مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای گیلان گفت:مرکزی را در سقالکسار افتتاح می کنیم که برای توانمندی بانوان خواهد بود و در کنار آن مهارت آموزی منجر به اشتغال خواهیم داشت.

به گزارش خبرنگار ندای گیلان از رشت،محمد حسینی مدیرکل آموزش فنی حرفه ای گیلان صبح امروز در اولین جلسه شورای مهارت آموزی شهرستان اظهار داشت:برای اینکه بتوانیم در روستاها آن‌ چیزی که می‌شود از آن تحت عنوان درآمد های دارای ارزش افزوده نام برد،اهالی روستا را به آن سمت سوق دهیم.همان دغدغه ای که سالها مطرح شده است که اگر روستاییان ما درآمد لازم را داشته باشند در روستاها باقی خواهند ماند.

وی  با بیان اینکه در این طرح مسئله ای که حائز اهمیت است این است که ما ظرفیت های یک روستا را بشناسیم گفت:تک تک روستاهای ما آنچنان ظرفیتی رادارند که قاعدتا اهالی روستا می‌توانند روی آن ها تمرکز کنند.در اینجا نقش بخشداران و دهیاران
و در صدر آنها فرمانداران بسیار پررنگ است که این رشته های دارای ارزش افزوده را با همکاری دستگاه های اجرایی  هدایت کنند تا دغدغه فروش برای بحث بعد از تولید باقی نماند.

*افتتاح مرکز مهارت آموزی بانوان در سقالکسار

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای گیلان با تاکید بر اینکه در حوزه کشاورزی ،صنایع دستی می‌تواند این اهداف اجرایی شود افزود:مرکزی را در سقالکسار افتتاح می کنیم که برای توانمندی بانوان خواهد بود و در کنار آن مهارت آموزی منجر به اشتغال خواهیم داشت.

*هدف ما مهارت آموزی است نه صرفاً ارائه مدرک

وی با بیان اینکه از حمایت های فرماندار در این موضوع بسیار متشکرم خاطرنشان کرد:فنی و حرفه ای  دستگاهی است که هدفش را این قرار داده است که بتواند آموزش‌هایش هدف مند باشد.در حقیقت این هدفمندی به ما کمک می کند که بودجه دولتی را هدر ندهیم و صرفا مانند مراکز آموزشی دیگر هدف فقط آموزش و ارائه مدرک نباشد .

حسنی با بیان این که آنچه که ما می‌خواهیم اینست زمینه های اشتغال فراهم شود گفت:  این حمایت وبستر سازی نه فقط در بحث تسهیلات بلکه در مسیر حمایت هایی که بتواند مسیر را ختم به تولید و نهایتا به فروش برساند ،کنار عزیزان باشیم و بتوانیم منابع انسانی را در حوزه ها توسع دهیم.

وی گفت :مستحضرید ما دهم اردیبهشت امسال در رشت با همکاری شهرداری رشت در حوزه صنایع دستی در ۱۲ رشته مختلف این‌ طرح را اجرا کردیم  و در حال حاضر در شهرستان‌های مختلف کارهای متعددی انجام دادیم برای مثال در املش بحث گیاهان دارویی در تالش حوزه زنبور عسل را پیگیری می‌کنیم.

*بخش خصوصی برای آموزش نیروی انسانی مورد نیاز خود پیش قدم شود

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای گیلان با بیان اینکه نکته دیگر اینست که این مقوله حتما نباید به سمت نگاه دولتی برود یعنی مادر همه‌  این موارد انتظار داریم که فعالان اقتصادی پیش قدم شوند و ما بعنوان پشتیبان و حمایت کننده کار را ادامه دهیم گفت:
در مورد گیاهان دارویی، در ماه گذشته در مرکز کشاورزی با حضور فرماندار مزرعه الگویی استریا را افتتاح کردیم.صفر تا صد این پروژه را بخش خصوصی انجام داد .

وی در پایان اظهار داشت:قاعدتا اگر فعالان اقتصادی که تمایل دارند کسب و کار خودشان را توسعه دهند و دغدغه نیروی کار دارند به فرمانداری وقتی حرفه ای مراجعه کنند ما خدمات لازم را انجام خواهیم داد.