار داده. کسی که همین حالا ردای دبیرکلی این تشکل را نیز بر تن دارد. او با همین سرلیستی نه تنها در فهرست‌های اصولگرایان، بلکه مهم تر از آن احتمالاً در رقابت ریاست مجلس هم در صورت رأی آوری رقیب محمدباقر قالیباف خواهد بود. رقابتی که البته به احتمال بسیار زیاد بر اساس برخی اخبار و شنیده‌ها یک سر دیگر هم باز در قم دارد؛ علیرضا زاکانی. نامزدی که هم مورد وثوق شورای ائتلاف است و هم نزدیک به جریان پایداری‌ها. حالا با این ترتیب به جز انتخابات دوم اسفند، رقابت ریاست مجلس بعدی هم زیر سایه این شکاف‌های درونی اصولگرایان دیدنی خواهد بود.

نگرانی‌ها و ناراحتی‌های اصولگرایان از لیست‌های دوگانه

البته در جریان اصولگرایی این تنها جبهه پایداری نیست که خود را نقطه مقابل لیستی که از زیر دست حدادعادل بیرون آمده، می‌داند. حتی غلامرضا مصباحی مقدم عضو و سخنگوی جامعه روحانیت مبارز نیز در گفت‌وگویی با «ایلنا» با اعلام اینکه خروجی فهرست شورای ائتلاف مورد تأیید جامعه روحانیت نیست و ما از لیست‌ها حمایت نخواهیم کرد، گفته است: «من به نفع لیست کناره‌گیری نخواهم کرد، در انتخابات مجلس شورای اسلامی کاندیدا خواهم ماند و می‌دانم که بخش مهمی از مردم تهران مرا به عنوان خدمتگزار خود می‌شناسند.» چهره‌های دیگری خارج مانده از این دو فهرست اصلی مانند سید محمد حسینی، وزیر اسبق ارشاد هم مانند مصباحی مقدم بر ماندن در میدان انتخابات تأکید کرده‌اند. چنین وضعیتی برای بخشی از اصولگرایان به مثابه زنگ خطری است تا تلاش کنند حتی در همین شرایط به وحدت برسند. تلاشی که سید مصطفی میرسلیم، نفر دوم لیست شورای ائتلاف به «ایلنا» گفته ادامه دارد و مهرداد بذرپاش را هم بر آن داشته تا در نامه‌ای سرگشاده حدادعادل و آقاتهرانی را خطاب قرار داده تا در فرصت پیش رو دست از اختلاف بر دارند و «به راه‌های وحدت حداکثری بیندیشید.» توصیه‌ای مانند همه توصیه‌های قبلی چهره‌های اصولگرا که تا اینجا نادیده گرفته شده است.

لیست‌های فرعی اصولگرایان

اصولگرایان به جز لیست‌های دوگانه اصلی، فهرست‌های دیگری هم در گوشه و کنار برای رأی دادن دارند. روز پنجشنبه جبهه جهادگران ایران اسلامی هم لیست انتخاباتی ۳۰ نفره خود را برای تهران منتشر کرد؛ فهرستی متمایل به چهره‌های نزدیک به احمدی‌نژاد و با سرلیستی سید محمد حسینی، وزیر ارشاد دولت دهم. کسی که نه در فهرست جبهه پایداری جایی برای خود پیدا کرد و نه در میان لیست شورای ائتلاف اصولگرایان. رضا تقی‌پور وزیر ارتباطات دولت دهم، لاله افتخاری نماینده سابق مجلس، الهه راستگو، عضو سابق شورای شهر تهران و الهام امین‌زاده معاون سابق حقوقی حسن روحانی هم از دیگر نام‌های مطرح این فهرست هستند. پیشتر «جبهه پیشرفت و عدالت» با محوریت شهاب‌الدین صدر هم اعلام کرده بود که برای انتخابات دوم اسفند فهرست جداگانه می‌دهد، فهرستی که البته هنوز منتشر نشده است. اما در میان فهرست‌های فرعی اصولگرایان آنچه بیشتر توجهات را به خود جلب کرد فهرست انتخاباتی حاج منصور ارضی، مداح معروف بود. فهرستی که نام سید محمود نبویان را در صدر آن نشانده و از ۳۰ نفر آن ۱۱ نفر با لیست جبهه پایداری و متعاقباً ۱۱ نفر هم با لیست شورای ائتلاف نام مشترک به چشم می‌خورد. اما مهم‌تر از محتوای این لیست، مسأله انتشار آن است.

اتفاقی که تا حالا در انتخابات کمتر رخ داده که یک نفر این گونه فارغ از جریان سیاسی که به آن تعلق دارد اقدام به معرفی لیست انتخاباتی بکند. موضوع این است که آیا بعد از منصور ارضی، دیگر چهره‌های معترض به مناسبات فعلی دو قطب اصولگرایی هم برای نواختن ساز خودشان، جدای از دیگران لیستی آماده خواهند کرد یا خیر؟ کما اینکه بعد ازظهر دیروز یک چهره دیگر اصولگرا هم اعلام کرد که در پی تهیه لیستی مستقل است. جلیل محبی، از روحانیون نزدیک به قالیباف و دبیر ستاد هماهنگی امر به معروف در توئیتر خود نوشت: «با مشورت‌هایی که با کارشناسان مرکز پژوهش‌ها و متخصصینی از بیرون مرکز انجام دادیم، لیستی۲۶ نفره بدون سرلیست تهیه کردیم که سوگیری سیاسی ندارد و هر کارشناسی از طیف جریان انقلاب را دربر می‌گیرد. جای سرلیست‌ها هم خالی است. فایده این لیست برای کسانی است که درحوزه انتخاب کاندیدای کارشناس مشورت می‌خواهند.»

