به گفته رییس‌جمهور، یکی از تصمیمات امروز ستاد ملی مقابله با کرونا آن است که در یکی، دو هفته آینده طرح الزام استفاده از ماسک در جاهای ضروری تصویب و ابلاغ شود.

رییس جمهور در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه زمان مشخصی برای پایان کرونا وجود ندارد، گفت :آغاز سال تحصیلی از ۱۵ شهریور است اما دست آموزش پرورش باز هست و می‌تواند از اول شهریور نیز تصمیم بگیرد که مدارس را باز کند.

مهمترین بخش اظهارات حسن روحانی به شرح زیر است:
* اکنون زمان پایان مقابله و مواجهه با کرونا نیست.
* نه دنیا و نه نظام بهداشت و درمان زمان خاصی را برای پایان بیماری اعلام نکردند.
* برای مقابله بلند مدت با کرونا باید آماده شویم.
* نه تعطیلی مورد نظر ما است و نه ضرورت دارد.
* فعالیت آری اما تجمع و تردد در جایی که ضرورت ندارد نه.
* خودمان را برای یک مقابله بلندمدت آماده کنیم.
* قرار شد طرح الزام استفاده از ماسک در نقاط قرمز آماده شود و تصویب شود.
* آغاز سال تحصیلی از ۱۵ شهریور است.
* بعنوان رییس جمهور از مردم خواهش کنم به خاطر پاسداری از دستاوردها و به خاطر ایران عزیزانمان شکیبایی خود را ادامه دهیم.
* تا امروز در مقابله با ویروس کرونا سرفراز بودیم.
* دستور العمل نگهداری از زندان ها توسط وزارت بهداشت تهیه و ابلاغ کرده است.
* در دو مکان شرایطمان مناسب بوده، خانه‌های سالمندان و زندان‌ها.
* فعالیت دانشگاه‌ها طبق ۲ اصل کلاس خلوت و خوابگاه خلوت از ۱۵ شهریور آغاز می‌شود.
* دانشجوها باید بتوانند در دانشگاه‌های موطن خودشان ترم را بگذرانند.
* تعطیلی پنج‌شنبه‌ها نیز برای مدارس حذف می‌شود.

مشروح سخنان رئیس جمهور را در ادامه بخوانید:
حجت‌الاسلام والمسملین «حسن روحانی» صبح شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: بیش از چهار ماه است که مردم با ویروس خطرناک کرونا درگیر هستند. ۱۲۳ از روز شروع ابتلا گذشته که براساس اعلام وزارت بهداشت، آخرین روز بهمن بود و در این ۱۲۳ روز مردم ایران، کادر بهداشت و درمان و همه مسئولان و مردم مقابله خوب و جامعی در برابر این ویروس داشتند.

رییس جمهوری با بیان اینکه اکنون زمان پایان مقابله و مواجهه با کرونا نیست، اظهار داشت: نه دنیا و نه نظام بهداشت و درمان زمان خاصی را برای پایان بیماری اعلام نکردند. واکسن و درمان قطعی نیست، رفتار این ویروس کمی در حال تغییر است و تغییر کامل و ثابتی هم ندارد. آنگونه هم که اعلام کرده‌اند، خود به خود هم از بین نخواهد رفت لذا ما خودمان را برای یک مقابله بلندمدت آماده کنیم.

روحانی با بیان اینکه متاسفانه کمک بزرگ به این ویروس ممکن است خودمان باشیم، تصریح کرد: ویروس کرونا خود به خود منتقل نمی‌شود بلکه توسط خودمان منتقل می‌شود یعنی یک نفر بیمار می‌شود، مراعات نمی‌کند، خود را قرنطینه نمی‌کند، با افراد مراوده می‌کند و همه را بیمار می‌کند. پس خودمان در توسعه و انتقال این بیماری نقش داریم بنابراین باید به این ویروس کمک نکنیم بلکه به مردم کمک کنیم به ویژه افراد مسن و کسانی که بیماری زمینه‌ای دارند.

وی با بیان اینکه آنچه وزارت بهداشت به آن تاکید دارد مساله فاصله‌گذاری اجتماعی است که باید رعایت شود، خاطرنشان کرد: در تجمعات حضور نیابیم، بهداشت فردی را رعایت کرده و از ماسک استفاده کنیم. ماسک می‌تواند در عدم تسری این بیماری موثر باشد و این زنجیره قطع شود.

استفاده از ماسک در برخی مکانها الزامی می‌شود

به گفته رییس‌جمهور، یکی از تصمیمات امروز ستاد ملی مقابله با کرونا آن است که در یکی، دو هفته آینده طرح الزام استفاده از ماسک در جاهای ضروری تصویب و ابلاغ شود.