ولی جهانی گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان سومین فصل از کاوش‌های تخصصی باستان‌شناختی در محوطه باستانی کهنه‌ماسوله شهرستان فومن از روز جاری آغاز شده است.

به گزارش ندای گیلان از رشت، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان از آغاز سومین فصل از کاوش‌های تخصصی باستان‌شناختی در محوطه تاریخی کهنه‌ماسوله خبر داد.

ولی جهانی با اعلام این خبر گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان سومین فصل از کاوش‌های تخصصی باستان‌شناختی در محوطه باستانی کهنه‌ماسوله شهرستان فومن از روز جاری آغاز شده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان افزود: محوطه تاریخی کهنه‌ماسوله در گذشته در سال ۱۳۷۰ توسط هیأتی به سرپرستی علی‌اصغر مقری و در سال ۱۳۹۱ توسط هیأتی به سرپرستی زنده‌یاد بهروز همرنگ از باستان‌شناسان برجسته و فقید گیلانی مورد کاوش قرار گرفت ماحصل این کاوش‌ها، کشف آثاری متعلق به قرون پنجم تا هشتم هجری قمری شامل بقایایی از بناهای مسکونی، کارگاه‌های ذوب فلز، استحصال و ساخت ادوات فلزی (چلنگری) و سفالینه‌های لعاب‌دار مربوط به دوران سلجوقی از این محوطه است.

جهانی افزود: مقرر شده تا فصل سوم کاوش‌های این محوطه توسط هیأتی متخصص از باستان‌شناسان با هدف دستیابی به اطلاعاتی در خصوص وسعت تقریبی ماسوله قدیم، درک و شناسایی قدمت کهن‌ترین آثار موجود در این محوطه و علل احتمالی کوچ اهالی آن به شهر کنونی آغاز شود.

او ضمن تأکید بر رفع تمامی موانع موجود در مسیر جهانی‌شدن شهر تاریخی ماسوله و تأکیدات استاندار و رئیس‌کل دادگستری استان گیلان بر همکاری تمامی دستگاه‌های اجرایی در این راه اضافه کرد: این فصل از پژوهش‌ها در راستای برنامه‌های اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان در مسیر ثبت منظر فرهنگی- تاریخی شهر ماسوله در فهرست آثار میراث جهانی یونسکو است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان: با اشاره به اهمیت این منطقه در تاریخ استان گیلان گفت: محوطه کهنه‌ماسوله که در ۱۰ کیلومتری شمال غرب شهر تاریخی ماسوله قرار دارد در تاریخ ۲۸ خردادماه ۱۳۸۵ با شماره ۱۵۶۶۶ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و آثار معماری شناسایی‌شده در این منطقه شامل فضاهایی کوچک، مربع‌شکل و تو در تو است گمان می‌رود با کاربری مسکونی و کارگاهی مورد استفاده قرار می‌گرفته و بر اساس مستندات موجود زلزله سال ۸۹۰ و شیوع طاعون در سال ۹۴۳ هجری قمری از دلایل احتمالی مهاجرت مردم کهنه‌ماسوله به محل فعلی این شهر تاریخی به شمار می‌رود و امید است با انجام کاوش‌های جدید بتوان به شواهد جدیدی از علت این مهاجرت دست یافت.