نماینده عالی دولت در گیلان با تأکید بر اینکه مسئولان باید اقدامات انجام شده برای ساماندهی معضل پسماند استان را به اطلاع مردم شریف برسانند، گفت: گیلان در معرض تهدیدات طبیعی مختلفی از جمله برف، سیل، آتش‌سوزی و زلزله قرار دارد و با توجه به برنامه‌های تدوین شده، اولویت توزیع اعتبارات مربوط به مناطق مواجهه با تهدیدات است.

به گزارش ندای گیلان از رشت، اسدالله عباسی در جلسه مشترک شورای پدافند غیرعامل و قرارگاه سایبری استان با تأکید بر لزوم پرداختن رسانه‌ها به موضوع پدافند غیرعامل به طور فراگیر اظهار داشت: صدا و سیما در خصوص پدافند غیرعامل فقط به بخش خبر بسنده نکند بلکه برای اطلاع‌رسانی صحیح به مردم و فرهنگ‌سازی، از ظرفیت سایر بخش‌ها و تولید محتواها بهره گیرد.

وی با اشاره به اینکه وضعیت کرونا طی زمان حاضر در شرایط مطلوبی قرار دارد اما نیازمند تقویت ایمنی و کاهش آسیب مردم هستیم، گفت: باتوجه به تزریق واکسن دُز سوم توسط رهبر معظم انقلاب، رئیس‌جمهوری و مسئولان، مجدداً از مردم می‌خواهم که ضمن استمرار رعایت پروتکل‌های بهداشتی، نسبت به تزریق واکسن اقدام کنند.

استاندار گیلان با بیان اینکه متولیان امر واکسیناسیون مکلف به دقت نظر و جدیت در تزریق واکسن کارکنان دستگاه‌های اداری دولتی و غیردولتی به صورت اقناعی هستند، ادامه داد: سلامت مردم موضوعی مهم است که باید مشارکت آنان در تحقق این امر، برای افراد جامعه به خوبی تبیین شود.

نماینده عالی دولت در گیلان بر لزوم برگزاری حضوری امتحانات در مدارس و دانشگاه‌ها با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و برنامه‌ریزی برای ارائه واحدهای درسی در ایام تابستان و دفاع از پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها نیز تأکید کرد.

وی به روز اهدای عضو، اهدای زندگی هم اشاره و خاطرنشان کرد: هر دقیقه یک نفر به لیست بیماران نیازمند دریافت عضو افزوده می‌شود؛ هر دو ساعت یک بیمار نیازمند، جانش را از دست می‌دهد و هر ۱۲ ساع، یک بیمار، موفق به دریافت عضو می‌شود.

استاندار گیلان با بیان اینکه حیات انسان‌ها به یکدیگر گره خورده، گفت: فعالان امور خیر و بخش های فرهنگی، باید برای ترویج فرهنگ اهدای عضو گام‌های مؤثر بردارند.

وی به موضوع مهم پسماند سراوان نیز پرداخت و با قدردانی مجدد از سعه‌صدر ۳۸ ساله مردم این منطقه و صبوری در مقابل اشتباهات گذشته مسئولان، گفت: از روز نخست معارفه به عنوان استاندار گیلان با برجسته‌ سازی موضوع پسماند به ویژه در سراوان، تلاش کردم تا کانون توجهات برای رفع مشکلات سالیان متمادی این حوزه قرار گیرد.

دکتر عباسی با بیان اینکه در این مسیر برخی نامهربانی‌ها و اظهارنظرهای غیرکارشناسی و غیرمسئولانه به گوش می‌رسد و برخی دستگاه‌های متولی نیز با عدم ارائه گزارش و پاسخگویی، کم‌کاری می‌کنند، افزود: در جهت جلوگیری از مرور زمان به صورت عملیاتی شخصاً وارد میدان شدم و همه مشکلات را به جان خریدم.

