احتمالا گوشی‌های هوشمند پیکسل اولین دستگاه‌هایی هستند که این بروز‌‌رسانی را دریافت می‌کنند چرا که معمولا گوشی‌های گوگل در اول صف دریافت کنندکان بروز رسانی‌های جدید قرار دارند

به گزارش خبرنگار فناوری ندای گیلان، سرعت تغییرات در دنیای تکنولوژی سرسام‌آور است. در حالی که بسیاری از کاربران هنوز بروز‌رسانی اندروید نوقا را دریافت نکرده‌اند، نسخه بعدی این سیستم عامل معرفی شده است. کمپانی گوگل ممکن است در هفته‌های آینده نسخه بعدی سیستم عامل اندروید ملقب به اندروید O را منتشر کند. طبق اخبار منتشر شده، احتمالا تاریخ دقیق این انتشار 21 آگوست مصادف با 30 مرداد خواهد بود. در این نسخه از اندروید که هشتمین نسخه از این سیستم عامل به حساب می‌آید، شاهد تغییرات بنیادی و ساختاری نخواهیم بود و گوگل به اعمال بهبود‌هایی در عملکرد، طراحی و ویژگی‌ها بسنده کرده است. احتمالا گوشی‌های هوشمند پیکسل اولین دستگاه‌هایی هستند که این بروز‌‌رسانی را دریافت می‌کنند چرا که معمولا گوشی‌های گوگل در اول صف دریافت کنندکان بروز رسانی‌های جدید قرار دارند و پس از آن‌ها نوبت به گوشی‌های سایر برند‌ها خواهد رسید.
«اندرویدO » شامل تغییرات خوبی خواهد بود که تعدادی از بهترین و مهم‌ترین آن‌ها را می‌توان به شرح زیر بیان کرد:
1-اضافه شدن گزینه درصد شارژ باتری. گوگل به طرز عجیبی در نسخه قبلی اندروید نمایش درصد شارژ باتری را از تنظیمات حذف کرده بود! خوشبختانه در این نسخه این مشکل برطرف شده است و شاهد بازگشت این گزینه به تنظیمات خواهیم بود.
2-بهبود عملکرد اپلیکیشن‌ها و طولانی‌تر شدن عمر باتری و همچنین سرعت بالاتر در بوت شدن دستگاه.
3-اضافه شدن آیکون‌ای برای نمایش اعلانات و نوتیفیکیشن‌ها برای هر برنامه به نحوی که با فشار و نگه داشتن آیکون هر اپلیکیشن شاهد نمایش آن‌ها خواهیم بود.
4-مرتب شدن و طبقه‌بندی بهتر تنظیمات دستگاه به گونه‌ای که شاهد به هم ریختگی کمتری خواهیم بود.
5-اضافه شدن ویژگی «تصویر در تصویر». این ویژگی به شما اجازه می‌دهد که هنگام مشاهده ویدیو یا در صورت برقراری تماس تصویری، تصویر مورد نظر را با اندازه‌ای کوچک‌تر در اختیار داشته باشید و همزمان به کار با اپلیکیشن‌های دیگر بپردازید. به عنوان مثال هنگام وب گردی ویدیو مورد نظرتان را نیز در گوشه‌ای از صفحه نمایش تماشا کنید.
6-توانایی قطع کردن نوتیفیکیشن‌ها برای مدت زمان‌ای مشخص و اپلیکیشن‌های مورد نظرتان. با استفاده از این ویژگی شما می‌توانید بدون فعال کردن گزینه «Do noDisturb»که باعث از دست رفتن تمامی نوتیفیکیشن‌های‌تان می‌شود، اقدام به قطع کردن نوتیفیکیشن‌های یک اپلیکیشن خاص و برای مدت زمانی مشخص شوید. البته هنوز هم قادر به قطع دائمی نوتیفیکیشن‌ها خواهید بود و این ویژگی در واقع تکمیل‌کننده امکانات قبلی خواهد بود.
7-ویژگی انتخابگر متن هوشمند که با استفاده از این قابلیت شما قادر خواهید بود تا با انتخاب هر بخشی از نام مورد نظر، تمام بخش‌ها اعم از نام کوچک و نام خانوادگی را انتخاب کنید. برای توضیح بیشتر لازم است بدانید که در حال حاضر کاربران اندروید برای انتخاب کامل نام و نام خانوادگی موجود در یک متن باید بر روی بخشی از آن کلیک کنند و سپس قسمت‌های مورد نظر را انتخاب کنند. اما با این ویژگی نام و نام خانوادگی توسط هوش مصنوعی تنها با یک کلیک و به طور خودکار انتخاب خواهد شد.
8-پیشنهاد دادن اپلیکیشن مورد انتظارتان با کلیک بر روی متن مورد نظر. ویژگی انتخابگر متن هوشمند مختص نام و نام خانوادگی نخواهد بود بلکه این ویژگی قابلیت تشخیص انواع عبارات از جمله شماره تلفن‌ها، آدرس‌ها و … نیز دارد و علاوه بر تشخیص، هدف شما از انتخاب آن بخش از متن را نیز حدس می‌زند! به عنوان مثال هنگامی که یک شماره تلفن را انتخاب نکنید، آیکون اپلیکیشن تلفن نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن تماس مورد نظرتان مستقیما برقرار خواهد شد یا حتی با انتخاب یک آدرس از متن، آیکون اپلیکیشن نقشه برای پیدا کردن مسیر ظاهر خواهد شد!
9-افزایش امنیت دستگاه با اضافه شدن ویژگی«Google Play Protect». این ویژگی با اسکن و بررسی اپلیکیشن‌ها از سالم بودن و آلوده نبودن آن‌ها اطمینان حاصل می‌کند.
10-ویژگی پر کردن خودکار متن. این ویژگی با استفاده از اطلاعات مرورگر کروم شما، قادر است تا نام کاربری و کلمه عبور شما را در اپلیکیشن‌ها و وب سایت‌ها به طور خودکار وارد کند. زمانی که از چندین نام کاربری و کلمه عبور برای حساب‌های‌تان استفاده کنید به کاربردی بودن این ویژگی پی خواهید برد!
11-اضافه شدن ویژگی «Treble» که بروزرسانی‌های گوشی‌های غیر گوگلی مانند سامسونگ و ال‌جی را تسهیل می‌کند و باعث می‌شود تا این گوشی‌ها با سرعت بیشتری بروز رسانی‌ها را دریافت کنند. این ویژگی بسیار مفید است چرا که اگر در جریان باشید، بروز‌رسانی‌های اندروید برای تلفن‌های هوشمند بسیار دیر منتشر می‌شوند به طوری که با وجود گذشت یک سال از انتشار آخرین نسخه اندروید تنها 13.5درصد کاربران این بروز رسانی را دریافت کرده‌اند. این در حالی است که نسخه جدید اندروید که در این مطلب به ویژگی‌های آن اشاره کردیم در هفته‌های آینده منتشر خواهد شد.
منبع: BUSINESS INSIDER