مدیرکل کمیته امداد گیلان از اهدای بیش از ۸۲ میلیارد ریال کمک هزینه ازدواج در ۴ ماهه نخست امسال خبر داد.

به گزارش ندای گیلان از رشت، عباس اهرابی با اشاره به اینکه کمک به امر ازدواج جوانان تحت حمایت یکی از رسالت‌های کمیته امداد است، گفت: در همین راستا ستاد طرح کوثر در سطح استان و شهرستان‌ها تشکیل شده است.

وی، با اشاره به برخی از برنامه‌های این نهاد همزمان با روز ملی ازدواج، عنوان کرد: اهدا بسته‌های جهیزیه و کمک هزینه ازدواج، انجام مشاوره‌های فردی ازدواج به صورت تلفنی و حضوری، برگزاری مسابقات فرهنگی و اعطا هدایای فرهنگی به زوجین تحت حمایت و تقدیر از خیرین فعال در حوزه ازدواج از برنامه‌های این نهاد به مناسبت این ایام بود.

مدیرکل کمیته امداد گیلان، ادامه داد: تجلیل از زوج‌های جوان دارای مهریه پایین و ارزش گذاری بر این امر پسندیده، دیدار و تجلیل از زوجین جوان موفق و نخبه در حوزه‌های مختلف علوم دینی و قرآنی، علمی و پژوهشی، فرهنگی و هنری، ورزشی و…، پرداخت تسهیلات به زوجین جوان متقاضی دریافت وام قرض الحسنه ازدواج از دیگر خدمات این نهاد به مناسبت این ایام بود.

اهرابی تأکید کرد: تعامل مؤثر و بهره مندی از ظرفیت‌های فکری و امکانات مادی و معنوی سایر نهادهای اجتماعی جهت شناسایی راهکارهای ترویج ازدواج‌های آسان، آگاهانه و پایدار و همچنین ارتقا سطح کیفی و اصلاح سبک زندگی زوجین بر اساس آموزه‌های دینی، ارائه خدمات فرهنگی و آموزشی در خصوص کسب مهارت‌های زندگی و همسر داری بر پایه سبک زندگی اسلامی و نیز تشویق و ترغیب زوج‌های جوان به فرزندآوری از دیگر فعالیت‌های این نهاد در حوزه گسترش سنت حسنه ازدواج است.

وی، با اشاره به ارائه خدمات اشتغال به زوجین جوان مستعد طرح‌های اشتغال، اضافه کرد: ارائه مشاوره شغلی، استعداد سنجی، حرفه آموزی، کاریابی و پرداخت تسهیلات قرض الحسنه اشتغال از جمله این خدمات است.

مدیرکل کمیته امداد گیلان، با اشاره به نقش مهم حامیان، خیران و دستگاه‌های اجرایی در توانمندسازی خانواده‌های نیازمند، اظهار کرد: کمک به تأمین جهیزیه دختران تحت پوشش و پرداخت کمک هزینه ازدواج فرزندان پسر از جمله حمایت‌های کمیته امداد در راستای ترویج فرهنگ حسنه ازدواج است تا در سایه این امر مهم، زمینه‌های لازم برای ازدواج موفق و پایدار برای خانواده‌های تحت حمایت فراهم آید و از بروز آسیب‌های اجتماعی در جامعه پیشگیری شود.

اهرابی، با بیان اینکه به مناسبت روز ملی ازدواج، تعداد ۱۳۵ فقره هدیه ازدواج به صورت کالا به افراد تحت پوشش کمیته امداد استان گیلان اعطا شد، اضافه کرد: در ۴ ماهه نخست امسال ۴۷۵ فقره هدیه ازدواج به زوجین جوان خانواده‌های عزتمند کمیته امداد امام استان گیلان به مبلغ بیش از ۸۲ میلیارد ریال اهدا شده است.

وی، با بیان اینکه این کالاهای غیرنقدی شامل یخچال، تلویزیون، ماشین لباسشویی، جاروبرقی، اجاق گاز و برخی از لوازم ضروری منزل بوده است، گفت: این لوازم از محل منابع کمیته امداد و مشارکت نیکوکاران تهیه شده است.

اهرابی، با بیان اینکه کمیته امداد علاوه بر پرداخت کمک هزینه ازدواج به دختران و پسران خانواده‌های تحت حمایت این نهاد، تا سقف ۱۵ میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه بدون بهره در قالب وام کارگشایی به این افراد پرداخت می‌کند، اضافه کرد: در سال گذشته بیش از ۱۸ میلیارد ریال و امسال نیز بیش از ۳ میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده است.

وی همچنین با تقدیر از خیران، گفت: بیش از ۵۰۰ زوج تحت حمایت در انتظار دریافت خدمت جهت شروع یک زندگی آبرومندانه و شرافتمندانه می‌باشند که امید است با دستان مهربان و گشایشگر عزیزان نیکوکار، هر چه زودتر این امکان میّسر شود.

گفتنی است؛ طی سال گذشته ۲۱۸۶ فقره هدیه ازدواج به افراد تحت پوشش کمیته امداد استان گیلان به مبلغ بیش از ۱۱ میلیارد تومان اهدا شد که ارزش هر فقره بین ۵ تا ۳۰ میلیون تومان بوده است.