وی با تأکید بر اینکه مدیران نسبت به وظایف خود در قبال مردم متعهد هستند، گفت: افراد غیرمسئول با تحریک احساسات مردم نباید القاء کنند که کوتاهی‌های پسماند سراوان در دولت فعلی صورت گرفته در حالی‌که از ۶۰۰ میلیارد تومان مصوب تاکنون یکصد میلیارد تومان واریز شده است.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اقدامات شکل‌گرفته و در حال اجرا برای ساماندهی معضل پسماند سراوان گفت: اگرچه اقداماتی در گذشته صورت گرفته و نباید سیاه‌نمایی شود ، اما نارسایی‌های موجود در بخش سلامت، آبرسانی و دیگر خدمات مورد نیاز باید به صورت عاجل رفع گردد.

وی با تأکید بر اینکه کمیته‌های مختلف کارگروه مدیریت پسماند درخصوص سراوان علاوه بر اجرای وظایف، مکلف به ارائه گزارش و پاسخگویی به مردم هستند، خاطرنشان ساخت: دولت سیزدهم نوکری مردم را برای خود افتخار می‌داند و با تمام وجود پایکار است.

استاندار گیلان بر لزوم مراقبت جدی بخش کشاورزی در حوزه‌های سلامت زیستی، میکروبی و ویروسی نیز تأکید و تصریح کرد: بر میزان استفاده از سموم و کودهای شیمیایی باید نظارت جدی شود و مسئولان نسبت به هرگونه آلودگی و تهدیدات ، اقدامات پیشگیرانه انجام دهند و درخصوص مشکلات پاسخگو باشند.

وی به تلاش‌های صورت گرفته و اقدامات در حال انجام برای جلوگیری از منشأ آلودگی رودخانه‌های زرجوب و گوهررود اشاره و اضافه کرد: در خصوص موضوع سنبل آبی نیز متولیان نباید بی‌تفاوت باشند.

دکتر عباسی با بیان اینکه گیلان در معرض تهدیدات مختلفی از جمله برف، سیل، آتش‌سوزی و زلزله قرار دارد، اظهار داشت: در برف سال ۱۳۹۸ ، نواقص زیرساختی برق مشکلات بسیاری برای مردم ایجاد کرد که توجه به بسترهای جایگزین و پیش‌بینی لحظات سخت قبل از وقوع حادثه از مصادیق بارز پدافند غیرعامل است.

وی اولویت توزیع اعتبارات را مربوط به مناطق مواجهه با تهدیدات و براساس برنامه‌های عملیاتی دانست و گفت: باید با مدیریت انقلابی و جهادی مردم احساس کنند که مدیران امروز با مدیران دیروز ، متفاوت هستند و تهدیدها را به فرصت تبدیل می‌کنند.

وی به قرارداشتن در آستانه روز بهره‌وری و بهینه‌سازی مصرف اشاره و آن را بسیار مهم ارزیابی کرد و افزود: باتوجه به فرارسیدن فصل گرما باید با جایگزینی و به‌روزرسانی وسایل سرمایشی با وسایلی که مصرف برق بالایی دارند به ویژه در ادارات، نسبت به کاهش مصرف اقدام کرد.

دکتر عباسی میزان بالای خاموشی‌ها در سال گذشته را یادآور شد و با بیان اینکه قطع برق مشکلات بسیاری برای مردم ایجاد می‌کند، اظهار داشت: با مصرف درست و رعایت الگوی مصرف نیاز جامعه در بخش‌های مختلف تأمین می‌شود.

وی دانش‌آموزان را سفیران رعایت الگوی مصرف در خانواده‌ها دانست و گفت: روابط‌عمومی دستگاه‌های مختلف نسبت به تولید محتواهای مرتبط با الگوی مصرف و امور فرهنگی در این خصوص اقدام کنند.

نماینده عالی دولت در گیلان همچنین با یادآوری مجاهدت‌های رزمندگان در عملیات بیت‌المقدس و آزادسازی خرمشهر، یاد و خاطره شهدای گرانقدر را گرامی‌داشت.