وزیر بهداشت و درمان با بیان اینکه ویروس کرونای انگلیسی و جهش‌یافته قدرتمندترین نظام‌های بهداشتی و درمانی اروپا مانند آلمان و انگلیس را به زانو درآورده و ساده‌انگاری و توهم است اگر فکر کنیم که این کشورها نظام سلامت ضعیفی دارند. چرا که آهنگ شیوع این ویروس به مراتب تندتر از گام‌هایی است که در شبکه بهداشت می‌توان برداشت.

به گزارش ندای گیلان به نقل از تسنیم،سعید نمکی ظهر امروز در شصت‌وچهارمین جلسه ستاد استانی مقابله با کرونای قزوین که در سالن اجتماعات شهید استانداری برگزار شد، اظهار داشت: برای مبارزه با کرونای چموش و سرکش انگلیسی فقط ۷۲ ساعت وقت داریم و راهی که پیشتر ۲ هفته برای کنترل این ویروس می‌رفتیم، با این ویروس ۷۲ ساعته خواهیم رفت.

وی اضافه کرد: دو روز پیش نخستین هواپیما را از انگلیس پذیرفتیم و در  حال قرنطینه آنها هستیم و ۲۰ تا ۳۰ هواپیمای وارد شده از اروپا را در نوبت قرنطینه داریم. با این حال کسی که غیرقانونی طول کشور را طی می‌کند، خیلی اشرافی و نظارتی روی آن نداریم و انجام این کار هم در حیطه مسئولیت‌های ما نیست.

نمکی ادامه داد: ویروس کرونای انگلیسی و جهش‌یافته قدرتمندترین نظام‌های بهداشتی و درمانی اروپا مانند آلمان و انگلیس را به زانو درآورده و ساده‌انگاری و توهم است اگر فکر کنیم که این کشورها نظام سلامت ضعیفی دارند. چرا که آهنگ شیوع این ویروس به مراتب تندتر از گام‌هایی است که در شبکه بهداشت می‌توان برداشت.

وی یادآور شد: از امروز باید همه افراد مبتلا به ویروس کرونا در کشور افراد مبتلا به کرونای انگلیسی و جهش‌یافته تلقی شوند و آتش پیک کرونا از هر جایی بلند شد، باید بلافاصله این آتش را خاموش کنیم. همان‌طور هم که در نامه ۱۰ دی‌ماه امسال به رؤسای دانشگاه علوم پزشکی نوشتم، باید کانون‌های ابتلا را هرچه زودتر شناسایی کنید و نگذارید این شعله‌ها به هم بپیوندند.

اسفندماه سختی در پیش است

وزیر بهداشت و درمان با بیان اینکه اسفندماه خیلی‌سختی را در پیش خواهیم داشت، گفت: اگر در این اسفند سخت ستون‌های رعایت پروتکل‌های بهداشتی را سخت بنا نکنیم و اگر برای رعایت آنها سخت نگیریم، هزینه بیشتری از گذشته پرداخت خواهیم کرد.

نمکی با تشریح گام‌های مقابله با ویروس کرونای انگلیسی گفت:‌ در وهله اول باید اطلاع‌رسانی گسترده به مردم در مورد تفاوت‌ها و رفتارهای این ویروس باید انجام شود. در مرحله دوم باید تست‌های سریع باید افزایش یابد و در مرحله سوم تست‌ها باید به صورت مرتب و رندوم برای وزارت بهداشت ارسال شود. در مرحله آخر هم باید مراکز ۱۶ ساعته سرپایی را فعال کنیم.

واردات ۱۶ میلیون دوز واکسن کوواکس

وزیر بهداشت در ادامه با اشاره به وضعیت تولید واکسن ایرانی کرونا در انستیتوی پاستور گفت: با انتقال دانش فنی ساخت واکسن ضدویروسی از کوبا یکی از مؤثرترین واکسن های دنیا را در پاستور خواهیم ساخت و این واکسن فاز سوم کارآزمایی بالینی خود را هم گذارنده و از اوایل اردیبهشت وارد کشور می شود.

نمکی با اشاره به وضعیت واکسیناسیون در کشور افزود: ۱۶ میلیون دوز واکسن کوواکس تا آخر سال وارد کشور می‌شود و همه گروه‌های حساس و اولویت‌دار تا پایان سال ۹۹ واکسینه می‌شوند. در ضمن این قول را به مردم می‌دهیم که تا شهریورماه آینده ۷۰ درصد مردم واکسنیه شوند و در این صورت زنجیره انتقال و همه‌گیری کرونا قطع خواهد شد.

وی یادآور شد: در آینده مدیریت جهان را بر مبنای مدیریت کرونا تقسیم‌بندی خواهند کرد و کشوری را موفق خواهند دید که کرونا را به بهترین شکل اداره کرده باشد.

ردگیری و رهگیری شدید کرونایی‌های آبیکی

مدیرکل مدیریت بحران استان قزوین هم با اشاره به عملیات صورت‌گرفته برای محدودسازی رفت‌وآمد اطرافیان بیماران کرونای انگلیسی گفت: همه این خانواده‌ها در اختیار قرارگاه شهید سلیمانی قرار گرفته تا قرنطینه خانگی شوند و این موضوع با نظارت دانشگاه علوم پزشکی قزوین صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: ردگیری و رهگیری شدید بیماران کرونایی در آبیک به عنوان محل شیوع کرونای انگلیسی در دستورکار ما قرار داد و در این زمینه از هیچ موضعی عقب نمی‌نشینیم.