مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان در مراسم افتتاح بزرگترین سردهنه بتنی مسلح در اراضی سنتی آبخور استان گیلان ، گفت: با احداث این سردهنه بزرگ بر روی رودخانه شفارود ، ۳ هزار و ۹۰۰ هکتار از اراضی شالیزارهای منطقه از آب پایدار کشاورزی برخوردار شد.

به گزارش ندای گیلان از رشت،وحید خرّمی در مراسم افتتاح سردهنه های شهرستان رضوانشهر که با حضور حسن محمد یاری نماینده مردم شهرستان های تالش، رضوانشهر و ماسال و نادر صفوی فرماندار رضوانشهر و جمعی از مسؤلین شهرستان برگزار شد ،ضمن تشکر و قدردانی از حمایت های استاندار گیلان و پیگیری های فرماندار رضوانشهر در به سرانجام رساندن این پروژه گفت : هر ساله با توجه به سیلابی بودن رودخانه شفارود، سردهنه های اصلی منشعب از این رودخانه دچار تخریب می شده و مشکلاتی را برای تأمین آب کشاورزی این منطقه بوجود می آورد.

 وی ادامه داد : با برنامه‌ریزی های صورت گرفته ، تصمیم بر آن شد تا ۴ سردهنه امیر بند، روشن دغن، سیدسرا و اردجان بصورت بتنی مسلح بر روی رودخانه شفارود طراحی و اجرا شود .

خرّمی با اشاره به تثبیت این سردهنه ها در مقابله با سیلاب‌های فصلی اظهار داشت : تمامی سردهنه ها با دریچه های کشویی مجهز به سیستم بالابر از جنس گیربکس هستند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان در خصوص عمده عملیات این پروژه افزود : احداث بند های انحرافی بتن مسلح 4 سردهنه امیر بند، روشن دغن، سیدسرا و اردجان ، ساخت 9 دستگاه دریچه کشویی مجهز به سیستم بالابر از جنس گیربکس بر روی این سردهنه ها ، احداث دیواره های بتنی ، احداث کفبند گابیونی از جنس سنگ لاشه ، احداث دیوار گابیونی و پوشش سنگچین از جنس سنگ لاشه در سواحل رودخانه و لایروبی انهار بند های انحرافی از عمده عملیات این پروژه محسوب می شوند .