نجفی گفت: مدیران استان با توجه به اهمیت نقش کارگران در تولید ملی و اشتغال به صورت ویژه به استقبال روز کارگر بروند.

به گزارش ندای گیلان،محمدعلی نجفی در نشست مشترک ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و کارگروه رفع موانع تولید، گفت: در سال گذشته 565 هزار تن کالا به ارزش 342 میلیون دلار به کشورهای مختلف از گیلان صادر شد.

وی اظهار کرد: این میزان صادرات از نظر مالی 20 درصد و از لحاظ وزن 28 درصد افزایش یافته است.

دکتر نجفی با اشاره به اینکه خوشبختانه در بخش صادرات در مسیر رشد کشوری هستیم افزود: این افزایش صادرات از طریق حمایت از بخش خصوصی وتسهیل فرآیند صادرات از استان انجام شد.

وی با بیان اینکه صادرات میوه وسبزیجات در ردیف نخست صادرات محصولات استان قرار دارد گفت: در مرز آستارا در سوله‌های صادراتی میوه و سبزیجات بیش از 300 تا 400 نفر از افراد به مشغول فعالیت هستند.

دکتر نجفی به درآمد متوسط 70 تا 100 هزار تومانی افراد مشغول در این بخش به صورت اشاره کرد و متذکر شد: با توجه به رونق این بخش بسیاری از افراد از شهرستان‌های مجاور آستارا نیز در این حوزه مشغول فعالیت هستند که نیازمند تقویت بیش از پیش است.

نماینده عالی دولت در گیلان بر لزوم حذف کامل بروکراسی اداری و روان سازی صادرات تاکید کرد و افزود: امسال باید بخش‌های گمرک، بندر، قرنطینه‌ محصولات کشاورزی، بهداشت و پایانه‌ها باید در فراهم سازی بستری بهتر برای افزایش صادرات گام های بیشتری بردارند.

وی با بیان اینکه وجود پنجره واحد تجارت فرامرزی در این بخش باید به صورت ملموس و دقیقتر اقدام کند، گفت: با بررسی دقیق باید مشاهده شود که پنجره واحد چقدر توانسته مشکلات را کاهش دهد.

نجفی حضور مستمر دستگاه‌های قضایی و امنیتی در چنین کارگروه‌هایی را بسیار مثبت ارزیابی و اظهار کرد: ان شاء الله با کمک تمامی بخش‌های قضایی، نظامی، انتظامی، امنیتی و اجرایی در تحقق شعار امسال که از سوی رهبر معظم انقلاب به نام «اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال» نام گذاری شده است بیش از گذشته موفق عمل شود.

استاندار گیلان با اشاره به تاکیدات همیشگی رئیس جمهور بر لزوم تحقق شعار سال‌ افزود: در همین راستا در دومین روز از سال جدید جلسه‌ اقتصاد مقاومتی توسط معاون اول رئیس جمهور برگزار شد.

وی به ایجاد فضای رونق تولید در سال جدید در تمام بخش‌ها اشاره و خاطرنشان کرد: بحمدلله رشد اقتصادی صنعت که سابقا منفی بود در سال گذشته مثبت شد و این اتفاق بسیار مبارک بود.

نماینده عالی دولت در گیلان برگزاری ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و کارگروه‌های رفع موانع تولید و تسهیل سرمایه گذاری و اشتغال در قالب ستاد اقتصاد مقاومتی است گفت: باید تلاش شود در همه عرصه‌ها اقدامات این کارگروه‌ها به نتایج مثبت منتهی و به رفع مشکلات مردم ختم شود.

وی افزود: در سال 96 توجه ویژه به بخش گردشگری سرلوحه اقدامات استان است و در این مسیر بانک‌های عامل باید بیش از گذشته همکاری لازم را با دستگاه‌ها و سرمایه‌گذاران داشته باشند.

استاندار گیلان به حضور اکثر استانداران بعد از انقلاب گیلان در جلسه اقتصاد مقاومتی پنجشنبه گذشته اشاره و خاطرنشان کرد: تمامی این عزیزان در مدت حضور خود در گیلان به این مسئله که گیلان در سال‌های اخیر تحولات چشمگیری را شاهد بوده و مسیر توسعه را به خوبی طی می‌کند اذعان داشتند.

وی یادآور شد: علی رغم اینکه در جلسات مختلف و در حضور مقامات کشوری از عملکرد بانک‌های استان قدردانی کردم اما انتظارم از مجموعه بانک‌ها بویژه در سال جدید بیش از گذشته است.

دکتر نجفی بر لزوم جذب اختیارات بیشتر دستگاه‌ها و بانک‌ها از سوی مرکز تاکید کرد و گفت: در این مسیر در هر بخشی که مدیران استانی نیاز به حمایت داشته باشند آنان را همراهی خواهم کرد.

استاندار گیلان با قدردانی از تلاش های مجموعه دستگاه های استان در ایجاد فضایی امن و آرام در سال 95 در استان گیلان تصریح کرد: این فضا باعث شد همانند سال‌های گذشته گیلان در رتبه برتر رونق فضای کسب و کار قرار بگیرد.

استاندار گیلان به پیش رو بودن دو انتخابات بزرگ اشاره و اظهار کرد: تمام تلاش ها برای ایجاد فضایی امن و آرام در برگزاری انتخاباتی سالم و پرشور همراه با حضور حداکثری مردم باشد.

دکتر نجفی عنوان کرد: داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری باید از برنامه‌های خود در فعالیت‌های تبلیغات انتخابات با مردم سخن بگویند و صرفا با شعار دادن و برگزیده کردن نقاط ضعف نباید فضای یاس و نا امیدی در بین مردم ایجاد شود.

نماینده عالی دولت در گیلان افزود: داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری در ارائه برنامه‌های خود باید طرح کنند که آیا در حل مشکلات اقتصادی تورم 43 درصدی یا کنترل تورمی را می‌پسندند.

وی خاطرنشان کرد: در بخش کشاورزی آیا خودکفایی در گندم را می‌پسندند یا تداوم روند واردات گندم به عنوان بزرگترین وارد کننده را قبول دارند.

استاندار گیلان اضافه کرد: در ارائه برنامه‌ها باید روند برخورد با موضوع چای که خوشبختانه در حال حاضر کشاورز با علاقمندی خاص وارد میدان شده چگونه است. امیدواریم در سال جدید کارنامه‌ای درخشان تر از سال 95 و سال‌های گذشته داشته باشیم.

نجفی بر ضرورت حمایت همه جانبه دستگاه‌ها و بانک‌ها با رویکرد پرداخت تسهیلات کم بهره تاکید و تصریح کرد: مدیران استان با توجه به اهمیت نقش کارگران در تولید ملی و اشتغال به صورت ویژه به استقبال روز کارگر بروند.

نماینده عالی دولت در گیلان همچنین به قرار گرفتن در آستانه روز بزرگداشت مقام معلم اشاره و خاطرنشان کرد: بوسیدن دست کارگر توسط پیامبر اسلام و احترام به مقام معلم اهمیت حفظ شان این دو قشر پرتلاش جامعه را بیش از پیش نمایان می‌کند.