رهاسازی آب سد سفیدرود و آبگذاری کانال‌های آبیاری کشاورزی به منظور آبرسانی به شالیزارهای گیلان با حضور استاندار گیلان آغاز شد.

به گزارش ندای گیلان از رشت،اسدالله عباسی استاندار گیلان در حاشیه رهاسازی آب سد سفیدرود با اشاره به اینکه دولت با همه توان در کنار شالیکاران است، اظهار کرد: دیگر نمی‌گذاریم اتفاقات سال گذشته در حوزه برنج تکرار شد و با تمهیدات صورت گرفته امسال کشاورزان با قیمت مناسبی محصول خود را به فروش خواهند رساند.

عباسی با بیان اینکه هم اکنون ۷۰۲ میلیون متر مکعب آب در پشت سد سفیدرود ذخیره شده است، اظهار کرد: در سال گذشته میزان آب ذخیره شده در پشت سد سفیدرود ۷۲۰ میلیون متر مکعب بود ولی خوشبختانه در سال گذشته لطف پروردگار شامل حال کشاورزان شد و بارش‌های خوبی را داشتیم.

وی با اشاره به رهاسازی آب سد سفیدرود به منظور آبرسانی به اراضی شالیزاری آبخور این سد گفت: با تلاش‌های صورت گرفته امسال تمامی تمهیدات اتخاذ شده و اکنون همه نهرها، کانال‌های آبیاری و سر دهنه‌ها آماده آبرسانی به شالیزارهای کشاورزی هستند.

استاندار گیلان با تاکید بر لزوم توجه به رعایت تقویم زراعی توسط شالیکاران افزود: در ۲ سال گذشته قرارگاه جهادی مدیریت آب زراعی در گیلان تشکیل و هماهنگی خوبی میان جهاد کشاورزی و آب منطقه‌ای در راستای اجرای درست تقویم زراعی و نوبت بندی آب وجود داشت از این رو از همه کشاورزان درخواست دارم به مدیران متولی اعتماد کنند.

وی با قدردانی از زحمات کشاورزان و دست اندرکارانی که در عرصه تولید فعالیت می‌کنند، تصریح کرد: از کشاورزان حمایت می‌کنیم و بر همین اساس قیمت‌ها امسال خیلی بهتر از پارسال خواهد بود و مشکلاتی که در سال گذشته داشتند، برطرف شده است.

استاندار گیلان تصریح کرد: امسال با همدلی و همکاری برای تولید بیشتر محصول اهتمام داریم و امید است سال زراعی پر خیر و برکتی داشته باشیم.

گفتنی است، سد سفیدرود بزرگ‌ترین سد مخزنی گیلان است که آب مورد نیاز ۱۷۲ هزار هکتار از مجموع ۲۳۸ هزار هکتار شالیزارهای استان را تأمین می‌کند.

این سد بر روی رودخانه سفیدرود و در پایین دست محل تلاقی ۲ رودخانه قزل اوزن و شاهرود در ۷۵ کیلومتری جنوب شهر رشت و در مجاورت شهر منجیل احداث شده است.

بر اساس آمارها؛ میزان آب مورد نیاز سالانه در استان بیش از سه میلیارد و ۳۰۰ میلیون مترمکعب در بخش‌ها و مصارف مختلف است که معادل ۹۲ درصد آن در بخش کشاورزی استفاده می‌شود و بیشترین بخش آب‌بر کشاورزی استان شالیزارهاست.