فرماندار رشت با اشاره به بستری بودن ۱۳۴ بیمار کرونایی و افزایش 26.4 درصدی نسبت به هفته قبل، اظهار داشت: هرگونه کم کاری در تکمیل واکسیناسیون، عدم رعایت نکات توصیه شده بهداشتی و عادی انگاری، خطر افزایش تعداد بستری ها و مواجهه با پیک بعدی را در پی خواهد داشت.

به گزارش ندای گیلان از رشت، حمیدرضا امام پناهی در جلسه ستاد کرونای  شهرستان، با اشاره به اهمیت نظارت بر رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در مدارس، اظهار داشت: رعایت فاصله گذاری، تهویه مناسب، استفاده از ماسک و تکمیل مراحل واکسیناسیون دانش آموزان و کادر آموزشی مهمترین مولفه های مورد نظر در بازرسی ها می باشند.

 وی افزود: در راستای اطمینان از حفظ سلامت دانش آموزان و آماده سازی محیطی ایمن جهت ادامه آموزش حضوری در مدت باقیمانده از سال تحصیلی، در هفته گذشته از ۱۷۶ مدرسه مقطع ابتدایی بازدید به عمل آمده و میزان رعایت موارد توصیه شده مورد ارزیابی قرار گرفت.

امام پناهی با عنوان این مطلب که تکمیل واکسیناسیون کارکنان دولت به عنوان بخش پاسخگوی مردم در ادارات و دستگاه ها از اهمیت بالایی در زمینه مقابله موفق با همه گیری ویروس کرونا برخوردار بوده و در واقع احترام به حقوق شهروندی است، گفت: تمامی کارکنان دستگاه‌های اجرایی موظف به تکمیل مراحل واکسیناسیون خود بوده و در صورت خودداری از تزریق واکسن، ملزم به رعایت نص صریح قانون مبنی بر ارائه گواهی آزمایش pcr در هر ۱۵ روز و یا استفاده از مرخصی اجباری بدون حقوق تا برطرف شدن خطر همه گیری می‌باشند.

 رئیس ستاد کرونای شهرستان با تاکید بر اهمیت رعایت موارد توصیه شده بهداشتی از طرف صنوف به خصوص در ایام ماه مبارک رمضان، اظهار داشت: طی هفته گذشته ۳۷۶۴ مورد بازرسی از صنوف مختلف صورت پذیرفته که منجر به صدور ۱۳۸ مورد اخطار برای واحدهای متخلف و پلمپ ۶ واحد صنفی شده است.

 وی با اشاره به پوشش ۷۲٫۱ درصدی واکسیناسیون صاحبان صنوف، خاطرنشان کرد: کارت واکسیناسیون صاحبان و کارکنان واحدهای صنفی در بازرسی مورد بررسی دقیق قرار گرفته و لازم است تا این دسته از شهروندان هرچه سریعتر نسبت به تکمیل مراحل دریافت واکسن خود اقدام کنند.

وی تعداد مبتلایان روزانه را با افزایش ۱۶.۱۲ درصدی نسبت به هفته گذشته ۳۶ نفر و تعداد فوت شدگان در سطح شهرستان را نیز ۱۲ نفر اعلام کرد.

 امام پناهی با بیان این مطلب که پوشش واکسیناسیون در جمعیت بالای ۱۲ سال در دز اول ۱۰۴ درصد و در دز دوم ۹۰ درصد می باشدکه بخشی از افزایش ۱۴ درصدی در تزریق دز اول به نسبت هفته قبل متوجه افزایش واکسیناسیون گردشگران و ساکنین شهرستان‌های همجوار در پایگاه های واکسیناسیون مستقر در سطح شهرستان رشت است.

 رئیس ستاد کرونای شهرستان رشت با ناکافی دانستن پوشش دز سوم (۴۵٫۳ درصد) برای اطمینان از ایمنی در برابر سرایت ویروس کرونا، اظهار داشت: در زمینه تزریق دز سوم ضمن عقب بودن نسبت به میانگین کشوری، متاسفانه شاهد عادی انگاری در سطح عمومی جامعه بوده و استقبال همشهریان در مورد دز های اول و دوم را در استقبال از دریافت دز سوم شاهد نیستیم، که این امر خطر شیوع دوباره همه گیری را به دنبال خواهد داشت.