رونمایی از یکی از ۳ لیست اصلاح‌طلبان

در آن سوی میدان وقتی سراغ اردوگاه اصلاحات برویم باز هم حرف از سه لیست در میان است، با همه کاستی‌ها و کمبودهایی که این جریان در انتخاب نامزدهایش دارد. حزب کارگزاران سازندگی زیر بار همکاری با احزاب کوچک‌تری که دنبال ائتلاف انتخاباتی برای تهران هستند نرفته و دیروز فهرست مستقل خود را منتشر کرد. فهرستی که در صدر آن نام مجید انصاری به چشم می‌خورد. کسی که به احتمال قریب به یقین سرلیست فهرست دیگر اصلاح‌طلبان هم خواهد بود. کارگزاران سازندگی بر خلاف خیلی از پیش‌بینی‌ها حتی لیستی کامل و ۳۰ نفره را برای تهران معرفی کرده. کارگزاران سازندگی شامگاه چهارشنبه هم در بیانیه اعلام کرده بود که «علی رغم انتقاد از وضعیت موجود» به خاطر ایران، «اصلاحات» و «دموکراسی» در انتخابات حاضر خواهد شد. این حزب اصلاح‌طلب همچنین وعده داده که «بزودی طرح‏‌های کارشناسی و قانونی خود برای پیگیری این «اهداف میان‏ مدت» و «برنامه‌‏ ۱۰ ماده‌‏ای» را اعلام می‌کند.

در بیانیه کارگزاران سازندگی تأکید شده است: «راه عبور از «ناامیدی» در جامعه، اعتراض به «انحصار‏طلبی» در سیاست و احیای «کارآمدی» در اقتصاد و همه‏ حکومت بخصوص مجلس است… نه با «انفعال»، که با «مشارکت» و «رقابت» و «مسئولیت‌‏پذیری» در هر سطحی که حاکمیت مجال دهد و ملت رأی دهد. اما ما هرگز جا نمی‌‏زنیم. ما اصلاح‏‌طلبیم و اصلاح‌‏طلب می‌‏مانیم.» از تحولات ائتلاف ۱۲ تشکل و حزب اصلاح‌طلب برای لیست مشترک تهران اما این روزها کمتر خبری به گوش ‌می‌رسد.

حزب کارگزاران سازندگی به سرلیستی مجید انصاری

مجید انصاری، پروانه مافی، محمدحسین مقیمی، افشین علا، محمدرضا نجفی، داوود محمدی، علیرضا محجوب، سید فرید موسوی، سهیلا جلودارزاده، اعظم صمصامی، لیلا کمانی، زهرا ساعی، محمدرضا بادامچی، خسرو سبحانی، حسن قجاوند، سعید باقری، سید امیر عسکری، محمدهادی انتشاری، مهندس افشین خلیلی، ابوالفضل رباطی، محمداحسان متقی، عیسی انصاری فر، هادی احمدی، محمدحسین شیخ محمدی، مهدی آدابی، محمد نبی ابراهیمی، محمدرضا شریفی، سید احمد حسینی، مراد دهداری، وحید توتونچی.

جبهه پایداری به سرلیستی آقاتهرانی

مرتضی آقاتهرانی، سیدمحمود نبویان، محمد سلیمانی، وحید یامین‌پور، رضا تقی‌پور انوری، غلامحسین رضوانی، الیاس نادران، سید نظام‌الدین موسوی، سید محمدجواد ابطحی، رسول جلیلی، علی خضریان، سید مهدی زری‌باف، روح‌الله ایزدخواه، بیژن نوباوه ‌وطن، علی جعفری، فاطمه آلیا، زهره سادات لاجوردی، آسیه کلاته، بتول نامجو، زهرا ابوالحسنی، محمدصادق شهبازی‌راد، ابوالفضل عفت‌نژاد، مهدی صرامی، محمدحسین طاهری آکردی، محمدرضا باقرزاده، فیروز اصلانی، سعید کرمی، احمد سلطانی شیخ علائی، مجتبی ابراهیمی و محمد حسن حسین زاده.

شورای ائتلاف اصولگرایان به سرلیستی قالیباف

محمدباقر قالیباف، عبدالحسین روح الامینی نجف‌آبادی، مصطفی میرسلیم، سید رضا تقوی، سید محسن دهنوی، سید محمود نبویان، سید محمد آقامیری، زهره الهیان، فاطمه رهبر، سوده نجفی، عاطفه خادمی، فاطمه قاسم پور، سمیه رفیعی، مجتبی ثابتی، سید نظام‌الدین موسوی، احمد نادری، احسان خاندوزی، الیاس نادران، مالک شریعتی، مجتبی رضاخواه، محسن پیرهادی، علی شمسی‌پور، سعید کرمی، رضا تقی‌پور، سید علی یزدی خواه، کیومرث هاشمی، اقبال شاکری، مصطفی زمانیان، ابوالفضل عمویی، مجتبی توانگر.