به گزارش ندای به نقل از دویچه وله،آرژانتین از جمهوری آذربایجان خواست تا علی اکبر ولایتی را در رابطه با بمب‌گذاری در مرکز یهودیان بوئنوس آیرس موسوم به “آمیا” در سال ۱۹۹۴ بازداشت کرده و تحویل آن کشور دهد. وبسایت روزنامه اسرائیلی “جروزالم پست” دیروز دوشنبه ۲۰ آبان (۱۱ نوامبر) گزارش داد که علی اکبر ولایتی […]

به گزارش ندای به نقل از دویچه وله،آرژانتین از جمهوری آذربایجان خواست تا علی اکبر ولایتی را در رابطه با بمب‌گذاری در مرکز یهودیان بوئنوس آیرس موسوم به “آمیا” در سال ۱۹۹۴ بازداشت کرده و تحویل آن کشور دهد.

وبسایت روزنامه اسرائیلی “جروزالم پست” دیروز دوشنبه ۲۰ آبان (۱۱ نوامبر) گزارش داد که علی اکبر ولایتی قرار است برای شرکت در اجلاس رهبران مذهبی جهان در روزهای ۱۴ و ۱۵ نوامبر (۲۳ و ۲۴ آبان) به باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان، سفر کند.

انفجار یک خودرو در ژوئیه سال ۱۹۹۴ میلادی در مرکز یهودیان آرژانتین “آمیا” در بوئنوس‌آیرس، ۸۵ کشته و بیش از ۳۰۰ زخمی بر جای گذاشت. این انفجار همچنین سبب ویرانی یا آسیب‌دیدگی شدید حدود ۴۰۰ واحد مسکونی در پیرامون محل انفجار شد.

تاکنون هیچ گروهی مسئولیت انفجار “آمیا” را برعهده نگرفته اما رژیم صهیونیستی و بازرسان آرژانتینی ادعا می کنند ایران مسئول این حادثه است!

ولایتی که در زمان انفجار “آمیا” وزیر خارجه ایران بود.

“احضار” سفیر جمهوری آذربایجان توسط آرژانتین

وزیر خارجه آرژانتین جمعه گذشته ضمن احضار سفیر آذربایجان در بوئنوس آیرس، مراتب “نگرانی عمیق” خود از حضور ولایتی در باکو را ابراز کرده و خواستار همکاری دولت آذربایجان با آرژانتین شده است. وزیر خارجه آرژانتین از دولت آذربایجان خواسته است تا ولایتی را به محض ورود به این کشور، “بازداشت” کرده و “تحویل” بوئنوس آیرس دهد.

دو سال پیش از انفجار “آمیا” در ماه مارس ۱۹۹۲ بر اثر انفجار یک خودروی بمب‌گذاری‌شده در برابر سفارت اسرائیل در بوئنوس آیرس، پایتخت آرژانتین، ۲۹ نفر کشته و ۲۴۲ نفر زخمی شدند.

رژیم صهیونیستی و آمریکا جمهوری اسلامی را به دست داشتن در این سوءقصد نیز متهم می‌کنند. آرژانتین نیز حزب‌الله لبنان را عامل این حمله معرفی کرده است!