مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان گفت: از ابتدای امسال تاکنون، 116 فقره حریق به مساحت 197 هکتار در جنگل ها و مراتع استان اتفاق افتاد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ، 78 درصد بیشتر است. 

به گزارش ندای گیلان،میرحامد اختری با اشاره به وزش باد گرم در روزهای اخیر و افزایش دما ، افزود:وزش باد گرم موجب کاهش شدید رطوبت نسبی محیط و خشک شدن خاک برگ های کف جنگل شده که این امر، خطر بروز حریق در مناطق جنگلی را تشدید می کند.
وی با بیان اینکه یکی از مهمترین عوامل تخریب منابع طبیعی و جنگل ها ، وقوع آتش سوزیست ، اضافه کرد : آتش سوزی جنگل ها و مراتع موجب آسیب های بسیاری از جمله از بین رفتن درختان ، مراتع ، نهال ها و بذرهای جنگلی و مرتعی ، آسیب به خاک ، خسارت به گردشگاه های جنگلی ، گسترش آفات و امراض گیاهی در مناطق سوخته شده و از بین رفتن خانه ها و دام های روستاییان حاشیه جنگل می شود.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان از ساکنان حاشیه جنگل ها ، گردشگران و کوهنوردانی که جنگل ها و مراتع استان را برای تفرج انتخاب می کنند خواست با رعایت اصول ایمنی روشن کردن آتش در جنگل ، از آسیب رسیدن به این طبیعت بکر و چشم نواز جلوگیری کنند.
در ۹ ماهه پارسال ، ۶۵ فقره حریق در۶۲ هکتار از جنگل ها و مراتع گیلان اتفاق افتاد.